Objímat kmeny? Nosit po kapsách lesklé kaštany pro štěstí nebo je klást pod polštář jako ochranu proti neduhům? Svěřovat se vrbě? Klepat na dřevo pro potvrzení šťastné okolnosti? Kdo z nás to ještě nikdy nevyzkoušel – měl by! Stromy totiž v sobě ukrývají mnohé překvapivé vlastnosti, které nám mohou být velmi užitečné. Pojďme nyní poodhalit roušku alespoň některých jejich tajemství...

Keltové uctívali stromy a věřili, že v nich sídlí mocní duchové. Pokud bylo třeba nějaký strom pokácet, nejprve ho odprosili.

• Jasan si pro své obřady zvolili už keltští druidové, kteří z jeho dřeva vyřezávali magické hůlky, protože věřili, že je jasan velký léčitel a ochránce. Pokud se potřebujete vzchopit a osvěžit, zajděte do lesa a vyhledejte jasan a vnímejte jeho posilující energii. Uložte čerstvé jasanové listí pod polštář, abyste povzbudili své jasnovidecké sny.

Čeká vás náročný pracovní úkol nebo zkouškové období? Uklidněte se pod korunou habru nebo buku.

• Buk je stromem plodnosti – například Řekové přiváděli k bukům „jalová“ zvířata a neplodné ženy. Slované věřili, že tam, kde rostou buky, nemohou nikomu ublížit žádné čáry a kouzla. Buk je údajně tak „kouzelný“, že do něj neuhodí ani blesk. Pobyt u zdravého buku uleví od stresu, bolestí hlavy a prospívá při léčbě krevního tlaku.

Odpočívejte v modřínovém lese

• Modřín dodává energii a povzbuzuje sebejistotu. Je symbolem obnovy a lepšího života, takže omlazuje jak fyzicky, tak i psychicky. V modřínovém háji možná i potkáte víly, protože modříny jsou jejich domovem. Modřín dodává energii a povzbuzuje sebejistotu. Pobyt v jeho blízkosti přináší dobrou náladu. Povzbuzuje trpělivost, vytrvalost a napomáhá v řešení komplikovaných záležitostí.

• Dub bývá považován za krále všech stromů. Z jeho dřeva se vyřezávaly kouzelnické hůlky. Při magických úkonech byly používány žaludy, kterým se říkalo hadí vejce. Největší oplodňovací schopnost měly žaludy sbírané v noci. Druidové a kněžky naslouchali šustění dubového listí a duchům na stromech, aby zaslechli vzkazy od bohů. Pálení dubového listí pročišťuje vzduch.

Dub nám svojí energií dodává zdraví a sílu, podporuje myšlenkové procesy a především rozhodování. Pobyt pod ním se proto doporučuje těm, kteří mají nějaké neřešitelné problémy, neboť dub jim dodá sílu a napoví to nejlepší řešení.

Některé keltské kmeny dodržovaly prastarý zvyk, kdy zesnulým
před uložením do země vkládali pod jazyk různá semena stromů.
Věřili, že z nebožtíka vyroste strom a on se do něj převtělí.
Nový strom (a celé háje) poté patřičně uctívali.


• Jedle
regeneruje naši vitalitu. Například v Rumunsku bylo zvykem přinášet těžce nemocné pod jedli, tam je opřeli o kmen stromu a postižení se snadněji uzdravovali. Jedlové větvičky se také přidávaly do první koupele novorozeněte, aby dítě bylo silné a aby duch jedle od něho odháněl zlé mocnosti. Jedle bývá považována za vládce lesa, symbolizuje majestát, stálost a také trpělivost.

• Borovice zase pomáhá lidem s dýchacími problémy. Dům vyzdobený borovým chvojím přináší radost smutným lidem bez života. V tomto případě pomáhá i v lese obejmout borovici a naladit se na její vlnu. Borovice byla uctívána už ve starověku. Je symbolem síly, zdraví, dlouhověkosti a plodnosti. Keltové ji považovali za „matku moudrosti“ a strom zdraví.

Když smícháte usušené borové jehličí se stejným dílem jalovce a cedru a směs spálíte, získáte očistu svého domova. Šišky lze použít při rituálním čarování za oplodnění. Abyste vyčistili venkovní plochu, vymeťte zem borovicovou větví.

• Smrk má ochrannou moc a na některých místech je ještě i dnes vysazován tam, kde má chránit dům a rodinu před veškerým zlem, nemocemi a nepřízní osudu. U našich předků ztělesňoval ženský prvek a byl proto stromem života a mateřství. Ve starém Řecku se předpokládalo, že ve smrkových hájích mají své obydlí bohové. Jinde lidé zase věřili, že v korunách smrkových stromů sídlí dobří lesní duchové a skřítkové, a proto pod nimi pořádali magické obřady.

• Kaštan – správně jírovec – uklidňuje, zmírňuje napětí, a tak pomáhá především ve chvílích, kdy prožíváme z něčeho velké obavy a strach. Tento strom léčí nemocnou duši a pomáhá najít ztracené sebevědomí a jistotu.

Přičarujte si lásku

• Bříza je typickým slovanským stromem. Mladé proutky se využívají při saunování, protože jejich svěží míza prý při tom přechází i do vašeho těla. Bříza prý do okolí vyzařuje lásku, a pokud se někomu rozhodnete darovat svoje srdce, udělejte tak přímo pod březovou korunou. Pokud jsou vaše city opravdové – budou opětovány. Bříza zahání chmury. Spánek pod břízou se doporučuje lidem, kteří se cítí vyčerpáni nemocí nebo těžkou prací.

Za novoluní se sbírají úlomky kůry, která se používá v kouzlech na přivolání lásky. Na březovou kůru můžete také napsat svoje milostné přání a pak ji spálit a popel vhodit do vody. Keltové také chránili své děti v kolébkách z březového dřeva.

Národní strom

• Lípa je symbolem rodiny (i českého národa) a lásky. Urovnává mezilidské vztahy. Při narození prvního potomka byste ,proto měli vysadit právě lípu, aby vaše dítě po celý život provázela láska. Lípa je i stromem smíření. Už za dávných časů, jakmile
se dva znesvářené rody či sousedé udobřili, zasadili na hranici svých území lípu, aby hlídala a chránila jejich mír a pokoj. Je to strom lásky, který urovnává mezilidské vztahy.

• Vrba je zas vhodná hlavně pro umělce a kněžky. Dodává klid pro inspiraci a uklidní i zjitřenou duši. Pomáhá vidět do budoucnosti a je spojena s čarovnou mocí měsíce a vody.

Snad každému stromu jsou přikládány magické schopnosti. Spánek pod lískou přináší prorocké sny, nábytek z javoru vyzařuje teplo a jeho větve zas léčí vleklé neduhy. Pokud potřebujete dodat odvahu a naději, postůjte pod ořešákem.

Stromy jsou mohutné živé organismy s velkým množstvím čisté energie. Tato „bioenergie“ tvoří kolem stromu jakýsi obal – auru, ze které je možné načerpávat i energii pro lidské tělo. Na místě, kde neviditelná aura stromu začíná působit, cítíme zřetelné teplo. Zdravou a vhodnou „bioenergii“ nám však mohou poskytnout pouze skutečně zdravé a silné stromy. Množství energie stromů se zvyšuje s nastupujícím jarem, maxima je dosaženo v období kvetení stromů, nejvíce v denní době při východu slunce.

Zajímá vás, ve znamení kterého stromu jste se narodili? Přečtěte si náš dnešní Stromoskop.

Reklama