Jen málo lázeňských destinací se v posledních letech těší takové popularitě jako maďarský Győr. Město festivalů, relaxačního ráje a barokní noblesy si velmi oblíbili i čeští turisté.
Jedno z největších měst Maďarska leží přibližně 60 kilometrů jižně od Bratislavy. Dálniční křižovatka Győr pojí na severu se Slovenskem, na západě s Rakouskem a na východě s Budapeští. Ne nadarmo se mu proto přezdívá srdce Podunajské nížiny.
Co do počtu uměleckých památek zaujímá Győr druhé místo v zemi. Najdete zde starobylé kostely, muzea, paláce, historické uličky, které doslova lákají po romantických procházkách či typické barokní rohové balkóny.
Rába Quelle
Skutečným turistickým lákadlem, kvůli kterému se do Győru každý rok vrací davy turistů z celé Evropy, jsou však termální lázně Rába Quelle. Stojí na poloostrově mezi Mošonským Dunajem a řekou Rába, odkud se také nabízí překrásný výhled na historické centrum města. O léčivých győrských pramenech se píše již ve středověkých kronikách. Voda s teplotou 67 °C, která vytéká z termální studně hluboké okolo 2000 metrů, byla prohlášena za léčivou již v roce 1978. Dnešní podobu termálních koupelí Rába Quelle však město světu představilo teprve před sedmi lety. Od té doby rozhodně nemá o turisty nouzi.
Pět bazénů, dva tobogány, dětský koutek, masážní gejzíry, vodopád, kanál s divokou vodou, perličková koupel, vodní bar a mnoho dalšího si návštěvníci mohou v Rába Quelle užít dosytosti. Nejpopulárnější jsou dva bazény s léčivou vodou, která dosahuje 38 °C. Díky příjemným teplotám vody můžete v bazénech, včetně těch venkovních, plavat po celý rok.
Ostrov zdraví
A v čem spočívá ten zázrak? Termální voda je díky svému obsahu jódu zařazena do skupiny jódových léčivých vod. Působí blahodárně zejména na artrózu, kosti, klouby a svaly. Győrské léčivé prameny se osvědčily také při léčbě ženských pohlavních orgánů, zápalů průdušek a plic.
V saunové zahradě jsou pro hosty připraveny finské sauny s rozdílnou teplotou a vybavením na špičkové úrovni. Dále můžete využít parní kabinky pro dva nebo čtyřmístné infrakabinky. V masážním oddělení, které je vybaveno speciální filtrací vzduchu, vám pro změnu pomohou organismus zregenerovat léčivé rostlinné zábaly.
Může se hodit
- Termální středisko je otevřené celoročně v neděli až čtvrtek od devíti do půl deváté večer, od pátku do soboty je vstup od devíti ráno do devíti večer. Vstupné se platí jednorázově na půl dne nebo celý den.
- Ubytování lze bez problémů zarezervovat předem po internetu (např. na http://www.gyor.hu/index.php?hlid=79) v místních hotelech nebo penzionech, za které ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte přibližně 44 euro.
- Nejvhodnější den pro návštěvu areálu Rába Quelle je neděle, kdy v něm je nejméně lidí.
- Pokud do Gőru nepojedete autem, můžete využít některou z přímých autobusových linek (např. Student Agency). Do Győru se však můžete dopravit i letecky na nedávno dokončené letiště Győr-Pér.
- Za hřích určitě stojí také místní víkendové trhy, na kterých můžete ochutnat nefalšované maďarské klobásky a další tradiční pochoutky.
Nový komentář
Komentáře
Fructia — #7 Tak do Gmündu to máme z Plzně asi blíž než do Maďarska. V létě jsme byli na dovolené v Maďarsku i u Vás na jihu Penzion Bavlnka a bylo to nádherné. Do Jižních Čech jezdíme každý rok, můj otec byl z Týna nad Vltavou, další příbuzenstvo mám v Bechyni...
Qwendolka — #6 Myslíš ten Gmünd nebo maďarské lázně? My máme Gmünd skoro za humny, ale to Maďarsko je už dál
Fructia — #3 Souhlasím, škoda, že to máme trochu z ruky.
Je tam krásně
Lázeňské městečko Györ jsme si oblíbili a jezdíme do termálních lázní pravidelně již 8 rokem. Vyhovuje nám čistota, vybavenost a služby na vynikající úrovni.
Jezdíme do Gmündu, to je vyhřívárna , ale do Maďarska bych se taky chtěla vydat
Jo, v Maďarsku je krásně, ale skoro nejlepší jsou malé vesnické lázně..to je bájo, jak tam lidé z vesnice jsou z domu v župáncích a trepkách s ručníkem přez ruku a místo čtení novin klevetí v lázních...
Můžu potvrdit Györ je opravdu hezké město. Jezdívala jsem tam - to už je ale let, tenkrát ještě lázně nebyly tak vybavené....