ac.jpg
Foto: Shutterstock

Z tlaku na určité body, který může ulevit od bolesti a zdravotních obtíží, vychází akupunktura a akupresura. Jde o léčebné metody tradiční čínské medicíny postavené na víře, že určité body na těle jsou propojené s konkrétními orgány. Z toho vychází také americká obdoba akupresury nazývaná reflexologie.

A některé výzkumy skutečně ukazují, že nalezení určitých bodů, může lidem ulevit od bolesti. Ve hře je samozřejmě i placebo efekt. Ale věřit ve zmírnění bolesti, a tím ji skutečně zmírnit, je přeci také fajn varianta a v konečném důsledku výhra. Mačkáním bodů na těle si neublížíte a za zkoušku nic nedáte.

Bolest hlavy
Takzvaný Hegu bod je využitelný při různých typech bolestí. Nejčastěji se ale používá při bolestech hlavy. Nachází se v měkké tkáni mezi palcem a ukazováčkem. V případě že vás hlava bolí jen na jedné straně, mačkejte tento bod na ruce stejné strany. Pokud stranu nedokážete určit, mačkejte je střídavě na obou rukou. Bod vždy stlačte palcem druhé ruky do mírné bolesti, počkejte asi patnáct vteřina a uvolněte. Opakujte, dokud se nedostaví úleva.

hand.jpg
Foto: Shutterstock

Bolest krční páteře
Častým sezením u počítače velmi trpí krční páteř, která může způsobovat nepříjemné bolesti. Ty mnohdy vystřelují až do hlavy. Úlevu může přinést bod zvaný Feng Chi (GB20). Nachází se na zadní části hlavy a na každé straně je jeden. K jejich stlačování tak budete potřebovat dva palce najednou. Postup je stejný, vždy asi patnáct vteřin stlačujte či mírně masírujte, uvolněte a opakujte.

head.jpg
Foto: Shutterstock

Stres a úzkost
Bolest, kterou zažíváme, není jen fyzická, ale i psychická. Stres může vyústit i v pocity úzkosti. I v tomto případě můžete vyzkoušet přírodní metodu zklidnění. Jeden z bodů, který by měl pomoci, se nachází přímo v ušním lalůčku, konkrétně v horní části. Označuje se poetickým názvem Brána nebes a jemně mačkat či masírovat ho můžete buď prstem, anebo si vzít na pomoc vatovou tyčinku. U toho je vhodné zhluboka dýchat.

ear.jpg
Foto: Shutterstock

Nespavost
Některé body na těle jsou spojovány také se zlepšením spánku a vyřešením nespavosti. Duchovní brána je název pro bod na zápěstí, na stejné straně, kde je malíček. Při mačkání a masírování je dobré během několika minut prostřídat obě ruce.

hand1-1-.jpg
Foto: Shutterstock

Menstruační bolesti
Pokud vás při menstruaci trápí bolesti a křeče, můžete otestovat buď zmíněný bod Hegu, nebo zkusit místo na noze. Bod San Yin Jiao (SP6) se nachází na vnitřní straně lýtek přibližně ve vzdálenosti čtyř prstů od kotníku. Je spojován se stabilizací hormonální hladiny a v souvislosti s tím se zmírněním menstruačních bolestí, ale i s navýšením libida, zpravidelněním menstruačního cyklu a se stimulací vaječníků a dělohy. Masáž tohoto bodu se doporučuje nejen při pociťování potíží, ale i jako pravidelná prevence.

leg.jpg
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama