magieVšichni čarováním nadaní mě asi za tenhle článek pěkně vykrákají za vlasy, ale jsem odvážný a nebudu si brát servítky. Vyvraťte mi má tvrzení klidně v diskuzi! A o čem bude tedy řeč?

Popíšu vám zde dvě magické lži z celé plejády dalších. Jsem z vlastní zkušenosti silně přesvědčen o tom, že velká část tak zvaných magických schopností spočívá v placebo efektu a manipulaci s myslí druhých. Nepovažuji se za člověka ovládajícího kouzla a čáry, ale přesto jsem byl schopen naučit se různým optickým klamům, šikovnou rétorikou přesvědčit okolí o naprostém nesmyslu, a dokonce pomocí placeba zbavit člověka bolesti. Stačilo jen obestřít svou osobu trochu mystična a vyvolat ve svých „obětech“ důvěru ve své schopnosti.

Netvrdím ale, že věci magické neexistují, jen tvrdím, že devět z deseti mágů, léčitelů a čarodějek jsou jen šikovní manipulátoři. Což samo o sobě není nic špatného, pokud manipulaci nezneužívají příliš.

Proč to dělají? Magie je byznys

Ano, magie je v dnešní přetechnizované společnosti prostě dobrý kšeft. Stylizovat se do role osoby čarující vás okamžitě vystřelí mezi podivíny, ale zároveň vám to zaručí určitý respekt, protože co kdyby... A v tu chvíli stojí před rozhodnutím, jak moc své magické nadání podojit. Bohužel - obávám se, že tomu tak je - ti skutečně nadaní bývají většinou známí jen svému nejbližšímu okolí, neb své schopnosti příliš na odiv nestaví, pomáhají skrytě a za své služby si řeknou tak maximálně deset vajec, pecen chleba nebo něco podobného. V zisku ze svých schopností jim brání jakýsi vnitřní kodex, který se svou čarovnou schopností získali, totiž že za své služby si nesmí říct o náhradu, natož o peníze, smí přijmout jen to, co jim lidé sami dají. Byznys se povětšinou točí kolem chytrých lhářů a prospěchářů, klidně si mě kamenujte.

Ale teď už pojďme ke slíbeným lžím...

Lež první - oheň

Musel jsem se smát, když paní Pilarová v jednom televizním rozhovoru říkala, jak jí pomohla jistá léčitelka, která jí vytáhla z hlasivek angínu a ona mohla odzpívat koncert. Použila prý oheň a jako důkaz jí ukázala ty zlé a špatné bacily, která z ní vytáhla, jako černé čáry na svých rukách, které po aktu očistila nad plamenem svíčky. I na mě se jednou jakýsi rádoby mág pokusil vytasit s podobným trikem.

Skutečnost: Paní „léčitelka“ velké zpěvačce skutečně pomohla, ale bylo to jen po psychické stránce - nastartovala v ní zkrátka již zmiňovaný placebo efekt, který aktivoval obranné schopnosti jejího organizmu k maximálnímu výkonu. Vyzkoušejte si sami zapálit čajovou svíčku a přejet několikrát dlaněmi po plameni - uvidíte, že černé šmouhy zůstanou i vám, osobám zcela magicky nečinným. Hm, čím to asi bude?

Lež druhá - předávání (či kradení) energie

Jedním z velice oblíbených kousků je předávání energie doteky, například masáží. Od mága se dozvíte, že z jeho dlaní a prstů ucítíte silné teplo (už jenom ta informace tento pocit podpoří). Čarující osoba navodí příjemnou atmosféru, promne si ruce a začne se vás dotýkat na místech, kde například cítíte bolest. Její doteky jsou pomalé a intenzivní a vy po chvíli ucítíte, jak doteky hřejí, až pálí, jak se vám místo prohřívá a jak do vás vstupuje energie.

Skutečnost: Chytrá sugesce, která si pohrává s důvěřivým vědomím a zároveň s prostým faktem, že pomalé tření i déle trvající dotek sám o sobě způsobují zahřátí. Schválně si to vyzkoušejte a dotkněte se dlaní třeba lýtkového svalu - čím víc přitlačíte, tím intenzivnější a hlubší pocit tepla v lýtku ucítíte.

A takhle bych mohl pokračovat dál a dál...

Setkala jste se s nějakou magickou lží, nesmyslem nebo klamem? A co to bylo? Popište to do diskuze i se svým vysvětlením! A souhlasíte s mým názorem, že většina kouzelníků a čarodějek jsou jen chytří manipulátoři?

Reklama