Dalšími fakty musí být čísla, proto využijeme populační studie zaměřené na problematiku refluxních příznaků.

  • 6 % pacientů - každodenní příznaky
  • 14 % pacientů - příznaky jednou týdně
  • 20 % pacientů - nepravidelně v průběhu předchozích 3 měsíců.
  • Zhoršení kvality života
  • Snížení produktivity práce
  • Zvýšení nepřímých nákladů

První odpovědí na základní otázku tedy je: ANO, léčba refluxu, respektive pálení žáhy má smysl, protože snižuje náklady na onemocnění a zlepšuje kvalitu života nás pacientů.
60ec2dac00410obrazek.png

Jaké máme my laici možnosti pálení žáhy ovlivnit a léčit?

PREVENCE – Změna životního stylu, zahrnuje i úpravu běžného jídelníčku. Někdy stačí i malé změny v každodenním režimu. Například alkohol zvyšuje kyselost žaludku, trpíte-li pálením žáhy, měli byste si pití alkoholu dvakrát rozmyslet. Podobně je to s perlivými nápoji, tučnými, smaženými nebo silně kořeněnými jídly. Omezit byste měli i kynuté moučníky, černou kávu, čerstvý chléb, zelí nebo luštěniny. Výčet potravin, které mohou vést k pálení žáhy je individuální a že je dobré při každé epizodě se zamyslet, co jí předcházelo, aby bylo možné vyvolavatele z jídelníčku odstranit. Tento seznam se jednoduše píše, ale hůře 100% dodržuje. A proto občas potřebujeme i něco, co nám v krizi pomůže bezpečně a hned.

LÉČBA – Variant, které se nabízejí je několik. V lékárně Vám mohou nabídnout antacida, inhibitory protonové pumpy nebo antagonisty H2 receptorů.

Antacida jsou léky neutralizující kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, některá antacida také vytvářejí na sliznici žaludku ochrannou vrstvu.

Mechanismem účinku Inhibitorů PP je blokování vylučování kyseliny do žaludku.

Léky zvané antagonisté H2-receptorů blokují působení histaminu na specifických receptorech, kde se produkce kyseliny chlorovodíkové vyvolává.

Obecně máte možnost volit mezi tabletami a sirupy. Sirupy jsou velmi oblíbené, oni vás jakoby pohladí v krku a žaludku. Někdy ale bývá problém lahvička, ne každý je s sebou chce nosit. V poslední době také čím dál častěji máme na paměti i hygienické parametry. Často volíme tablety, protože se nám lépe přenášejí, zároveň Letos je tu řešení pro ty, kteří mají ozkoušené sirupy, ale nechtělo se jim přenášet lahvičku.
60ed876e37a32obrazek.pngAnacidum GASTROTUSS® je zdravotnický prostředek s mechanickým účinkem. Vytvoří na hladině žaludečního obsahu ochrannou bariéru, která chrání jícen před podrážděním kyselým obsahem žaludku. Tento přípravek obsahuje i simetikon, který svým protipěnivých efektem zajišťuje snížení nadýmání. GASTROTUSS® je nabízen ve 25 praktických sáčcích nebo 30 žvýkacích tabletách, které si s sebou bez potíží můžete vzít do kanceláře, na grilovačku k sousedovi, na oběd k mamince nebo na dovolenou

Gastrotuss a Gastrotuss žvýkací tablety proti refluxu jsou zdravotnické prostředky určené k léčbě gastroesofageálního a/nebo laryngofaryngeálního refluxu. Čtěte pečlivě návod k použití.
60ec2de159c0cobrazek.pngZa výhodnější cenu můžete zakoupit na eshopu Apotek www.apotek.cz

Reklama