Čtenářka Planda0 je druhá v řadě, která lyžování nemá v lásce. Přečtěte se, jak se přesto propracovala až na červené sjezdovky a jak její vztah k lyžování skončil… Děkuji Vám Plando0 za příspěvek.

Bylo mi dvanáct, když jsme jednoho čistě mrazivého lednového dne vyrazili na oblíbený rodinný výlet do hor. Těšila jsem se, jak opět při opatrnickém sjíždění prozkouším pevnost konstrukce sáněk popřípadě plastového „pekáče“.

Místo toho mě máti zaskočila celodenním lyžařským kursem pro začátečníka, sice zdarma, avšak výlet se tím zvrtl v neočekávanou patálii.Sotva se dnes dopočítám, kolikrát jsem sebou mrštila na rozrytou trať.

Maminčiny dobře míněné rady jsem prokládala směšným láteřením z bezmocného vzteku: „Přenášej váhu, přenášej váhu, povídám!“ – „Nenávidím lyžování!“.

Dvacetimetrovou jízdu na velmi mírném úseku kopce jsem považovala za úspěch dne. Škoda jen toho teatrálního pádu po dojezdu.

První seznámení s tímto sportem ve mně zanechalo značně rozklížený dojem, už proto, že jsem spíše než krásu svižné jízdy poznávala kvality sněhu při dopadu.
Za nadšeneckého povzbuzování matky jsem se později jakousi anomálií vypracovala až na červenou sjezdovku a vlastně bych svištivému pohybu směrem dolů vážně přišla na chuť, nebýt nedobrovolných akrobatických eskapád.

Při zběžné vzpomínce se vidím v kotrmelcích, lyži zabodnutou třináct metrů za mnou do sněhu. Pokud jsem až k úpatí svahu vydržela stát na obou nohou, estetický dojem zkazilo závěrečné brždění u fronty na vlek.

Situace, kdy se snažím zařadit na konec té lidské nudle ve standardní sjezdové rychlosti, můj vztah k lyžování také příliš neutužila. Když se k výslednému obrázku přidaly nepochopitelné kousky na vleku, kde jsem se často neúspěšně modlila, abych během vlečení na vrch nenajela do rigolu, vzdala jsem se lyžařských radovánek nadobro.

Matka už se mi ani nepokoušela to vážné životní rozhodnutí rozmlouvat; poté co se stala svědkem mnohých mých neuvěřitelných kreací na sjezdovkách, sportovně uznala, že toto je pro mě psychicky škodlivý sport.

Sama se nadále bezstarostně prohání po svazích nahoru dolů a jen kroutí hlavou, jak prý mohu zůstávat přes zimu v údajně nudné polabské nížině.Mé srdce zůstane vůči zimnímu  ledově zatvrzelé…

Planda0
Text nebyl redakčně upraven


Máte ráda lyžování a jiné zimní sporty?

  • Ráda lyžujte,běžkujete nebo sáňkujete?
  • Nebo všechny zmíněné aktivity z duše nenávidíte?
  • Jak jste se ne/naučila lyžovat?
  • Kdo a jak vás to ne/naučil
  • Jakou nejhezčí, nejzajímavější, nejtrapnější, nej… příhodu ze zimních sportů máte?
  • A co vaše děti a zimní sporty?

Všechny příběhy, úvahy, videa i fotografie směřujte do známého redakčního mailu

redakce@zena-in.cz

A já jednu z vás dnes odpoledne kolem 16. hodiny za příspěvek odměním nádhernou odměnou. Těšte se.

Reklama