Madeira se bezesporu řadí mezi nejvyhledávanější letoviska a patří spolu s Porto Santo k hlavním ostrovům madeirského souostroví. Příznivé klimatické podmínky sem celoročně lákají spousty turistů, kteří zde nalézají ten skutečný ráj.
Dnes má Madeira 260 000 stálých obyvatel, z nichž téměř polovina žije v hlavním městě Funchalu.

První zmínku o Madeiře i o ostrovu Porto Santo můžeme zaznamenat již na janovské mapě z roku 1351, což znamená, že námořníci tyto ostrovy v Atlantickém oceánu objevili již dávno před tím.
V té době si na ně ale nikdo nečinil nároky a ostrovy si žily svým vlastním životem.

Až v roce 1418 posloužily jako útočiště pro mořeplavce Joao Goncalvese Zarka, který byl během plavby kolem Afriky silnou bouří zahnán do Atlantského oceánu. Měl štěstí, protože se mu podařilo najít klidnou zátoku na ostrově Porto Santo, a to mu zachránilo život. Vztyčil zde portugalskou vlajku a poté odplul zpět do Lisabonu.

Krásy ostrova mu ale učarovaly, a tak se sem za finančního přispění Jindřicha Mořeplavce po roce vrátil a na ostrově Porto Santo přezimoval.
Během svého pobytu zjistil, že se v mlze na horizontu rýsuje jakási pevnina. Vypravil se tam a objevil nádherný, hustě zalesněný ostrov s bohatými zásobami pitné vody. Vzhledem ke svým rozsáhlým lesům dostal ostrov jméno Madeira – v překladu dřevo.

Během následujících sedmi let se mu podařilo barvitým líčením přilákat na ostrov kolonii průkopníků, kteří se zde usadili. Brzy zjistili, že na Madeiře jsou výborné podmínky pro pěstování různých plodin.
Úrodná půda a teplé podnebí byly jako stvořené k pěstování cukrové třtiny. Bílé zlato, jak se cukrové třtině říká, přineslo ostrovanům nesmírné bohatství a život na ostrově se začínal rozvíjet.
Na těžkou práci byli na Madeiru přiváženi otroci, kteří obdělávali půdu, na svazích vytvářeli terasovitá pole a kopali zavlažovací kanály. Pozůstatky této činnosti jsou dodnes viditelné na strmých úbočích.

Navzdory strmým svahům nenechávají dnes Madeiřané ležet ladem ani kousek země. Zdejší hospodářství je závislé na sklizni hrozna, banánů či na exotických květinách.

Krása ostrova, zdejší klid a teplé podnebí se postupem doby stávalo stále známější a již na sklonku 19. století se stal oblíbeným zimním střediskem Evropanů ze severu kontinentu. Bohatí občané sem jezdili za sluníčkem, mořem a exotikou.

Dnes patří Madeira k často navštěvovaným místům. Uspokojí totiž jak milovníky vysokohorské turistiky, ale i milovníky rostlin a slunce.  

 

Více informací získáte u Specialisty na Madeiře na www.ostrovmadeira.cz  www.snailtravel.cz .