spo.jpg

Jak začít se sportem po zranění pohybového aparátu?
Velmi záleží na tom, jakou část těla jsme si zranili a jak rozsáhlé je naše zranění. Léčbu určuje lékař a rozhodně bychom neměli podceňovat jeho rady a doporučení. Rekonvalescence pohybového aparátu může trvat týdny i měsíce, proto buďte trpěliví. Vrátíme-li se ke sportovní aktivitě příliš brzy, může dojít k obnovení zranění. Tyto komplikace pak výrazně zhorší naši situaci a léčba se obvykle mnohonásobně prodlouží. Jakmile máme naše zranění zhojeno, měli bychom se ke sportovním aktivitám vracet velmi zlehka. Jestli-že se věnujeme např. běhu, nepůjdeme uběhnout hned maraton. Alfa a omega zdařilého návratu ke sportu je postupná zátěž. Důležité jsou také odpočinkové dny, které by měly střídat ty aktivní.

Jaké pomůcky jsou nám po zranění pohybového aparátu k dispozici?
Jestli-že jsme prodělali zranění pohybového aparátu, můžeme při návratu ke sportu využít i speciální zdravotní pomůcky. Velké oblíbenosti se těší zejména tejpy, bandáže a ortézy. Ty můžeme vybírat dle toho, na jakých částech těla je budeme nosit. Jejich hlavním úkolem je fixace poraněné části těla. Výhodou je zejména to, že zabraňují a tlumí otřesy při sportování. Na následujících řádcích se zaměříme blíže na tejpy, které postiženou oblast nejen fixují, ale zároveň i hojí .

Co jsou to tejpy a jak vybrat ty pravé?
Tejpy jsou elastické nebo pevné pásky, které se využívají pro fixaci a hojení pohybového aparátu. Vidět je můžeme nejen u profesionálních sportovců, ale také u těch rekreačních. Tejpy se lepí přímo na tělo a mají tu výhodu, že zvyšují průtok krve a lymfatických tekutin. Efektivně tak zmírňují bolest a napomáhají hojení po úrazu. Také výrazně zpevňují svaly. Při výběru tejpů se zaměřujeme nejen na jejich elasticitu, ale také na jejich šířku a materiál, z kterého jsou vyrobené. Velké oblíbenosti se těší zejména tejpy z bavlny, které jsou příjemné na dotek. Věnujete-li se plavání, volte tejpy z voděodolného materiálu. Nevíte-li si s výběrem rady, nebojte se na tejpy zeptat vašeho fyzioterapeuta či ortopeda.               

Reklama