seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Jsou nepostradatelnými pomocníky v péči o pleť, která je poznamenaná dlouhou zimou. Macerované oleje pokožku regenerují, vyživují a zklidňují.  Co je vlastně ta macerace? Jedná se o typ extrakce, kdy je bylina naložena do kvalitního bio oleje po dobu několika týdnů. Aktivní a účinné látky bylinky přejdou do tuku, ten je přefiltrován a vznikne tak luxusní macerát. Zkoumejte složení i proces výroby, dejte přednost kvalitním olejům, lisovaným za studena.

Co to je macerace?
Jedná se o typ extrakce, kdy je bylina naložena do kvalitního bio oleje po dobu několika týdnů. Aktivní a účinné látky bylinky přejdou do tuku, ten je přefiltrován a vznikne tak luxusní macerát. Olejové maceráty zkuste ze slunečnicového, jojobového a arganového oleje. Vybírejte si oleje lisované za studena.

Jaký je rozdíl mezi macerátem a esenciálním olejem?
Jedná se o dva rozdílné procesy extrakce. Při výrobě esenciálního oleje se používá parní destilace. Do ní se z byliny extrahují pouze malé molekuly a látky rozpustné ve vodě, které může pára na sebe navázat. Získaný esenciální olej je silný koncentrát a nemusí být pro citlivé jedince či děti vhodný. Při maceraci se pro extrakci používá tuk, do něj se extrahují větší molekuly a látky rozpustné v tucích. Výsledný produkt je jemnější a komplexnější než esenciální oleje. Obsahují například flavonoidy (silné antioxidanty) a glykosidy, které jsou moc těžké pro parní destilaci.

Jak macerované oleje používat?
Každá bylina má svoji jedinečnou vůni a účinky vycházející z lidových tradic. Dá se říct, že s žádnou bylinkou neuděláte chybu, pokud na ni nemáte alergii. Zkuste olej z růže pro suchou a vyzrálou pleť, vanilku pro zralou pleť, levanduli a měsíček pro citlivou pleť a pokožku miminek i dospělých.

Macerované oleje můžete používat nejen na pleť, ale i jako pleťový olej. Neváhejte ho přidat do koupele nebo využít při masážích a na aromaterapii. Oleje mají skvělou vyživující a hydratační schopnost, proto jsou vhodné na jaro, kdy je pleť vysušená po zimě a dostala zabrat.

ahoj.jpg

Vanilkový olej, 349 Kč, Purity Vision / Hydrofilní olej Neutrální, 339 Kč, Nobilis Tilia / Višňový olej, Renovality, 382 Kč

Foto: Se souhlasem Purity Vision, Nobilis Tilia, Renovality

Zdroj: PurityVision, Herbaroja, Kosmetikahrou