Je jedenáctého září – den, který se stal symbolem terorismu. Na místě zničených Dvojčat se staví pomník, a tak smuteční ceremoniál, který připomíná 2749 obětí z roku 2001, proběhne poprvé na jiném místě.

O jedenáctém září na Ženě-in také ZDE.

Pietního aktu se jako vždy má zúčastnit i bývalý starosta New Yorku Rudolph Giuliani, tentokrát se ovšem proti němu zvedla vlna protestů. Je totiž republikánským kandidátem na prezidenta, a tak se pozůstalí obávají, že zneužije svého projevu k politické agitce. „Rudy Giuliani by se měl zúčastnit v tichosti jako ostatní pozvaní hosté,“ říkají.

Další kandidátka na prezidentský post, Hillary Clintonová, bude pouze číst jména obětí.

Z jedenáctého září se pomalu, ale jistě stává politická záležitost. Zatímco většina Američanů Giulianiho nasazení v době útoků oceňuje, zaznívá – především z úst demokratů – i kritika. Měl by prý přijmout zodpovědnost za špatnou komunikaci policistů a hasičů, která stála řadu lidí život. Je mu také vyčítáno, že hledání obětí bylo ukončeno předčasně.

Je ale vůbec možné, aby vzpomínka na tragédii, za kterou stojí politika a která má politický dopad, nebyla sama politická?

Co myslíte Vy, ženy-in? Jak myslíte, že by se měly podobné tragédie připomínat, pokud vůbec? Mají se pietních akcí účastnit státníci a mít na nich projevy? Znáte Krylovu Píseň Neznámého vojína? A co si myslíte o americké přítomnosti v Iráku?

Reklama