lie

...a lživý není ani nadpis. Jakkoli to na první pohled zní podivně, je-li vaše dítko schopno okolo třetího roku cíleně lhát, je velice pravděpodobné, že si do vínku přineslo vysoký vrozený intelekt.

„Takový malý capart, a už lže, ani se nečervená,“ řeknete si a s nepříjemným pocitem se vtírá otázka co z něho asi vyroste?“  

Druhý Jules Verne?

Podle studie a závěrů mezinárodní skupiny psychologů, které se zúčastnilo několik tisíc dětí z několika států včetně České republiky, z takového tříletého prolhaného špunta totiž vyroste nejspíš nadprůměrně inteligentní dítě.

Jak to?

Lékaři v závěru svého bádání přesvědčivě tvrdí, že pakliže je kolem třetího roku dítě schopno rozeznat pravdu od lži, přemýšlet o příčině a následku v případě pravdivé odpovědi a promyslet následek pro sebe i v případě té lživé, jestliže je schopno posoudit vaše reakce na obě možnosti a následně vybrat pro sebe tu, která bude výhodnější, pak má výrazně vyvinutou rozpoznávací schopnost, logické myšlení, schopnost zpracovat model odhadu a je také schopné pracovat najednou minimálně se dvěma variantami budoucnosti, při čemž je na tom pochopitelně i lépe s představivostí a plánováním. Tak a je to!

Máte-li doma takového malého „lidového vypravěče“, zakupte mu knihy.

Psychologové se totiž rovněž domnívají, že takovéto dítko bude jistě brzy číst a bude mít kladný vztah k literatuře a vnímání i tvorbě příběhu.

Pohádky tedy patrně nevyprávíte vy jemu, ale on vám. Možná je bude jednou i psát, možná bude jednou moc bohatý člověk, možná máte doma druhého scénáristu či autora bestsellerů.

Platí to ovšem pro prcky zhruba od tří do čtyř let. Samozřejmě čím dřív, tím lépe.

Později už schopnost lži není žádná výhra, neb s přibývajícím věkem je takové vybavení již standardně normální.

Takže, jestli je vašemu potomkovi dvanáct a lže jako Rudé právo, pak z něho už Einstein nebo druhý Jules Verne asi nebude.

Reklama