Honza Trávníček patří k lidem, o kterých s nadsázkou mluvíme jako o přírodním úkazech. Už více než polovinu života ho provází psoriáza, známá také jako lupénka, ke které se později přidala závažná psoriatická artritida. Ta se zprvu projevovala jen mírnými bolestmi, ale časem prakticky převzala kontrolu nad celým Honzovým životem. „Dodnes si vybavuji dny, kdy jsem ani jsem nedokázal stisknout ruku v pěst a v bolestech se doslova šoural o berlích,“ vzpomíná vysportovaný a usměvavý chlapík, kterému se takové potíže až zdráháte uvěřit.

lupe.jpg

Honza Trávníček je rozený bojovník a navzdory nepřízni osudu se nechtěl nechat odepsat, a spokojit se s krmením holubů v městském parku. Jeho lákaly velehory a překonávání svých vlastních limitů. S tím mu pomohl nejen jeho nezdolný optimismus a víra, ale také moderní medicína. „Měl jsem štěstí, že jsem dostal možnost vyzkoušet biologickou léčbu. Ta na mě zafungovala prakticky okamžitě a po letech bolestí jsem se najednou zase mohl bez problémů postavit a začít sportovat,“ popisuje Honza „Tráva“ Trávníček.

Na osmitisícovku s mačkami a injekcemi
Sice si uvědomuje, že nad nemocí nevyhrál, protože lupénka nebo kloubní lupénka jsou nevyléčitelné, ale současná medicína umí jejich nepříjemné projevy potlačit natolik efektivně, že Honza může podnikat své expedice. Momentálně je se svým kamarády v Nepálu a brzy dosáhnou vrcholů velehor Manáslu a Ama Dablam. V jeho krosně byste našli nejen vybavení pro pobyt v náročných vysokohorských podmínkách, ale překvapivě i injekce s léčivou látkou. Ano, léčba závažných forem lupénky je totiž dlouhodobou a prakticky nikdy nekončící záležitostí, a tak se injekce staly povinnou součástí Honzovy výbavy. 

O zdolávání vlastních fyzických i psychických limitů souvisejících s himalájskými velikány, léčbou lupénky a rakoviny močového měchýře Honza rád a bez okolků mluví se všemi, kteří o to mají zájem. „Snažím se tím lidi motivovat. Život v horách mě naučil, že 70 procent úspěchu je o tom, že opravdu chcete dosáhnout svého cíle a jste připraveni vytrpět si kvůli tomu i nějakou tu nepohodu.  S nemocemi je to stejné,“ dodává Honza Trávníček.

Jeho životní příběh plný naděje nejen pro pacienty s lupénkou bude součástí talk show Lupénka načisto, kterou můžete 3. listopadu od 17:00 sledovat na Facebooku nebo webu pacientské organizace SPAE ČR.

Dalšími hosty budou špičkoví čeští dermatologové, kteří nabídnou nejaktuálnější informace o lupénce a možnostech její léčby.

Více na www.spae.cz.

 

lupess.jpg

5 věcí, které byste měli vědět o lupénce
Lupénka neboli psoriáza patří mezi onemocnění, která jsou stále obestřena tajemstvím. Lékaři zatím nevědí, co přesně ji způsobuje. A pacienti, kterých je v Česku přibližně čtvrt milionu, stále čekají na větší pochopení nás ostatních.

1. Není to jen vyrážka
Jedná se o typ imunitně zprostředkovaného onemocnění, kdy tělo nedokáže rozeznat rozdíl mezi zdravými buňkami a cizími tělesy. Výsledkem je, že bílé krvinky a ostatní složky našeho obranného systému napadají svou vlastní tkáň. V ní pak dochází k chronickému zánětu a v případě psoriázy k několikanásobnému zvýšení produkce nových kožních buněk. Typickým projevem nemoci jsou vyvýšená červená ložiska pokrytá stříbřitě lesklými šupinkami. Tato místa mohou svědit nebo pálit a při škrábání jemně krvácí. Psoriáza tedy není jen tak nějaká vyrážka, která rychle odezní. A už vůbec nesouvisí se zanedbanou hygienou. 

2. Lupénka není nakažlivá
Obavy z přenosu nemoci jsou naprosto zbytečné. Lupénka není nakažlivá a můžete si s pacientem klidně podat ruku a bez obav pobývat v jeho blízkosti. Odhaduje se, že dědičnost má na svědomí vznik psoriázy asi u 30 procent pacientů. Nedědí se však choroba jako taková, ale pouze náchylnost k ní. Pro rozvoj nemoci jsou podstatné také spouštěcí faktory, například poranění kůže, stres, alkohol, kouření nebo některé léky. 

3. Moderní medicína dokáže potlačit projevy psoriázy
Ačkoli psoriáza není zcela vyléčitelná, moderní medicína dokáže úspěšně potlačit její příznaky a projevy. Nejen o těchto možnostech budou 3. listopadu od 17:00 mluvit nejlepší čeští odborníci v talk show Lupénka načisto. Nenechte si ji ujít na Facebooku nebo webu pacientské organizace SPAE ČR

4. Psoriáza se obvykle vyvíjí v dospělosti
Nemoc se nejčastěji objevuje u mladších lidí mezi 15 a 35 lety. Druhým vrcholem je pak období nastupujícího stáří, zejména od 55 let. Pokud jste v rizikovém věku a máte podezření, že se u vás objevují příznaky psoriázy, neodkládejte návštěvu dermatologa. I v případě lupénky totiž platí, že pro úspěšnou léčbu je rozhodující včasná diagnostika.

5. Lupénka neznamená konec života  
Jakkoliv je lupénka nepříjemná, není nutné podléhat skepsi. Dobrou zprávou je, že 80 procent lidí má jen mírnou formu onemocnění. Dalším, kteří jsou postiženi vážnějšími formami, například psoriatickou artritidou, dokáže pomoct lékařská věda. Sledujte 3. listopadu talk show Lupénka načisto a nechte se povzbudit a inspirovat příběhy pacientů, které léčba doslova dokázala postavit zpátky na nohy. Více na www.spae.cz
 lupes.jpg