Ježíšek už přemýšlí nad vánočními dárky. Co říkáte na nové dokonalé lyže? Usnadníme vám výběr.

Milý Ježíšku,

kromě nové teflonové pánve (se skleněným víkem, prosím), sady bambusových osušek a parfému od Diora bych si letos přála ještě něco.

Manžel bude nadšen:

Lyže.

Nemám přesnou představu o značce ani barvě, ale určitě by měly splňovat následující požadavky:

Musí být lehké.

Lehčí než ty, co mám ještě od střední. Protože než je odnesu od auta k vleku, jsem vždycky vyřízená, a to jsem se ještě nesvezla. A taky na svahu je pak každá změna směru utrpením.

Přitom moderní dámské lyže mají odlehčené jádro a váží tak podstatně méně než pánské!

Tak třeba model Cloud Seven od Atomic.

lyže

Byla jsem je vyzkoušet v prodejně Happy Sport a vážně jsou lehké jako pírko! Hodí se spíše na sjezdovku než do terénu, ale zato jim nevadí špatně upravený povrch. Díky konstrukci Step Down Sidewal totiž dobře tlumí vibrace. Říkali.

Trend dámských lyží není až tak starý. Ještě donedávna byly lyže pro ženy jen kratší variantou těch pánských. A když jsme měly velké štěstí, byly alespoň červené. Třeba tyto Elány jsou naprosto božské!

lyže

Měly by se snadno ovládat.

Nejsem žádný začátečník, ale když mi lyže ne a ne zatočit, vždycky si nakonec natluču. Přitom existuje spousta vychytávek, které ovladatelnost lyží usnadňují. Pro středně pokročilé lyžařky, jako jsem já, jsou prý obecně vhodnější měkčí lyže. Podle délky oblouku, který dělám, si pak zvolím správný radius, tedy točivost. Čím menší radius (větší vykrojení) lyže mají, tím kratší oblouk je baví. Ovšem pozor! Rozhodně to neznamená, že jsou hodně vykrojené lyže snáze ovladatelné! Přečtěte si zažité mýty, kterými se nejčastěji necháváme zblbnout.

lyže

Konkrétně Sporten Sensual mají navíc 3D tvarování a karbonové vyztužení, což má za úkol zajistit jejich aerodynamiku a dobrou ovladatelnost.

Na videu se SkiTestem lyží pro sezónu 2012/2013 je moc hezky vysvětlen rozdíl mezi dámskou a unisexovou lyží.

Ne, že by se dámské lyže zavděčily všem, ale já je rozhodě vyzkouším.

Čím univerzálnější, tím lepší

Jezdím na sjezdovkách a jezdím opatrně. Ale kdo ví, co bude za rok? Můj manžel má rád freeride a často mě láká mimo vyznačené trasy. Chtěla bych lyže, které mi umožní změnit terén a třeba se i zlepšovat, aniž by mi brzy přestaly stačit.

Pro takové experimenty jsou ideální lyže typu allmountain, tedy takové, se kterými můžu projezdit hory křížem krážem, po manšestru i v prašanu.

lyže

Salomon BBR mají navíc technologii V-shape, tedy tvaru lyže s rozšířenou špičkou a úzkou patkou, zvládnou jakýkoliv terén. Jsou ideální pro ženy všestranné, anebo nerozhodné. To druhé jsem já.

Ne moc drahé

Abych našla pod stromečkem i jiné dárky, musím si vybrat lyže, které budou co nejlepší, ale zároveň za rozumné peníze. Říká se, že lyže jsou trochu jako auto. Rozdíl, mezi novými a ojetými je v první jízdě. A cena rázem padá. Je to sice smutné, ale zároveň mi to dává prostor vybrat si špičkové lyže za minimální cenu. Ideální je koupit je tam, kde mají servis, kterému důvěřuji. Třeba v Happy Sportu, který se na prodeji vymazlených ojetých lyží pořádně plaví. Ukázali mi, že bezpečné vázání a dobře upravená skluznice dokáže ze starších lyží udělat štramáky, kteří si s novými kousky v ničem nezadají!

Hlavně hezké

Jednoduché, elegantní, hravé. Třeba takové:

lyže

Velmi ženské kritérium, já vím. Ale která z nás by chtěla lyže, které sice jezdí jako po másle, ale nedá se na ně koukat? Dnes už je design při výběru lyží stejnou samozřejmostí, jako jejich jízdní vlastnosti.

Pak už zbývá otázka, zda ladit lyže ke kombinéze, nebo kombinézu k lyžím. A je lepší kombinéza, anebo bunda a kalhoty?

O tom si, Ježíšku, popovídáme zase příště…

Reklama