Děti a nemoci k sobě rozhodně patří. Každá matka už určitě se svými dětmi někdy zažila teploty, kašel, rýmu, zánět uší nebo angínu. Některé z nás jsou na návštěvě u doktorky poměrně často. Anebo tam naopak nejdou vůbec.

tabletsNedávno jsem slyšela vyprávění Magdy, matky dvou dětí - pětileté holčičky a dvouletého kluka. Když přišla řeč na nemoci a návštěvy dětské lékařky (libovala jsem si, že naše děti letos nejsou moc nemocné, že už naštěstí dlouho neměly antibiotika), byla jsem překvapená její prudkou reakcí. „Cože? Ty jim dáváš antibiotika? Vždyť jim tím můžeš ublížit, mají tolik vedlejších účinků!“ Řekla jsem jí svůj názor, ale jen jsem ji utvrdila v tom, že jsem špatná matka. „Já bych svým dětem antibiotika nikdy nedala,“ ujistila mě.

Donutilo mě to k přemýšlení. Nejsem člověk, který by dětem hned dával léky. A naštěstí máme skvělou dětskou doktorku, která má stejný názor. Když jsou děti nemocné, udělá jim test CRP, jestli nemají zánět, a teprve pak jim případně nasadí antibiotika. Párkrát už řekla, že dcera má trošku větší mandle, ale angína to ještě není, takže jsme čekali, jestli se její stav zhorší. Za svůj život měla dcera antibiotika možná čtyřikrát a syn jen jednou. Nemyslím si tedy, že bych jim nějak ubližovala...

Nedáváme antibiotika zbytečně

Nedat dětem antibiotika, když je nutně potřebují, bych si netroufla. Ptala jsem se dvou dětských lékařek, jaké mají v tomto směru zkušenosti, a obě mi potvrdily, že se občas najde matka, která antibiotika odmítá. „Dnes už se o antibiotikách hodně ví, zkušenosti s nimi jsou dlouhodobé a je jasné, že nemá smysl dávat je na všechno, účinné jsou jenom na nemoci bakteriálního původu. Většina rodičů mi věří, když jim řeknu, že je to nutné. Problém jsem měla jen párkrát, pamatuju si na jednu maminku, která mi vynadala, když jsem jejímu dítěti zjistila angínu a chtěla napsat recept. Odmítla to. Pak už ke mně nikdy nepřišli,“ řekla mi paní doktorka Nováková. Podle ní je lepší, když se dítěti během tří dnů uleví díky antibiotikům, než aby se z nemoci 14 dní dostávalo samo. To je totiž také velká zátěž pro organismus, nehledě na to, že třeba neléčená angína může mít později negativní vliv na srdce.

Tohle všechno určitě ví i moje známá Magda, je to chytrá a schopná ženská. A proto její postoj moc nechápu. Připadá mi, že svým dětem ubližuje spíš ona. A jak to dělá, když jsou její děti nemocné? „Naštěstí moc nemocné nebývají. Občas mají teplotu, tak jsou v klidu doma, aby se vyležely. A když mají kašel, nechám je prostě vychrchlat. Používám bylinky a homeopatické léky, k doktorce nechodíme, ta by nám akorát tak předepsala prášky.“ Chtěla bych ji vidět, až budou její děti nějaké léky opravdu potřebovat...

Zatím má Magda asi štěstí, že její děti nebyly vážněji nemocné. Pětiletá dcerka ještě nechodí do školky, takže zatím není v kolektivu, kde se různé nemoci mezi dětmi vyskytují často, a možná ani chodit nebude, protože Magda má v úmyslu ji doma i učit, až bude mít věk na školu. No a dvouletý syn je samozřejmě taky ještě doma.

Jen mě zajímalo, když Magda tak odmítá antibiotika, jestli má stejný názor taky na očkování. „Dcera je očkovaná na všechno, to jsem ještě neměla dost informací a nechala jsem ji očkovat. Syn ale očkovaný není. A nebude.“ Tohle téma je taky zajímavé - některé matky očkování dětí odmítají, i to povinné. O tom si ale povíme příště.

Pozn. red.: Jména v článku byla na přání změněna.

Anketa: Dáváte svým dětem antibiotika, když lékař rozhodne, že jsou nutná?

Jarka: Ano, samozřejmě, našemu doktorovi věřím. Nenechala bych dítě třeba se zánětem ucha trpět, aby ho to přešlo samo...

Linda: Naše děti naštěstí nejsou moc často nemocné, spíš mívají jen různé virózy. Ale kdyby doktorka rozhodla, že potřebují antibiotika, vůbec bych se s ní nehádala.

Kamila: Naše děti trpí na záněty průdušek. Vždycky s doktorkou čekáme, jestli se to nezlepší samo, ale nakonec skoro vždycky nasadí antibiotika, protože se bojí, aby jim to nesedlo na plíce. Občas mají i zápal plic. Za antibiotika jsem vděčná.

Bára: No jistě, věřím, že je lékařka rozumná a nepřehání to. Dělá nám testy CRP, když si není jistá, že je v těle zánět.

Zdeňka: Doktor snad ví, co dělá. On mi taky nemluví do mojí práce...

A co vy, milé čtenářky, jaký máte názor na antibiotika?

Četly jste v našem magazínu:

Reklama