Přímo v ostře střežené věznici v Prešově začíná dnes soudní proces se slovenským mafiánským bossem Mikulášem Černákem.

Je obžalovaný z šesti vražd a z další přípravy vraždy. Hrozí mu 15 až 25 let vězení nebo až doživotí.

Proces s jednou z nejmocnějších postav slovenského podsvětí se bude konat za zpřísněných bezpečnostních opatření. Černákův spis má přes 10 tisíc stran a na případu pracuje tým tří prokurátorů. Proces je vypsaný na pět týdnů, jeho skutečnou délku ale nelze odhadnout.

 

Podle prokuratury Černák, který na proces čeká ve vazbě, v roce 1994 zavraždil policejního informátora Jozefa Filipa a v roce 1997 mimořádně brutálně zavraždil bývalého policistu Gustáva Slivenského (odřízl tělo a hlavu i spolicejní čepicí „posadil“ na policistovo auto zaparkované před jeho domem).

Kromě toho je Černák obžalován z vražd čtyř členů různých skupin podsvětí. V roce 2000 byl na jeho pokyn zavražděn podnikatel Marián Karcel.

 

Černák byl už svého času odsouzen k osmi a půl letům vězení kvůli vydírání středoslovenských podnikatelů.

Banskobystrický soudce Ľubomír Samuel ho původně poslal do vězení i za vraždu polského podnikatele Grzegorze Szymaneka. Proti tomu se však Černák odvolal a nejvyšší soud tuto část trestu zrušil.

Bývalý soudce Samuel je přitom teď jedním z Černákových obhájců.

 

Bývalý řidič autobusu a známý chovatel tygrů Černák se z vězení dostal v roce 2002 na základě rozhodnutí Krajského soudu v Trenčíně. Už několik týdnů poté ho tehdejší předseda vlády Mikuláš Dzurinda obvinil z výtržnictví na lyžařském svahu ve Štrbském Plese. Před pěti lety zrušil Černákovo propuštění nejvyšší soud. Údajný mafiánský boss tehdy před policií utekl do České republiky, kde však byl zadržen a vydán na Slovensko.

Reklama