Připadá vám, že se naše zdravotnictví v posledních letech rozpadá? Tedy ne že by to bývalé, socialistické, bylo nějak zvlášť zdravé, ale stav, do kterého se dostává to současné, se silně podobá pokročilé syfilis. Začalo to nenápadnými vřídky na intimních místech, která politici cudně zakrývali, následovala vyrážka – to se lékaři „opupínkovali“ z poslaneckých návrhů, a zduřelé uzliny neřešených problémů... A teď se ložiska průšvihů začínají rozpadat, vyhřezává z nich „nekrotická tkáň“, kloubní aparát je prakticky nepohyblivý a naše milé zdravotnictví je nejen nepružné, ale žel i značně dementní.

Pouštění žilou
Politici však zareagovali jako praví středověcí felčaři – bez mrknutí oka naordinovali osvědčenou léčbu – pouštění žilou a olovo. Pouštění žilou bude od ledna praktikováno především na pacientech – za každý lék na receptu zaplatíme 30 Kč, za každou návštěvu lékaře také, za čtyřiadvacet hodin v nemocnici 60 Kč, a když si dovolíme večer nebo o víkendu navštívit pohotovost, zaplatíme 90 Kč. Tento poplatek nám ovšem bude milostivě prominut, pokud nás lékař odešle rovnou do nemocnice.

Ruší se pohotovosti!
Poplatek nepoplatek, není jisto, jestli vůbec bude co v noci či o víkendu navštívit. Plánuje se totiž rušení pohotovostí 
budou jen v nemocnicích. Linka 155 přitom bude kromě nouzového volání sloužit i jako poradna pro pacienty a lékaři budou po komunikaci s pacientem podle uvážení vyjíždět přímo k případům. Zda budou tyto výjezdy zpoplatněny stejně jako návštěva pohotovosti nebo jinak ještě není jisté.
„Ještě o tom není rozhodnuto, je to v jednání,“ řekla nám Ing. Květuše Čelikovská, vedoucí oddělení zdravotnictví na Magistrátu hl. m. Prahy.
Ve větších městech vznikají soukromé výjezdové lékařské služby, jejich využití však rozhodně nebude zadarmo.

Vybírej nebo plať!
Olovo si páni politici připravili pro lékaře a lékárníky – kdyby se totiž některý z nich odvážil vzepřít se a nevyžadovat od svých pacientů poplatky za návštěvu, zaplatí padesátitisícovou pokutu. Takže pokud jste doufali, že například váš soukromý lékař bude rozumný a nezmění se v automat na kondomy – vhoďte a vypadne – tak jste doufali marně.

Vládní placebo
Vláda poplatky pacientů potřebuje – hodlá jimi lékárníkům kompenzovat změny ve výpočtů marží. Po zvýšení DPH z 5 na 9 % totiž ceny léků stoupnou natolik, že by to pány politiky mohlo stát jejich volební korýtka, a tak přišli na chytré placebo – levné léky zdraží, ale na ty dražší bude nižší marže a tak, alespoň na první pohled, zlevní. Finanční ztrátu však zaplatíme lékárníkům z vlastních kapes – bude hrazena z poplatků.

Jaké další změny nás čekají?

  • Lékárníci budou mít právo vydat pacientovi jiný lék, než má na receptu – se stejnou účinnou látkou a s nižším doplatkem.
  • Podle VZP budou pokuty za nevybírání poplatků udělovány lékařům po zvážení jejich finanční situace. Kdo a jak bude tuto situaci zvažovat, se však neví.
  • Aby chroničtí pacienti neskončili ve „vězení pro dlužníky“, platí pravidlo 5000 a dost – kdo vydá za poplatky a doplatky více než 5000 Kč, tomu pojišťovna rozdíl vrátí. Pozor, nepočítají se doplatky za léky, které nejsou těmi nejlevnějšími ve své kategorii na trhu!

Aby pacient neutekl
A aby náhodou zdravotnictví před naordinovanou léčbou neuprchlo, dostal Státní úřad pro kontrolu léčiv právo veta v rozhodování o cenách léků a doplatcích na ně. Nejmocnější zdravotní pojišťovna – VZP – pro změnu získá nový politický status – o jejím řediteli bude rozhodovat správní rada, ve které zasedají i poslanci.

Co si o schválených změnách myslíte? Už si připravujete prasátka s hromadou drobných? Nebo radši nebudete k doktorovi chodit? A co říkáte na tresty pro „odbojné" doktory?

POZOR - můžete hlasovat v anketě na hlavní straně našeho magazínu!

Reklama