Jen málo lázeňských destinací se v posledních letech těší takové popularitě jako maďarský Győr. Město festivalů, relaxačního ráje a barokní noblesy si velmi oblíbili i čeští turisté.

Gyor

Jedno z největších měst Maďarska leží přibližně 60 kilometrů jižně od Bratislavy. Dálniční křižovatka Győr pojí na severu se Slovenskem, na západě s Rakouskem a na východě s Budapeští. Ne nadarmo se mu proto přezdívá srdce Podunajské nížiny.
Co do počtu uměleckých památek zaujímá Győr druhé místo v zemi. Najdete zde starobylé kostely, muzea, paláce, historické uličky, které doslova lákají po romantických procházkách či typické barokní rohové balkóny.

Gyor

Rába Quelle

Gyor

Skutečným turistickým lákadlem, kvůli kterému se do Győru každý rok vrací davy turistů z celé Evropy, jsou však termální lázně Rába Quelle. Stojí na poloostrově mezi Mošonským Dunajem a řekou Rába, odkud se také nabízí překrásný výhled na historické centrum města. O léčivých győrských pramenech se píše již ve středověkých kronikách. Voda s teplotou 67 °C, která vytéká z termální studně hluboké okolo 2000 metrů, byla prohlášena za léčivou již v roce 1978. Dnešní podobu termálních koupelí Rába Quelle však město světu představilo teprve před sedmi lety. Od té doby rozhodně nemá o turisty nouzi.

Gyor
Pět bazénů, dva tobogány, dětský koutek, masážní gejzíry, vodopád, kanál s divokou vodou, perličková koupel, vodní bar a mnoho dalšího si návštěvníci mohou v Rába Quelle užít dosytosti. Nejpopulárnější jsou  dva bazény s léčivou vodou, která dosahuje 38 °C.  Díky příjemným teplotám vody můžete v bazénech, včetně těch venkovních, plavat po celý rok.

 

Ostrov zdraví

Gyor

A v čem spočívá ten zázrak? Termální voda je díky svému obsahu jódu zařazena do skupiny jódových léčivých vod. Působí blahodárně zejména na artrózu, kosti, klouby a svaly. Győrské léčivé prameny se osvědčily také při léčbě ženských pohlavních orgánů, zápalů průdušek a plic.
V saunové zahradě jsou pro hosty připraveny finské sauny s rozdílnou teplotou a vybavením na špičkové úrovni. Dále můžete využít parní kabinky pro dva nebo čtyřmístné infrakabinky. V masážním oddělení, které je vybaveno speciální filtrací vzduchu, vám pro změnu pomohou organismus zregenerovat léčivé rostlinné zábaly.   Gyor

Může se hodit

Gyor

  • Termální středisko je otevřené celoročně v neděli až čtvrtek od devíti do půl deváté večer, od pátku do soboty je vstup od devíti ráno do devíti večer. Vstupné se platí jednorázově na půl dne nebo celý den.
  • Ubytování lze bez problémů zarezervovat předem po internetu (např. na http://www.gyor.hu/index.php?hlid=79) v místních hotelech nebo penzionech, za které ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte přibližně 44 euro.  
  • Nejvhodnější den pro návštěvu areálu Rába Quelle je neděle, kdy v něm je nejméně lidí.
  • Pokud do Gőru nepojedete autem, můžete využít některou z přímých autobusových linek (např. Student Agency). Do Győru se však můžete dopravit i letecky na nedávno dokončené letiště Győr-Pér.
  • Za hřích určitě stojí také místní víkendové trhy, na kterých můžete ochutnat nefalšované maďarské klobásky a další tradiční pochoutky.
Reklama