Slovy Járy Cimrmana začíná příspěvek od čtenářky s nickem Magic11. Veselý příspěvek to ale rozhodně není. Týká se opravdu velkých problémů se zuby u jejího manžela. Více se dozvíte po přečtení.  

Slovy Járy Cimrmana – zuby pohroma huby – bych mohla krátce shrnout problémy se zuby mého manžela. Od doby, kdy měl problém s jedním bolavým zubem před cca 24 lety, chodí pravidelně každých 6 měsíců na preventivní prohlídky. Dal vždy na doporučení ohledně zubních kartáčků, zubních past, pravidelně podstupoval čištění… Nikdy výrazné problémy neměl, dásně nekrvácely, jen se občas malinko zaviklal nějaký zoubek a na jeho dotaz paní zubařka odpověděla, že se musí smířit s tím, že jednou nebude mít svoje zuby. Pousmál se, no kdo by čekal, že mu zuby vydrží celý život, že. No přestěhovali jsme se, vyměnili paní zubařku a začaly drobné problémy – opravená plomba nevydržela, musela se doplatit nová – a opětovným placením jsme zjistili, že se nám vyplatí vyměnit zubaře, kde sice budeme platit vše, ale uzná nám i reklamaci a ve finále snad i ušetříme. A tím to začalo.

Šla jsem první, podotýkám, že 3 týdny po preventivní prohlídce u naší – teď už bývalé zubařky – protože mi opět vypadla plomba. Nový pan doktor mi našel dalších 6 kazů a nevěřil, že chodím pravidelně na kontroly. Když došel na prohlídku manžel – nejdřív málem omdlel zubař, potom manžel. Proboha, proč jste nepřišel k zubaři dřív?? Nový zubař prohlásil, že takový chrup ve věku 45 let ještě neviděl. Člověk laik, který tomu nerozumí, do pusy si nevidí a problémy nemá, nemá jak posoudit stav svého chrupu. Ihned odeslal manžela na specializovanou kliniku. Dlouhé čekací lhůty, mezitím 2 velké záněty, při kterých málem dostal zánět kostní dřeně, který v koncích postihne i srdeční sval a může skončit smrtí…

Po hrozné anabázi nastupuje tento čtvrtek na zákrok, při kterém mu vytrhají všechny zuby – ty co mu zbyly, protože od letošního ledna mu museli vytrhnout již 5 zubů, dostane provizorní náhradu, než se to zhojí no a po nějaké době dolů pevné zuby, nahoru zatím vyndávací, protože tam má obrovský úbytek kosti a pevné zuby není do čeho zasadit. Na klinice konstatovali, že se jedná o totální selhání zdravotnického systému, ale to mu zuby nevrátí. Zrušili jsme vysněnou dovolenou a zaplatíme zuby. Má štěstí, že na ně máme. Ono ne každý může vytáhnout sto padesát tisíc a šoupnout je zubaři, obzvlášť když zdravotní pojišťovna nedá ani korunu.

Tolik shrnutí pravidelných návštěv u zubaře. Ne vždy pomohou. Konstatování, že tak agresivní formu paradentozy ještě lékaři neviděli, také nepomůže.

Radím všem, jak pocítíte malinko nedůvěry a pochybností ohledně svého zubaře, neváhejte, utíkejte mílovými kroky k jinému, než bude pozdě. O tom, jak si žerty teď zpestřujeme naše volné chvíle (např. oslovení můj drahý, dávej pozor na přechodu, ať tě s tvými novými zuby nepřejede auto, ta finanční ztráta by mě zabila J ), o tom až jindy, až se nám ty nové zuby „chytí“.

Přeji pěkný den
Magic11

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

________________________

Uf, co k tomu říct. Snad jen ať to manžel celé ustojí a na dovolenou si zajedete příští rok. A snad i s dokonalým úsměvem.
Děkuji, že jste napsala.
Přeji krásný den
Saša

Téma dnešního dne: Zuby

 • Chodíte pravidelně na kontroly k zubaři?
 • Pociťujete tu velkou změnu stomatologického ošetření z dob našeho dětství a nyní?
  V čem podle vás nastala změna největší?
 • Řešily jste už také chybějící zuby?
 • Jste ochotna si za péči o zuby připlatit?
  (plomby, implantáty, čištění…)
 • Přijde vám cena 18 000 až 20 000 za implantát odpovídající?
 • Máte i implantáty nebo „cvakačky“?
  Nebo máte to štěstí, že máte všechny zdravé zuby?
 • Kdy jste přišla poprvé o zub? (netýká se dětských, mléčných)
 • Trpíte na záněty?
 • Bojíte se zubaře?

Téma je to velmi obšírné a já doufám, že i díky vašim příspěvkům se něco přínosného dozvíme.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

jedna ze statečných pisatelek obdrží pěkný, tematický dárek: zubní sadu Sensodyne

darek

Reklama