Milá redakce, milé čtenářky,

 

dovoluji si vám zaslat svůj příběh.... Možná někdo z vás bude mít podobné zkušenosti jako já a poradí mi, jak situaci řešit. Protože upřímně řečeno, já jsem v koncích, a nejenže nevím, jak ze začarovaného kruhu ven, ale nějak mi dochází i chuť a síla složitou rodinnou situaci řešit.

 

Má matka u mě vždy praktikovala tvrdou výchovu. Ještě když jsem byl malý kluk, byla přesvědčena o tom, že pokud mne nebude pravidelně mlátit, vychovávat křikem a zákazy, vyroste ze mě grázl a kriminálník.

 

Neexistovalo, aby mi koupila dražší věc, po které jsem toužil – na vše jsem si musel našetřit sám. Ale budiž. Matka se rozvedla a neživila jen mě, ale i mou mladší sestru.

Dnes v dospělosti chápu, že neměla život vůbec jednoduchý a ani trochu jí nezávidím úskalí, kterým si nejednou musela projít.

 

Ale zpět k mému příběhu.

Jak jsem vyrůstal, můj vztah se k matce zhoršoval a zhoršoval. Vše jsem dělal špatně. Viděla na mně stále nějaké chyby, a pokud se nedej bůh stalo, že jsem neuklidil v domácnosti, nebo si zapomněl přeprat prádlo, bylo doma hotové peklo.

 

Pravdou zůstává, že díky její výchově jsem byl připravený pro život, a myslím, že má žena nejednou ocenila to, že umím uvařit, vyžehlit, nebo se postarat o naše miminko.

Čili se prosím nenechte mýlit, že matce zazlívám to, jak mě vychovávala a jak mě nutila v domácnosti pracovat místo toho, abych se třeba potuloval v ulicích.

 

To co matce zazlívám a co staví mezi námi nepřekonatelnou bariéru je to, jak vychovává mou sestru, jaké mezi námi dělá rozdíly a především to, že má rodina, můj syn jsou ušlápnutí ve stínu mé sestry, odsunuti na druhou kolej...

 

Sestra sice už odmalička měla výhody o jakých se mně ani nezdálo, ale jak říká má žena, mohlo to být tím, že ona je děvče, zatímco já byl kluk.

Jenže dnes je sestře devatenáct, má na co si vzpomene (v neposlední řadě počítač, auto, nejmodernější oblečení), tedy věci, na které jsem si já sám musel poctivě vydělat, jí spadnou do klína.... Ano, mrzí mě to, protože ony rozdíly nejsou jen v majetkové oblasti, ale hlavně mě mrzí a deptá to, že má sestra má nejen přednost přede mnou, ale i před celou mojí rodinou, včetně mého syna – tedy matky prvního vnuka.

 

V čem je má sestra o tolik lepší než můj vlastní syn? Proč moje máma nedokáže být alespoň trochu babičkou?

To jsou otázky, na které marně hledám odpověď.

 

Sestra si umane, že chce DVD, a má ho.

Chce nový mobil, matka běží a koupí jí ho.

Chce auto – i to jí matka dopřeje.

 

A za mým vlastním vnukem se sotva zastaví jednou za půl roku. Nezavolá, nenapíše, nezeptá se, jak se synkovi daří.

 

Kdybych já byl vyvrhel, má žena potvora a sestra svatá, pochopil bych to. Ale vždy jsem se snažil být dobrým synem, matce pomáhat, jak to jen šlo, a i má žena se k mámě chovala vždy velice hezky.

Tak kde je chyba?

 

Nezávidím sestře to, že má bezproblémový život a že dostane, co si zamane. Mrzí mě, že jak má sestra žije v pohodlí a lásce, tak můj syn ani pomalu neví, jak babička vypadá...

Nestojím o to, aby nám matka kupovala drahé věci, nechci od ní majetek, peníze. Chci jen, aby dokázala svou lásku rozdělit mezi sestru a mou rodinu.

S matkou si o tom promluvit nemohu, protože jak ji znám, seřvala by mě, co si to k ní vůbec dovoluji a místo zlepšení situace, by naopak přišel definitivní konec našeho vztahu. A to nechci. Ne kvůli sobě, ale kvůli synovi, který má právo mít babičku.

Reklama