Vůně jsou podle mého názoru nejsilnější vjemy, které můžeme v zimní době použít. Jako zaručenou pomoc při aromaterapii lze použít kadidlo či vonné oleje. Kadidla, byliny, různá dřeva a pryskyřice, která po zapálení vydávají vonné informace, znali lidé již v dávnověku. Omamně vonící kouř býval velmi často spojován s modlitbami bez ohledu na to, zda jej zapálili v kostele, na prérii, v Tibetských chrámech či na posvátné hranici druidů.

Kadidla a vonné oleje působí prokazatelně na více úrovních. Každý aromaterapeut vám potvrdí, že vůně mají moc nad emocemi.

kadidloJedna z těchto úrovní jsou osobní asociace, které vyvstávají v mysli člověku, na kterého působí. Pokud máme nějakou vůni spojenou s průběhem rituálu či obřadu, dokáže u nás daná vůně po nějakém čase navodit vždy podobné pocity. Díky tomu také kadidlo může dobře pomáhat tomu, abyste se naladili na to, co chcete dělat.

Na další úrovni se projevuje samotná vibrace vůně. Pokud něco vibruje určitým způsobem, začnou všechny blízké předměty vibrovat na stejné vlnové délce, což je jeden z hlavních principů léčitelství a magie samotné.

Každá květina, krystal, kámen mají určité vibrace. Pokud se při provádění nějakého obřadu nebo rituálu instinktivně rozhodneme pro nějakou konkrétní vůni, je to z většiny proto, že potřebujeme vše kolem sebe (sebe nevyjímaje) naladit na určitou frekvenci. Takovou, jakou právě tento magický úkon vyžaduje. 

Různé esoterické obchody nabízejí mnoho kadidel či vonných tyčinek. Tento kouzelnický artefakt si však také můžeme vyrobit sami. Tradiční čarodějná kadidla jsou  z větší části vyrobena z květin a bylin. Velmi důležitou složkou, která výrobu vlastního kadidla zpečetí, je ale přání do něj vložené, prosba, modlitba či jen přání všeho dobrého každé lidské bytosti, která tuto vůni ucítí, když se ponese vzduchem.

Nikdy nezapomenu, jak jsme s tátou jako děti chodívali do kostela a já lačně nasávala vonný kouř, když farář houpal lampičkou, kde se zapálilo kostelní kadidlo. Dodnes, když tu vůni cítím, mám opět něco kolem metru do výšky, bílé pletené punčocháče, sedím na dřevěné lavici v kostele, kde je mi zima, a náš táta, budiž mu země lehká, káravě šeptá, abych nekopala do té lavice před sebou...

Čtěte také:

Reklama