Jak začít se sportem po zranění pohybového aparátu?
Velmi záleží na tom, jakou část těla jsme si zranili a jak rozsáhlé je naše zranění. Léčbu určuje lékař a rozhodně bychom neměli podceňovat jeho rady a doporučení. Rekonvalescence pohybového aparátu může trvat týdny i měsíce, proto buďte trpěliví. Vrátíme-li se ke sportovní aktivitě příliš brzy, může dojít k obnovení zranění. Tyto komplikace pak výrazně zhorší naši situaci a léčba se obvykle mnohonásobně prodlouží. Jakmile máme naše zranění zhojeno, měli bychom se ke sportovním aktivitám vracet velmi zlehka. Jestli-že se věnujeme např. běhu, nepůjdeme uběhnout hned maraton. Alfa a omega zdařilého návratu ke sportu je postupná zátěž. Důležité jsou také odpočinkové dny, které by měly střídat ty aktivní.
Jaké pomůcky jsou nám po zranění pohybového aparátu k dispozici?
Jestli-že jsme prodělali zranění pohybového aparátu, můžeme při návratu ke sportu využít i speciální zdravotní pomůcky. Velké oblíbenosti se těší zejména tejpy, bandáže a ortézy. Ty můžeme vybírat dle toho, na jakých částech těla je budeme nosit. Jejich hlavním úkolem je fixace poraněné části těla. Výhodou je zejména to, že zabraňují a tlumí otřesy při sportování. Na následujících řádcích se zaměříme blíže na tejpy, které postiženou oblast nejen fixují, ale zároveň i hojí .
Co jsou to tejpy a jak vybrat ty pravé?
Tejpy jsou elastické nebo pevné pásky, které se využívají pro fixaci a hojení pohybového aparátu. Vidět je můžeme nejen u profesionálních sportovců, ale také u těch rekreačních. Tejpy se lepí přímo na tělo a mají tu výhodu, že zvyšují průtok krve a lymfatických tekutin. Efektivně tak zmírňují bolest a napomáhají hojení po úrazu. Také výrazně zpevňují svaly. Při výběru tejpů se zaměřujeme nejen na jejich elasticitu, ale také na jejich šířku a materiál, z kterého jsou vyrobené. Velké oblíbenosti se těší zejména tejpy z bavlny, které jsou příjemné na dotek. Věnujete-li se plavání, volte tejpy z voděodolného materiálu. Nevíte-li si s výběrem rady, nebojte se na tejpy zeptat vašeho fyzioterapeuta či ortopeda.
Nový komentář
Komentáře
Byla jsem dříve zvyklá jezdit na kole a běhat. Teď už však po zranění to není takové. Bohužel jsem jednou tak blbě spadla, že se z toho nemohu už 4 roky vymanit. Přemýšlela jsem o tom, že bych si domů koupila rotoped, abych mohla pomalu cvičit kdykoliv se mi bude chtít. Víte jak vybrat dobrý a kvalitní?
Určitě to jde, jen člověk musí být hodně opatrný. Manžel měl před pár lety operaci kolene a od té doby na tom s pohybem není úplně nejlépe. I přes to se ale opět po letech chytl hokejky a začal hrát hokej. Naštěstí si dává pozor, aby se nějak nepřemáhal, ale vzhledem k tomu, že to je jeho oblíbený sport, tak bez něj prostě nemohl být.
Já jsem naši rodinu donutila konečně trochu sportovat. Jezdíme často na kole nebo běháme po lese. Naštěstí to všechny zúčastněné docela baví. Se sportem však také přichází spousta zranění. Hlavní, co mne trápí, je to, že nevím co s puchýři. Jak se to dá nějak rychle léčit? Často se totiž stane, že z běhu nebo chůze se někomu z nás udělá na noze puchýř, a to mi přijde, že se hojí opravdu velmi špatně.