Jméno Chanel je pojem, který zná každý. Ale v době, kdy se začínala prosazovat a získávat svá prvenství v oblasti módy, nebyla rozhodně sama. Dnes vám představím jednu z těch nejtalentovanějších, Madeleine Vionnetovou. Proč upadla v zapomnění?

S opravdovou chutí a zájmem jsem se začetla do „tlusté“ knihy o Coco Chanel. Žádný její životopis prý nebyl napsán s takovou pečlivostí a detaily. I když sama Coco o sobě dost „mlžila“. Ale i tak se dozvíme hodně. O jejím pohnutém dětství, dospívání v klášteře, neslavných začátcích kabaretní zpěvačky až po pohádkový příběh chudé švadlenky, která ke štěstí přišla. A skončila v náruči (nejednoho) milionáře. Rozhodně se nechci vysmívat, sama Coco by jistě nepopřela, že nebýt velkorysosti a štědrosti jejích milenců, dnes bychom o žádné Chanel asi nevěděli.

Možná tím víc by vynikla další skvělá návrhářka Madeleine Vionnetová, která ve stínu slavné Coco upadla takřka v zapomenutí. I přesto, že předběhla dobu a navrhla první šaty bez korzetu, byla vynikající znalkyní materiálů, a především vynalezla šikmý střih, kterým se návrháři inspirují dodnes.

Stejně jako Gabrielle Chanelová pocházela z chudých poměrů, tvrdě na sobě pracovala a na svou dobu byla velmi progresivní. Jenomže na rozdíl od Chanelové jí na slávě moc nezáleželo a v podstatě neděla nic pro svou propagaci. Byla spíš introvertkou, jejíž tvorba neměla daleko k rituálu. S látkou se doslova mazlila a vytvářila dokonale ženské modely, převážně z hedvábí, které se ženského těla dotýkaly jen v některých místech, zatímco ostatní části těla tonuly v nekonečných vlnách měkkých záhybů. Své šaty aranžovala na malých figurínách a spíš než nůžky používala špendlíky a svůj důvtip. Ne nadarmo se jí říkalo architektka mezi švadlenami.

Svůj první salon v Paříži otevřela už v roce 1912, ale za války ho musela zavřít. Na rozdíl od Chanelové, která vystihla dobu, chytila příležitost za „pačesy“ a dokázala ji využít ve svůj prospěch. Vionnetová otevřela svůj salon až po deseti letech, a přestože její tvorba dosáhla vrcholu ve třicátých letech, náskok Gabrielle Chanelové už nedohonila. Začátkem druhé světové války svůj salon zavřela a k vysoké krejčovině se už nevrátila.

A tak se mohla ctižádostivá a cílevědomá Coco dále rozvíjet a budovat své módní impérium, které nemělo obdoby. Dokud nepřišla její první velká rivalka Elsa Schiaparelliová.

Ale o ní zase někdy příště.

Teď se pokochejte šaty Madeleine Vionnetové. Že by se daly nosit i ted?

Foto: facebook Pinterest

Čtěte také:

Reklama