Jako motto vám řeknu jednu starou legendu z východu:
Kdysi se lidská bytost skládala z muže a ženy. Byla tak dokonalá, že se jí bohové zalekli, a rozdělili ji na dvě navzájem se doplňující poloviny – jing a jang. Od té doby se obě poloviny se střídavým štěstím navzájem hledají.
1. “Mužská“ agresivita se projevuje už u dvouletých chlapců a nic nenasvědčuje tomu, že by to bylo podmíněno výchovou. Její kořeny tkví v mužském pohlavním hormonu testosteronu. Tuto teorii potvrzuje chování žen, jejichž matky dostávaly během těhotenství z nějakých důvodů testosteron. Tyto ženy jsou agresivní a dominují svému okolí, jsou dravější, snaží se udělat kariéru. Tedy vlastnosti mužské.
Ovšem tento hormon se někdy pro muže projevuje vražedně – mají kratší život cca o 7 let, více chlapců je potraceno, častěji umírají v kojeneckém věku, dětství, mládí a předčasně v dospělosti.
Testosteron je žene vpřed, ale způsobuje na druhé straně to, že mnohem hůře snášejí dlouhodobé stresy.
Muž je naprogramován tak, že na stres vysílá neuroreceptorům v mozku všeho zanechat a ihned reagovat. Což mělo smysl v pravěku, ale dnes muž „mele na prázdno“.
2. “Ženy jsou lépe připraveny na požadavky moderní doby – na stresy reagují selektivněji a pomaleji,“ tvrdí Dr. Kathleen Lightová z university v Severní Karolíně. „Pravděpodobně o tom rozhoduje ženský hormon estrogen. Ten také ochraňuje ženy před aterosklerózou.“
"Žena musí být připravená na těhotenství. Pro správnou výživu plodu protéká cévami více krve, a proto musí být cévy pružné. V tomto období se likviduje nadbytek tuku, pro plod se v játrech tvoří více tzv. lipoproteinů o vysoké hustotě (HDL). Očišťuje tím cévy od cholestrolu. Ženy, které užívají po menopauze estrogeny, jsou chráněny před infarktem.“ To jsou zase poznatky týmu Grahama Golditze z Harvardu, který zkoumal velký vzorek – 122 000 ošetřovatelek.
Ovšem testosteron reaguje obráceně – na stres reaguje zvyšováním koncentrace lipoproteinů o nízké hustotě (LDL), který škodí cévám, včetně věnčitých tepen. V prvobytně pospolné společnosti mužům neškodil, protože ti měli nadmíru pohybu.
3. Kojenci ženského pohlaví rychleji a výrazněji reagují na lidské tváře, děvčátko odhadne náladu okolí a dospělé ženy odečítají z výrazu tváře – hněv, smutek, strach. Proto jsou z nich výborné pečovatelky.
4. Psycholog Herbert Landsell již před více než 30 lety zjistil, že ženy lépe snášejí poškození mozku. Zjednodušeně řečeno – u mužů dominuje jedna hemisféra, u žen je činnost obou hemisfér vyrovnanější, proto jsou ženy všestrannější.
Ženy zvládají telefonovat, jedním okem koukat ještě na televizní detektivku a druhým hlídat dítě. Muž, když telefonuje, ostatní činnosti musí přerušit, dokonce si televizi ztiší. A že dítě nevnímá, to je jasné.
5. Kanadská profesorka Sandra F. Witelsonová říká: „Ženy mají větší schopnost verbalizace, děvčata obvykle rychleji zvládnou čtení. Chlapci mají převahu tam, kde je nutná grafická představa a abstrakce – architektura, inženýrství, malířství, hudba, filosofie, urbanistické plánování i řešení matematických úkolů."
6. U ženského mozku jsou prostředky vnímání i verbálního vyjadřování poměrně rovnoměrně
7. New Yorský neuroendokrinolog Bruce McEwen z Rockefellerovy university říká: "Mozkové buňky reagují na činnost testosteronu tak, že se zvětšují a vytvářejí různé druhy spojů. Stimulují tak rozvoj mozku.“
Testosteron se vytváří od třetího do šestého měsíce vývoje plodu.
Druhá fáze spadá do doby krátce po porodu a poslední přichází na počátek dospívání. Právě v té době chlapci začínají mít lepší výsledky v matematice než děvčata.
Pokud mozkové buňky u některých chlapců vykazují nižší citlivost na testosteron, stanou se trochu zženštilými, lépe zacházejí se slovy, ale naopak mají menší motoricko-vizuální schopnosti. Nemluvíme o sexuální orientaci.
8. Jako závěr užijeme slova psychologa A. Eaglyho: “Pohlaví nemůže samo o sobě vypovídat o dispozicích člověka. Ve výzkumech nejde o to, které pohlaví je lepší."
Nový komentář
Komentáře
man-mimo: bóže chlapče, kdy ty už se naučíš číst...dávám ti lhůtu do konce tohoto školní roku...
PROPOJENÍ...víme?
kubikm:
žena snad dokáže mluvit i bez mozku
k tomu bodu č. 4 by šlo ještě dodat,že tím, že má žena více mozek propojený, když dojde k jeho poškození, nemá takové následky. Tam, kde při stejném poškození muž nemůže mluvit, žena ano...například
Suzanne: nebo jak se říká - na každém šprochu je pravdy trochu...
Vivian: Inu ba právě, když proneseš takovejhle "argument", jako že ...je vědecky dokázaný, žes to musel udělat..., tak je to na zabití
, ale je aspoň nějaká sranda
Ale vážně, beru to spíš jako beletrii pro pobavení... protože jsem občas taky chlap
trdlo: Hmm, taky bych chtěla udělat zkoušku s automatem a pak se teprve začít učit se spojkou
Vivian: Nejsi chlap, my to máme taky skoro obráceně, akorát s tím počtem pronesenejch slov to teda sedí. Ukecanej chlap je něco strašnýho, brr. Chlap má dělat že poslouchá a ne se vykecávat
man-mimo: u nás se tomu říká - podvěsek mozkový....
man-mimo: mno...hádej
kubikm: a kde ????
man-mimo: a víš, kde mají muži veškerý svůj rozum? a mozek to nebude
man-mimo:
man-mimo: no, vidím, že v něčem Ti autoři těchto článků a knížek mají fakt pravdu
kubikm: jo, znám překladatele
(aspoň podle vědců
)
man-mimo: no jo, TYPICKEJ chlap
Buďte rády, že vám byly přiznány aspoň nějaké mozkové buňky
Vivian: upřimně řečeno...nevíme, co přesně řekl autor, nebo to někdo překládal...je otázka, na jaké úrovni překladatel byl, zda to překládal jako beletrii nebo jako vědecké dílo....
znáš překladatele
kubikm: no jo, ty řekneš "špatně čteš", ale ono záleží na způsobu výkladu. Pokud autor nemyslel "všechny ženy", proč nenapsal třeba "některé ženy" nebo "většina žen" nebo "ženy obvykle jsou..."?
Co ti člověk má na takový argument říct?
To by mě zajímalo, jak tyhle informace používáš jako argumenty...
Suzanne: no jo, argument v diskusi... to jsou fakt úžasné argumenty
Vivian: souhlasím, je to zevšeobecňování, a to je vždycky nepřesné - proto to beru jako článek u kterého se usměju, a pak to eventuálně použiju jako argument v diskusi
podniká v kovovýrobě, čili v pracovním procesu je to typický chlap. Když je unavený a ve stresu, má potřebu řídit celou zeměkouli, šéfovat a vychovávat, prudí a má klíče i od lesa
To se vždycky porafeme, jelikož to se ze mě stává italka
Ale jinak je pěknej máma, má záchvaty pečovatelství, zatímco já bych nechala prázdnou ledničku, on nakupuje, když já bych byla o hladu, on vaří. Moji rodiče se pořád dohadují, protože máma nakupuje jídlo, táta krafe, že kdo to bude jíst, máma na to - tak to nejez a nech to v ledničce. Táta - když to nejde, je to dobrý a přece to nenechám zkazit
A u nás to máme přesně prohozený.
Můj
Jamina: ano, tak já taky zásadně naviguju, hledám v mapách - to můj muž neumí
kde jsem jednou byla, už bez mapy znovu trefím
pokud se někdy ztratíme - třeba změnili jednosměrky....tak cestu najdu
a jsou ženy, které se oblékají, jen aby nechodily nahé a jsou muži, kteří nejdou ani s odpadkama, když nejsou slušně oblečeni...
já se domnívám, že to opravdu mají na svědomí ty hormony a jejich působení na mozek i nás
to by odpovídalo tomu, že s vyhasínáním hormonů se i lidé mění, přestanou se o sebe starat a tak, co mysliš?
Vivian: ale špatně čteš
je tam napsano ženy jsou....
ale
není tam úplně všechny ženy...
já tedy jsem ten případ, co dělá několik činností najednou, muž není schopný telefonovat, když vedle hraje tv
já mluvím a mluvím - a on řekne jednu větu o 5 slovech - a ono to sedí
neumí nahodit pojistky ani jiné podobné věci
klidně umyje nádobí nebo okna, aniž bych mu to musela říct
kubikm: my to doma moc neřešíme... von je taťka a já jsem mamka, i když naše mozky nejedou podle populárně naučných článků a bestsellerů