špičákK magické profesi patří všemožné propriety. To máte různé věštebné pomůcky, jako jsou třeba křišťálové koule či tarotové karty, vznášedla v podobě košťat, koberců či hmoždířů, a v neposlední řadě také divotvorné předměty, tedy hůlky, pláště a samozřejmě klobouky! A o kloboucích bude právě v tomhle článku řeč. Proč? Magických klobouků je celá spousta, udělal jsem seznam těch nejdůležitějších a zeptal jsem se také tří čarodějek, co si o kouzlení pomocí klobouků myslí...

Špičatý klobouk

Tenhle klobouk je asi nejklasičtějším kouzelnickým kloboukem z pohádek. Pevný dlouhý klobouk, který nosí děti na maškarní bály, napomáhá čarodějům a mágům v jejich magickém vzezření. Vybavuji si jeden večerníček, ve kterém kouzelník sundal tento klobouk a použil ho jako dalekohled, což by svědčilo i o jeho magických schopnostech...

Cylindr

cylindr

Klobouk, ze kterého nejčastěji skáčou králíci. Cylindr je bezesporu nejoblíbenějším kloboukem u pouťových kouzelníků a pravděpodobně i televizně nejčastěji zobrazovaným (alespoň v domácí filmové produkci) kouzelným kloboukem. Rudolf Hrušínský pomocí něj dokázal hotové divy! Ve filmu Tři veteráni jím uměl vyčarovat nejen cigarety s velbloudem, ale třeba i armádní polní kuchyni... Králíci Bob a Bobek ho považují za tak pohodlný, že v něm dokonce bydlí!

Špičatý klobouk s krempou

spicak s krempou

Je pravděpodobně odrůdou špičatého klobouku, který nejspíš vznikl jeho křížením s obyčejným širákem. Hojně se objevuje ve stávající anglosaské literatuře s nádechem fantastiky. Nosil ho například Tolkienův čaroděj Gandalf, Pratchetova bábi Zlopočasná či učitelé školy čar a kouzel v Bradavicích spisovatelky Rowlingové.

Buřinka

burinka

Možná trochu opomíjeným kouzelným kloboukem je i buřinka. Proslavil ji hlavně pan Tau, který s ní dokázal pomocí jednoduchého grifu udělat prakticky jakékoli kouzlo. Ale o jejích magických schopnostech by vás jistě přesvědčil i kdekterý prvorepublikový kriminalista, kteří ji nosili nejen proto, že hezky vypadá, ale i pro její obranné „tvrďácké“ schopnosti.

Názory čarodějek na magii klobouků

Oslovil jsem tři čarodějky, abych se jich zeptal, co si myslí o čarování pomocí klobouků. A sešly se mi zajímavé, leč skeptické názory...

Míša

Odděluji magii od iluzí. Je docela jasné, že klobouk žádné magické schopnosti nemá, ale když nějaký iluzionista bude v rámci svého představení tahat cokoli z klobouku a bude to umět, ráda se na to podívám.

Mirwen

Kdyby nebyla doba, která je, řekla bych, že čarodějčin klobouk je magický, protože je čarodějčin. Když si na sebe doktor nevezme bílý plášť, lidé mu budou věřit víc. Je to tedy věc, která pomáhá čarodějce přesvědčit ostatní o svých schopnostech. Ale v dnešní době trochu ztrácí smysl.

Jana

Je to iluzionistická záležitost, která nemá s čarováním nic společného. Věc určená pro dav a pro show.