Sedmadvacetiletá Zara Hovelsas trpí rakovinou kůže i přesto se ale odmítá vzdát své vášně - solária.

Mladá Britka začala se sluněním v patnácti. Později solárium navštěvovala denně. Před nedávnem ji lékaři diagnostikovali rakovinu kůže. Za nemocí podle lékařů stojí záření trubic solárií. Jenže, jak uvádí list Daily Mail, vzdát se ho nechce a záření se vystavuje dál i se svou nemocí.

Jakmile se ženě podařilo zhoubnou nemoc zastavit, vrátila se k návštěvám solária jednou týdně.

„Lidé si o mě někdy myslí, že jsem hloupá, když riskuji svůj život kvůli opálené pokožce, ale já si nemůžu pomoci," svěřila se Zara novinářům a přiznává svou závislost na slunění. Prý je sice vystrašená z toho, že se jí nemoc vrátí, snaží se ale pravidelně chodit na kontroly k lékařům.

Až donedávna se předpokládalo, že slunění v soláriích je zdravější než pobyt na slunci. Nyní však badatelé zjistili, že ultrafialové paprsky ničí DNA kožních buněk, čímž urychlují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže.

Lékaři v Anglii, Německu, Irsku i v České republice zvažují, že navrhnou zákaz vstupu do solárií nezletilým osobám. V některých Evropských státech už zákaz platí. Občanku musí návštěvníci solárií ukázat například ve Španělsku a Francii.

 

Reklama