Mnoho z nás se těší každý rok na zimu, až si zase nazuje lyže a vydá se na sjezdovku. Málokdo ale tuší, že lyžování tu už máme asi 7000 let, a za tu dobu si prošlo opravdu mnoha proměnami...

skin

Lyžování - sport, který má většina lidí spojený se zimou. Věděla jste, že je staré asi 7000 let?

Důkazem o existenci lyžování v době asi 5000 let před naším letopočtem, jsou dva skalní obrazy, objevené na norském ostrově Rödöy v roce 1929. Ale skutečný artefakt - tedy hmatatelnou lyži - nalezli vědci v roce 1921 v Hotingu ve Švédsku. Její stáří je odhadováno na 4500 let, tedy někdy okolo roku 2500 před naším letopočtem. To už je úctyhodná dřevěná babička, co říkáte? Díky místu náletu se jí říká hotingská lyže. Jsou tu ale i další... arnaská lyže je přibližně stejně stará jako její hotingská sestřička. Riihimaki lyže z jižního Finska pochází z doby bronzové.

Nejstarší lyže...

  • Hotingská lyže - asi 2500 př.n.l.
  • Arnaská lyže - asi 2500 př.n.l.
  • Riihimaki lyže - asi 2200 př.n.l.

Jak se dříve lyžovalo

V několika tisícileté historii lyžování došlo k zásadní proměně až v 19. století, kdy jistý Nor Sondre Norheim vynalezl vázání, které lyžaři umožňovalo zatáčet. Od té doby se začala psát historie moderního lyžování. Jak ale vypadalo lyžování do té doby?

Záleželo na oblasti. Dobře odlišitelné jsou čtyři typy lyží...

  • Severský typ

Již zmíněné nálezy dokládají, že lyže tohoto typu měly v páru různou délku. Kratší lyže byla potažená kůží a používala se k odrážení, druhá (až tři metry dlouhá) sloužila ke skluzu

  • Sibiřský typ

U sibiřského typu byly obě lyže stejně dlouhé - maximálně však 180 centimetrů - a obě se potahovaly kůží. Nedalo se po nich tedy příliš klouzat a sloužily spíše k tomu, aby se člověk cestou po sněhu nezabořoval.

  • Jižní typ

Nejkratší lyže (asi 110 až 150 centimetrů) se používaly na území Ruska a dnešního jižního Finska a Švédska. Byly stejně dlouhé a měly hladký povrch, tedy dobře klouzaly.

  • Bahenní lyže

Tyto speciální lyže se používaly na jízdu po bahnitém terénu v jižním Švédsku.

Hůlky měly větší význam... tedy hůl

Jako opora, odrážedlo a točna sloužila lyžaři jen jedna dlouhá hůl (nikoli dvě hůlky, které používají lyžaři dnes). Tato pomůcka mohla v případě nebezpečí dobře posloužit i k obraně. Dnes se význam hůlek redukoval fakticky pouze k odrážení, při některých disciplínách se hůlky dokonce nepoužívají vůbec.

Jak asi vypadalo lyžování s jednou holí, to se můžete podívat například v ukázce ze známého českém filmu Krakonoš a lyžníci...

No nebyla to tenkrát jiná romantika? Ale což, hurá na lyže!

Čtěte také...

Reklama