Odpověď na položenou otázku není jednoznačná. Záleží totiž, kdo se ptá. Pokud jde o zdravého dvacátníka nebo třicátníka na vrcholu sil, pak odpověď zní „ne“. Imunita takového člověka si s bakterií pneumokoka poradí. Děje se to zcela běžně, protože pneumokok je v lidské populaci hodně rozšířené a setkáváme se s ním tedy poměrně často.

Co vlastně pneumokok v lidském těle může způsobit? Nemocí je celá řada, podle toho, kterou část těla bakterie napadne. Může způsobit třeba zánět horních cest dýchacích, zápal plic, ale pokud se začne nekontrolovaně šířit tělem, třeba také velmi nebezpečný zápal mozkových blan (meningitidu). U dětí pneumokok často stojí za vznikem zánětu středního ucha. Obvykle tato bakterie způsobí onemocnění poté, co tělo něco oslabilo. Mohlo jít o nachlazení, virovou nákazu… Nebo třeba onkologické onemocnění a jeho léčbu, případně třeba transplantaci orgánu nebo kostní dřeně.

očkování

Tím se oklikou dostáváme ke skupině lidí, pro něž odpověď na úvodní otázku zní jednoznačně „ano“. Pokud se ptá člověk s chronickou chorobou, senior nad 60 či 65 let, který už má oslabenou imunitu, nebo pokud jde naopak o novorozence, jehož imunita se teprve začíná budovat, pak má ochrana v podobě očkování proti pneumokokům velký smysl. Naprosto klíčová je třeba pro lidi s nefunkční či odstraněnou slezinou – bez ní je organismus proti bakterii zcel bezbranný.

K ochraně dětí i dospělých se hodí moderní konjugovaná vakcína Prevenar 13. Lidé nad 65 let by se měli podle doporučení odborné vakcinologické společnosti poté očkovat ještě vakcínou Pneumo 23, protože tyto očkovací látky se vzájemně doplňují.

Reklama