Kolik mi bylo, když jsem se poprvé setkala s italskými filmy? Asi kolem dvanácti.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

Nebyla to žádná klasika, ale pro mě jako dítě ano. Smála jsem od začátku do konce. Možná by to už dnes nebylo takové. Ale tenkrát, pár let po sametové revoluci, to byl boom.

Mým spojencem se stal taťka. Ve chvíli, kdy se na obrazovce objevil malý blonďák s mohutným tmavovlasým dobrákem, mrkli jsme na sebe a ponořili se do děje. Bum, bác. Jedna rána střídala druhou. Terence Hill ve spojení s Budem Spencerem prostě neměli konkurenci. 

Divoké honičky. Neustále se objevující protivníci. Vše během vteřiny rozmlácené. Vždy jsem měla radši dobráka Buda. Stačilo, aby se jen otočil, podíval se svým dobráckým pohledem a rozmáchl se. A bylo „vymalováno“.

Filmy, ve kterých tato dvojka hrála, jsem viděla snad všechny. A bavila jsem se. Možná by někdo řekl, že je tam příliš mnoho násilí a argumentoval by tím, že takové filmy by děti zhlédnout neměly. Věřte mi, nic to na mně nezanechalo. Snad jen stopy dobré nálady.  

Jak „sladký“ život může být?

Když už jsem však u Itálie a její kinematografie, nesmím zapomenout na jedno jméno - Federico Fellini. Jak bych také mohla. Filmový herec, scenárista a režisér se zapsal do historie nejen italského, ale především světového filmu.

Jeho nejznámější snímek Sladký život (La Dolce Vita) s charismatickým Marcellem Mastroiannim v hlavní roli způsobil v Itálii velký rozruch. Snímek byl církví odsouzen a filmaři oceněn. Fellini otevřel tabu náboženská, morální i erotická. Ve své době si „dovolil“ hodně a dotkl se problému společnosti na pravém místě.

Fellini byl na svoji dobu velmi osobitým tvůrcem. Uměl své filmy vyjádřit citlivě, ale úderně. Dával tak najevo svůj vztah ke společnosti. A dovedl říci mnohem víc než za použití tisíce slov.

S úsměvem, i když strach tu je

Jestli je nějaký italský film, který bych doporučila ke zhlédnutí téměř každému, pak je to snímek, od kterého jsem zprvu nic neočekávala. Nenechala jsem se ovlivnit tím, že získal v roce 2003 tři Oscary (za nejlepší zahraniční film, pro herce v hlavní roli a za nejlepší hudbu). A nakonec jsem byla nadšena.

Scenárista a režisér Roberto Benigni si ve svém filmu Život je krásný zahrál titulní roli a byla to správná volba. Benigni působí na první pohled trochu přihlouple, ale mile. To bylo to to pravé, co film potřeboval.

Snímek dokáže rozesmát i rozplakat. V koncentračním táboře není místo na zábavu. Ale pokud je tam s vámi syn, nechcete, aby z jeho tváře zmizel smích. A pokud milujete, téměř nic pro vás nemůže být překážkou...

Alespoň podle mě by italská kinematografie neměla být opomíjena. Má totiž svůj osobitý styl.

Itálie, nenech se odradit a toč své filmy dál!

A doporučení na italský snímek od vás? 

Reklama