Na Madeiře jsem byla třikrát, tak moc mne tento kousek světa zasáhl. Vždy se mi začalo stýskat po nádherné přírodě a jejím duchu, tak jsem se musela vrátit. Projít ji, procestovat, poznat do detailu… I dneska, když na ni vzpomínám, mám trochu teskno v duši.

Jestli hledáte zajímavé místo pro svou cestu, pak je to dobrý tip. Je to nádherný, hustě zalesněný ostrov s bohatými zásobami pitné vody a rozervanými horami.

Madeira, stejně jako Kanárské ostrovy nebo Azory leží kousek od Evropy, na západ od severní Afriky a patří k Portugalsku.

Madeira

Dnes má Madeira kolem 300 000 stálých obyvatel, z nichž téměř polovina žije v hlavním městě Funchalu.

První zmínku o Madeiře i o ostrovu Porto Santo můžeme zaznamenat již na janovské mapě z roku 1351, což znamená, že námořníci tyto ostrovy v Atlantickém oceánu objevili již dávno před tím. Vzhledem ke svým rozsáhlým lesům dostal ostrov jméno Madeira – v překladu dřevo. První osadníci zjistili, že na Madeiře jsou výborné podmínky pro pěstování různých plodin. Úrodná půda a teplé podnebí byly jako stvořené k pěstování cukrové třtiny. Bílé zlato, jak se cukrové třtině říká, přineslo ostrovanům nesmírné bohatství a život na ostrově se začínal rozvíjet. 

Levády

Na těžkou práci byli na Madeiru přiváženi otroci, kteří obdělávali půdu, na svazích vytvářeli terasovitá pole a kopali zavlažovací kanály. Pozůstatky této činnosti jsou dodnes viditelné na strmých úbočích. Tyto kanály, které se nazývají „levády“ patří k ostrovu dodnes – Madeira je jimi protkaná, kanály svádí do nížin vodu z lesů a hor, blahodárnou vláhu pro bujnou vegetaci. 

Madeira

Navzdory strmým svahům nenechávají Madeiřané ležet ladem ani kousek země. Pro ostrov je důležitá sklizeň hroznů, banánů či exotických květin. Dnes patří Madeira k často navštěvovaným místům. Uspokojí totiž jak milovníky vysokohorské turistiky, ale i milovníky rostlin a slunce. Květiny jsou symbolem ostrova – roste jich tady700 druhů, běžně tady kvetou orchideje, lilie, magnolie či azalky. Pokud máte rádi květiny, bude pro vás zážitkem procházet se kolem levád, kde kvetou bujné keře s modrými hortenziemi, u potoka potkáte bílé divoké kaly… prostě nádhera.

Madeira

Podnebí

Madeiru můžete navštívit v kterémkoli ročním období. V zimě dosahuje rtuť teploměru ke dvaceti stupňům Celsia, v létě je teplota vzduchu vyšší.

Madeira

Co dělat na Madeiře?

Je toho mnoho, co je na Madeiře k vidění. Než se rozmyslíte, kam se půjdete podívat, můžete si vychutnat sklenku Madeirského vína. Již v polovině 16. století zastavovaly na Madeiře lodě, aby naložily sudy s místním vínem, které pomáhalo námořníkům neonemocnět kurdějemi, díky obsahu vitaminů a minerálů. Tradiční vinotéky najdete třeba ve Funchalu, můžete si vybrat, z kterého roku „nápoj madeiru“ ochutnat. A k tomu určitě vyzkoušejte tradiční jídla v přímořských bistrech či restauracích. Mořské ryby a plochy – to je místní pochoutka, stejně tak jako hovězí maso pečené na dřevěné tyčce.

Madeira

Tady je několik mých tipů:

  • Sport – kromě vodních sportů si své užijí ti, kdo milují toulky krásnou přírodou. Ostrov je zelený, vše neustále kvete, nahlédnutím do mapy zjistíte, že je tady velké množství pěších túr kolem levád – různě dlouhých. Pokud se cítíte na větší zátěž, pak vyrazte do hor, bude to jedinečný zážitek.
  • Pro milovníky poznávání a historie jsou k vidění spousty zajímavých míst s historickými památkami a zajímavostmi. Navštívit můžete například hlubokou přírodní zátoku Funchalu, kde se první osadníci usadili již v 15. století. Historické město nad zálivem se pyšní krásnými vládními budovami a nádhernými domy. Nenechte si ujít místní tržnici – je plná exotických květin a vynikajících místních kulinářských produktů včetně ryb.
  • Máte rádi tradici? Pak unikátní trojúhelníkové domy najdete v Santaně, malebném městečku posazeném v krásném horském údolí. Ve vesničce Camacha se zase můžete něčemu přiučit, či alespoň sledovat ruce šikovných košíkářů, pod kterými vyrůstají neuvěřitelné předměty z proutí, jako například kolébky, postele, rámy na obrazy, křesla a mnoho dalších. Malebná pobřežní vesnička Porto Moniz se zase pyšní přírodními jezery, ukrytými v pobřežních skalách, kde se můžete oddat klidné a tiché vyjížďce na lodičce.

Až Madeiru poznáte, budete se sem chtít vrátit, stejně jako já.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si i další cestopisy z Madeiry:

Reklama