Eugenie (1874-1962), která používala umělecké jméno Mäda, byla dcerou vyššího úředníka na železnici a po absolvování oboru herectví na vídeňské konzervatoři hostovala v roce 1893 v Olomouci. Tehdy se po překvapivé žádosti o ruku musela rozhodnout mezi kariérou ve vídeňském Burgtheatru či přivdáním se do zámožné rodiny. Zvítězila láska. Velkolepá svatba se konala v roce 1894 v Olomouci.
Otto Primavesi (1868-1930) byl nejen podnikatelem, ale rovněž byl zvolen poslancem Moravského zemského sněmu. Jako muž velkého světa vedl spolu s manželkou nákladný život. V centru Olomouce si nechal postavit vilu, dodnes existující a známou jako Vilu Primavesi. Dnes je v její části špičková restaurace.
V Olomouci se manželům narodily čtyři děti: Otto ml., Leokadie zvaná Lola, Eugenie ml. zvaná stejně jako její matka Mäda (ta je nejznámější) a Mellita Rita.
Rodina se stýkala s uměleckou smetánkou, kterou zvala i na své nově vybudované letní sídlo v Koutech nad Desnou u Šumperka. Ani zde se nešetřilo. Projekt svěřili věhlasnému architektovi Josefu Hoffmannovi a unikátní zařízení pocházelo z proslulých Wiener Werkstätte. Tyto vídeňské uměleckořemeslné dílny založil Josef Hoffmann a sdružovali se tu významní vídeňští umělci té doby. Když dílnám hrozí konkurs, Otto Primavesi se stává v roce 1913 jejich hlavním akcionářem a jeho zásluhou se podařilo pohromu načas odvrátit.
Primavesiovi byli známi také jako mecenáši a sběratelé umění. Vlastnili sbírku uměleckých obrazů a podporovali známé vídeňské umělce, pro něž pořádali opulentní kostýmované večírky. K nejznámějším patřili Gustav Klimt, Anton Hanak, Koloman Moser a samozřejmě Josef Hoffmann.
Gustav Klimt tehdy dostává od rodiny dvě skvělé zakázky, nejdříve portrétuje mladou Mädu, což je jediný Klimtův portrét dítěte. Obraz dokončil v roce 1912, kdy bylo Mädě devět let. Tento obraz nesmírné ceny rodina Primavesi prodala už v roce 1930. Dnes je v majetku Metropolitního muzea umění v New Yorku, které ho koupilo v roce 1964.
Kvůli finančním potížím bankovního domu Primavesi se Otto rozhodl odstoupit z vedoucího místa Wiener Werkstätte, aby z majetku dílen nemohly být placeny dluhy banky. Po něm převzala vedení Wiener Werkstätte jeho žena Eugenie. která se už dříve velmi aktivně podílela na jeho chodu. Ostatně právě Wiener Werkstätte a snaha je neustále dotovat byly jednou z hlavních příčin finančních problémů Primavesiových.
Rodině se ale dařilo stále hůř, a tak se Primavesiovi přestěhovali do Vídně a začali postupně prodávat velkou část své sbírky obrazů, později došlo i na továrny, vilu v Olomouci i letní sídlo, které ale mezitím v roce 1922 vyhořelo. Stále se snažili Wiener Werkstätte zachránit.
Jenže vše bylo marné. Movitých zákazníků originálních výrobků Wiener Werkstätte rapidně ubývalo v důsledku nesrovnatelně levnější sériové výroby.
V roce 1925 se manželé dokonce rozešli. Rodina se octla zcela na mizině. Ottova pověst byla v troskách, a tak v zoufalství zvolil v únoru 1926 smrt zastřelením.
Rodinu čekají trudné časy. Na bezstarostný život plný radovánek mohou její členové pouze vzpomínat. Paní Eugenie umírá v zapomnění v roce 1962 ve Vídni. Dvě dcery Lola a Melitta Rita se provdaly. Melitta se s manželem odstěhovala až do Brazílie. Syn Otto se také oženil a jedna z jeho dcer Claudia se věnuje historii své slavné rodiny, kterou zpracovala ve dvou knihách.
Asi nejzajímavější byl osud dcery Mädy (1903 – 2000), tedy oné holčičky z Klimtova obrazu. Ta po rodinné tragédii pracovala jako pěstounka v mateřské škole a později učila postižené děti. Za 2. světové války odjela jako zdravotní sestra Červeného kříže dokonce přímo na frontu. Válečné zážitky ji natolik poznamenaly, že opustila Evropu a usadila se v New Yorku, kde pracovala jako domácí učitelka. Nikdy se neprovdala, ani neměla děti. Ze skromného dědictví po matce pak v Kanadě založila malou nemocnici pro děti a později dětskou vesničku Primavesi pro opuštěné, zneužívané a týrané děti. Jednoho chlapečka si pak dokonce adoptovala.
Jedinou vzpomínkou na krásné časy kdysi tak bohaté rodiny zůstávají dva krásné obrazy Gustava Klimta nevyčíslitelné hodnoty, které nechybí v žádné publikaci věnované tomuto věhlasnému umělci, od jehož smrti letos uplynulo právě sto let…
Jejich reprodukce můžete vidět také v restauraci Vily Primavesi v Olomouci.
Foto: Wikipedie
Na našem webu jste si mohli také přečíst:
Polibek - aneb Ohlédnutí za Klimtovým rokem
Emilie Flöge, múza a přítelkyně největšího rakouského malíře s českými kořeny…
Izabela Czartoryska, mecenáška umění, spisovatelka, vlastenka
Nový komentář
Komentáře
Až pojedu do Olomouce, určitě se k Vile Primavesi podívám. Díky za pěkné čtení.
Díky za zajímavé čtení
Vila Primavesi je nádherná. Moc ráda sem si přečetla něco o lidech,kteří ve vile žili, o jejich osudech. Velmi zajímavá rodina.Smutný konec jedné rodiny.
Pro me zase něco nového
Restaurace je bohužel zavřená, už delší dobu. Ale vstup do vily je čas od času možný (je potřeba sledovat její stránky).
Pěkný článek
Opět jsem se dozvěděla něco nového

Hezké.