Má přítelkyně Echinacea, také známá pod jménem třapatka, pochází ze Severní Ameriky. Zde byla používaná léčiteli a staršími generacemi lékařů. S příchodem antibiotik však ztratila na významu.
Dnes, především vlivem alternativní medicíny, získala ztracenou popularitu. Výborně se osvědčila při podpoře imunitního systému a je také účinná při nachlazení, chřipce a jiných infekcích.
Kdo je Echinacea?
Echinacea může být i vaší dobrou přítelkyní. Poznáte ji podle toho, že si roste, jak ji napadne, a má purpurové kvítky podobné sedmikrásce. No, musím vám říct, že je to pěkné kvítko!
Většinou pobývá v Severní Americe, byla tak šikovná, že se dostala i do Evropy. Především v Anglii se stala miláčkem téměř všech zahradníků.
Protože je mistryní v maskování a převlecích, v Čechách ji můžete potkat v podobě pastilek, gelů, čajů, kapek a tobolek.
Jak působí 5(jogurt)
Její schopnosti, tak jako vizáž, jsou výtečné! Především je přírodním antibiotikem, který zabraňuje infekci a ničí bakterie a viry v organismu. Na základě mých zážitků je dobré se s ní kamarádit dlouhodobě. Svým kamarádstvím s Echinaceou si normalizujete imunitní systém a maximalizujete odpovědi vašeho těla na případné infekce, viry nebo ekzémy.
Její další silné stránky
V první řadě je dobrou společnicí při prevenci. Ta se týká především zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je podávat ji už při prvních příznacích onemocnění.
Klinická studie dokázala, že u lidí, kteří užívají pravidelně Echinaceu, je výskyt onemocnění o 35 % nižší než u běžné populace!
Je výbornou pomocnicí i při zduření sliznic, horečkách a bolestech hlavy.
V současné době s ní provádějí různé pokusy a zjišťují její působení na únavový syndrom a AIDS.
Jak se s léčivkou kamarádit
Kamarádství s Echinaceou má mnoho výhod. V první řadě ji můžete mít v různých podobách, a tak se s ní nebudete nudit.
Při nachlazení a chřipce ji můžete pozvat na návštěvu až 5x za den v dávkách 200 mg. Při jiných infekcích se doporučovaná dávka 200 mg užívá 3-4x denně.
Při dlouhodobém vztahu se doporučuje každé 3 týdny vyměnit ji za jinou léčivku. Nebojte se, nejde o nevěru a Echinacea se neurazí. Ví, že kozlík nebo vodilka zvýrazní její léčivý efekt.
Z mé osobní zkušenosti
Já jsem si zvykla na její kapkovou podobu. Nejvíc se mi osvědčily kapky od Dr. Theise. Protože mám i díky přítelkyni pevné zdraví, beru ji dlouhodobě a preventivně. Kapky užívám 2x denně, ráno a večer po jídle. Před užitím kapkami zatřesu, aby byla jejich koncentrace rovnoměrná, a na malou lžičku nakapu 20 kapek.
Jak vybrat tu nejlepší…
Echinacea obsahuje látku, která pálí na rtech a jazyku, užívá-li se v tekuté formě. Právě pálení na rtech je známkou toho, že vaše kamarádka Echinacea je kvalitní!!!
Máte i vy nějaké zkušenosti s touto slečnou? Pokud ano, ráda si na toto téma popovídám…
Nový komentář
Komentáře
Já si kupuju už na podzim kapky a zimu snáším velice dobře.Má to něco do sebe
femme: malá tuhle miluje a mně se líbí,že jí neleze do očí
jajulka:
já jen, že jsem musela jako dítě podobnou nosit
a hrozně jsem ji nenáviděla
eleonora.k: já vím, že největší účinky má kořen, ale někde jsem četla, že léčivá je celá rostlina. Pěstuju ji už pár let (skoro 10)a dělal jsem si tinkturu z okvětních lístků. Loni jsem zkusila naložit do lihu i středy a vzniklo z toho docela docela dobré, jemně nasládlé léčivé pití na bolavý žaludek.
eleonora.k: ale kdo by se s tím ryl
a víš jak je to s užíváním něčeho
,po třech dnech na to zapomenou
femme: ta je úplně nová(zn.3 pomeranče)
jajulka: to se pořád ještě nosí tyhle čepice
a nebo je to z dob minulých?
Náš recept:do 0,7l zavařovací láhve nacpu úplně natěsno tolik čerstvě natrhaných mladých celých květů kolik se tam vejde.Zaliju 40% lihem(asi půl litru),zavřu a dám na slunečné místo na 8 týdnů.Pak už jenom přecedit a podávat po 1 lžičce denně v období chřipkových epidemií.
arjev: ale jde usušit jen ten střed,ty růžové lístky se otrhají,ale když to konbinuješ s něčím barevným, je to jak velmi pěkné bodláky
chuanita: tu vYsadíš na zahradu a když se rozroste,už se o ni nestaráš prakticky vůbec(sem tam okopat,vytrhat plevel kolem a na podzim ostříhat)
jajulka: Echinacea asi bude pěkná,když je usušena.Doma suším slaměnky,smilek,velice pěkné kytky jsou z obilí,rmen a vlčí máky.To poslední se suší špatně.Okvětní lístky opadávají.
Echinaceu jsem před pár lety koupila za 25Kč v Praze na výstavě skalniček na Karláku, od té doby se mi hrozně rozrostla a je fakt nezdolná. Ale tinkturu jsem ještě nedělala, to si raději koupím v lékárně mé oblíbené echinaceové bylinné kapky, je to míň práce.
U nás doma vytváříme tinkturu takhle: otrhají se okvětní lístky, nasypou do uzavíratelné nádoby, zalejou slivovicí nebo lihem (doma používáme slivovici) a nechají tak 2-3 měsíce louhovat. Pak se scedí a užívá 1 lžička tinktury do čaje 1 x denně.
Používám ji už asi 2 roky a musím zaklepat (ťuk ťuk), jsem nebyla nemocná.
jajulka: aha - díky za info, to jsem nevěděla, že jenom ta růžová, já myslila, že všechny barvy!
já jí taky věřím. beru kapky a moje dcera /3,5 let/-sirup na lžičce a chutná nám....
gerda: ovšem léčivá je E.purpurea ...tzn jenom ta růžová,ovšem rostlina je to naprosto nenáročná,přežije vše,i mou péči
a tady je něco o pěstování a nárocích třapatky - http://kurzwww.webz.cz/taborska/rudbekie.htm
lasička: rudbekie, třapatka, echinacea - to je normální květina, která se odjakživa u nás v zahrádkách pěstovala. Jenom se nevědělo o jejích léčivých vlastnostech. Dostaneš ji koupit (nebo zadarmo) od nějakého zahrádkáře. Ve váze je taky pěkná a vydrží.
lasička: anitramavokilvah: rostliny si já osobně pěstuju na zahradě a recept vám klidně hodím do vzkazíku,teda jestli ho najdu
echinacea v pohodě, ale ten článek!