madonna

Při čtvrtečních přípravách na koncert zpěvačky Madonny v jihofrancouzském městě Marseille zemřel na následky zřícení pódia britský dělník. Nehoda si tak vyžádala druhou oběť, informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Britský dělník, který ležel od čtvrtka ve vážném zdravotním stavu v nemocnici, podlehl svým zraněním. Muž byl stejně jako jeho kolegové zraněn při náhlém zborcení pódia, které se stavělo pro nedělní koncert americké popové zpěvačky Madonny.

Třiapadesátiletý francouzský dělník zemřel již ve čtvrtek a jeho dalších osm spolupracovníků bylo zraněno, z nichž pět mužů bylo odvezeno do nemocnice s těžkým poraněním.

K tragické nehodě došlo ve čtvrtečních odpoledních hodinách na stadionu Vélodrome, kde hraje fotbalový klub Olympique Marseille. Částečně postavená střecha, kterou zdvihaly čtyři jeřáby, se zřítila na dělníky, jenž pracovali na stavbě pódia.

Koncert americké hvězdy byl naplánován na neděli 19. července, ale po zhroucení jeviště byl okamžitě zrušen. Madonna, která v době nehody pobývala v italském Udine, ve svém prohlášení uvedla, že je těmito událostmi „zničená". Zpěvačka měla ve Francii vystupovat v rámci svého celosvětového turné Sticky and Sweet, při kterém zavítá 13. srpna také do Prahy.

Křížová výprava proti Madonně

Svátek Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie, výročí Zázraku na Visle, bitvy, v níž v roce 1920 Poláci zastavili postup bolševické Rudé armády na západ - to vše připadá na 15. srpen v polském kalendáři. Přibude ještě jedna událost - 15. srpen je totiž také datum prvního koncertu Madonny v Polsku.

Výběr termínu vyvolal v polských katolických kruzích ostrou nevoli. Tvrdí, že si ho Madonna nevybrala náhodou.

Proti koncertu americké královny popu se postavila nejen ultraortodoxní Liga polských rodin, organizace Katolická akce, ale i Výbor na obranu víry a národních tradic Pro Polonia.

Do čela kampaně, která připomíná křížovou výpravu proti Madonně, se postavil polský politik, poslanec za Mazowiecké vojvodství, člen Pro Polonia Marian Brudzyński.

„Ona si neuvědomuje, že nebudeme sedět s rukama v klíně a tvářit se, že se nic neděje, že nás to neuráží,“ řekl Brudzyński.

Výbor Pro Polonia i Liga polských rodin naplánovaly mše a modlitby. Chtějí si „vyprosit“ zrušení koncertu a organizují „veřejnou modlitební křížovou výpravu“.

Žádají také sponzory, aby zrušili svou podporu koncertu. Dokonce poslali celý seriál varovných dopisů a petic do celostátních i regionálních institucí, primátorce Varšavy Hanně Gronkiewiczové-Waltzové, starostovi městské části Bemowo, kde má Madonna vystoupit, a také i polskému prezidentu Lechu Kaczyńskému, který ovšem navzdory naléhání prohlásil, že koncert zrušit nemůže.

„Ona (zpěvačka Madonna) nenabízí žádné morální ani vlastenecké hodnoty, nemá žádné zásady, žije s chlapem, který se jmenuje Ježíš, dceru pojmenovala Lourdes, což je poutní místo ve Francii. A její chování na scéně - například to veřejné ukřižování - je prostě ubohé,“ hřímá Brudzyński.

Madonna, která v rámci turné zavítá také 13. srpna do Prahy, nemá problémy s katolíky kvůli svému zahrávání si se symboly poprvé. Proti jejímu minulému turné Confessions Tour, v jehož rámci poprvé přijela do České republiky, protestovali i čeští katolíci. Vadil jim také zejména moment, kdy se Madonna na pódiu nechala „ukřižovat“.

Odpůrci Madonnina koncertu ve Varšavě ale dokonce založili „výbor pro plánování taktiky protestů“. Podporuje je i bývalý polský prezident Lech Walesa, který ale varoval bojovníky za zrušení koncertu před špatnou taktikou.

Organizátoři Madonnina koncertu z internetového portálu Allegro totiž poměrně snadno odbyli mnohé z Brudzińského výhrad. Například jméno Ježíš, španělsky Jesús, je v Mexiku, odkud Madonnin partner pochází, naprosto běžné. Stejný argument obstojí i u obhajoby jména Lourdes.

Ani varšavská kurie podle všeho nepodléhá hysterii - „protestní mši“ za nekonání koncertu jednoduše nepovolila.

Navíc, listky na Madonnin koncert na starém varšavském letišti jsou beznadějně vyprodané. A tak se zdá, že kdyby snad americká popová královna potřebovala pro své obnovené turné Sticky & Sweet, s nímž loni vystupovala v Evropě a v Severní i Jižní Americe, v Polsku propagaci, nic lepšího než „křížovou výpravu“ vedenou Brudzyńským by si nemohla přát.

Reklama