Blíží se jarní prázdniny a čas, kdy se vyráží s našimi potomky na lyže. V kolika letech je ideální začít lyžovat a co vše je nutné zakoupit či zapůjčit nám poradí blogerka Veronika, která na horách nejen bydlí, ale s manželem provozuje vlastní lyžařskou školičku. Není lepší zdroj informací, co říkáte?

Vzhledem k tomu, že jsem své dětství trávila od září do března na sněhu mezi závodními brankami, a poté, díky svému manželovi jsem v tom mohla pokračovat v naší lyžařské škole (Malina Ski School), jsem se rozhodla pro vás připravit malý lyžařský seriálek.

lyžování

Pojala jsem jej formou nejčastějších otázek, se kterými se za ta léta setkávám. Snad vám pomohou s rozhodnutím, zda chcete, aby vaše drahá ratolest začala lyžovat nebo ne. Tak, dost řečí a pojďme na to.

1) Kdy je ideální s lyžováním začít?

Hned na začátku, a tak složitá otázka. V první řadě, rodiče, zapomeňte na své ambice a věty typu: „Já jsem lyžoval už ve dvou letech. Sousedův Vojta už dávno jezdí,“ protože každý prcek je jiný. Každého baví něco jiného a každý je jinak pohybově nadaný. Proto já doporučuji začít kolem tří let. Samozřejmě jsou děti, které jsou schopny začít lyžovat ve 2,5 letech a pak jsou děti, pro které je to i ve čtyřech letech dřina.

Naše Matylda začala v loni v prosinci, kdy ji byly dva roky a čtyři měsíce a bylo to spíše o hraní a seznámení se sněhem. Nicméně, Matyldu to bavilo a my nic nelámali přes koleno. Tím, že se celou zimu pohybovala v prostředí lyžařské školky a viděla děti lyžovat, byl pro nás začátek v pohodě.

2) První výbavu koupit nebo půjčit?

Napoprvé určitě doporučuji půjčit. Už po první hodině poznáte, jestli to zrovna vašeho malého lyžaře bude bavit a vy budete trávit zimu na lyžích nebo spíše na saních. Pokud to klapne, zkuste se kouknout po okolních SKI servisech nebo půjčovnách, zda nemají např. sezónní nabídky (v našem blízkém servise půjčíte celou výbavu za cca 1600,-Kč).

lyžování

3) Chcete mít výbavu vlastní?

Lyže - bez těch by to asi nešlo. Vůbec není pravda, čím kratší, tím lepší! Nebojte se delších lyží. Vyhněte se lyžím plastovým! Nemají hranu, nazouvají se do nich normální boty, které nejsou dostatečnou oporou, a když dítě přejde na lyže standardní, stejně se bude muset učit lyžovat znova. Když půjdete na nákup, vezměte s sebou i malého lyžaře. Lyže by měly dosahovat maximální délky do výše očí. Potom už je to u těchto pidi lyžiček  jen o tom, jaké se budou líbit.

Vázání - to bývá většinou součástí kompletu s lyžemi a tady není třeba nijak zvlášť vybírat. Stačí koupit vázání rentalové (tzn. takové, které můžete další rok odšroubovat a navrtat na lyže nové, protože ho můžete posunout na větší lyžáky).

Lyžáky - tady taky žádné „čáry“ nečekejte. Prostě kupte ty, které vám budou vyhovovat podle ceny, dítěti sednou a pokud jde o malé děti, tak jsou ideální ty jednopřeskové. Můžete je krásně rozevřít a hlavně do nich dostanete pohodlně nožičku.

lyžování

Přilba - to v dnešní době snad nemusím ani zmiňovat, ale to je prostě NUTNOST. Prosím používejte přilby! Doporučuji nějakou lehoučkou - jsem zastánce i přilby celoskořepinové, která chrání celou hlavu včetně uší. Přilba je pevnější a já je považuji za bezpečnější. Bohužel v těch pidi velikostech je docela složité takovou sehnat (ani pro Matyldu jsem ji nesehnala).

Hole - do té doby, než budete ve fázi carvingového oblouku, jsou zbytečné.

Blog Matylda a Hugo

Matylda a HugoKdo tento blog píše?

Jmenuji se Veronika a jsem mámou tříleté Matyldy. Těsně před Štědrým dnem k nám ještě přibyl chlapák Hugo. 

Co se u nás dozvíte?

Narozením Matyldy jsem měla možnost nahlédnout do dětské módy. A nějak jsem se tady našla. Začalo mě bavit Matyldu oblékat, hledat hezké značky, originální kousky a plnit její skříň. 

Můj blog bude zaměřen především na holčičí (za chvíli už i na klučičí módu). Ovšem netvrdím, že se tady neobjeví i něco z našeho běžného života. Např. našich docela častých výletů nebo různých zážitků, tipů na dobré zdravé jídlo pro děti, milé knihy...

Věřím, že již brzy budu moci odtajnit jeden můj malý sen, kterého budete samozřejmě součástí. O co jde, si prozatím nechám pro sebe a budu doufat, že to klapne.

Další články blogerky Veroniky:

Reklama