Zimní dovolená je pro milovníky lyží či snowboardu stejně úžasná jako pro ty, co si chtějí užívat pláže a koupání u moře. Horská střediska každý rok vymýšlí další nové aktivity, díky kterým si zimní dovolenou užijete přímo parádně.

skiamade

Rakousko je nejbližší a nejoblíbenější destinací českých lyžařů. Najdete tu mnoho lyžařských oblastí, mezi největší patří Salzbursko, Tyrolsko a Korutany. Všude jsou skvěle upravené sjezdovky a běžecké tratě, termální lázně a podniky, kde se budete bavit. Takže je jen na vás, co je vám nejbližší. Díky krátké vzdálenosti je to oblíbená oblast i pro prodloužený víkend.

Minulou zimu jsem se poprvé dostala do rakouských alp a byla jsem nadšená! Bydleli jsme kousek od městečka Schladming, v hotelu nechyběl vyhřívaný bazén a místní speciality byly přímo božské! Každý den jsme autem vyráželi na do různých středisek v okolí (v rozsáhlé oblasti Ski amadé byly možnosti výběru opravdu rozmanité). Být na jednom místě je přece nuda! Chtěla jsem toho zažít co nejvíce a přiznám se, že mi celý týden nestačil.

Dnešním trendem není stát od rána do tmy na lyžích, ale udělat si v pohodě přestávku na oběd. Když začne sněžit, odskočit si na horskou chatu na svařák či jaegertee. A úplně nejlepší zážitek je, když si po náročném lyžování můžete odpočinout v bazénu nebo sauně. Rakousko nabízí tolik možností vyžití, je dobré si dopředu naplánovat, co všechno chcete kromě lyžování či jízdy na snowboardu stihnout.

Zábava na sáňkách

V každém středisku najdete na mapce jasně označené trasy, které jsou určené pro sáňkaře. Když vás tedy bolí nohy z rychlé jízdy na lyžích, vyzkoušejte relax na sáňkách. Jezdí se i večer, dráhy jsou osvětlené. Půjčovny sáněk jsou vždy v blízkosti sáňkařské dráhy, cena za sáňky bývá kolem 15 euro na půl dne. Některá střediska dokonce vybudovala speciální sáňkařská centra, kde kromě klasických sáněk můžete vyzkoušet takové stroje, jako jsou airboard, snowbike, snowscooter, skifox a další. Ale nebojte se, všechny jsou určené k nasednutí či nalehnutí a snadné jízdě z kopce dolů. Takové centrum je například v korutanském Nassfeldu, nejdelší dráha má 10 km! Moje osobní rada: vezměte si dobré nepromokavé kalhoty a boty, jakmile pojedete rychlou jízdu z kopce, bude vám při brzdění zalézat sníh pod nohavice.

Lednové lety balonem nad alpskými vrcholky

Možná jste vyzkoušeli spoustu věcí, ale ne se v lednu proletět v Alpách horkovzdušným balonem. V Kaiserwinklu je to již tradice, letos se létá poslední týden v lednu. V případě zájmu vás balón vynese až do výšky 3-3,5 tisíc metrů na skvělou podívanou nad vrcholky Wilder Kaiser. Koše balónů mají různé rozměry, pojmou 3-5 lidí a let trvá mezi 2-3 hodinami. Létá se jen, když je příznivé počasí. Cena za osobu je 160 euro. Více informací najdete zde: www.kaiserwinkl.com a http://www.kaiserwinkl.com/urlaub-in-tirol/events/10-kaiserwinkl-alpin-ballooning-2011.html

Dachstein, adrenalinový výstup

Láká vás zažít horolezecký výstup na jeden z nejznámějších rakouských vrcholů, feratou na Hohe Dachstein? Máte dobrou fyzickou kondici a nebojíte se výšek? Pokud je dobré počasí a není nebezpečí lavin, můžete vyzkoušet své síly. Pamatujte, že nahoru musíte jít s horským vůdcem nebo horolezcem. Musíte mít speciální horolezecké vybavení v podobě cepínu a maček, lana, karabin, přilby a úvazu... Feratové jištění totiž může být pod sněhem a ledem. I když je to náročné, výhledy od vrcholového kříže na alpské velikány stojí za to. Trasa začíná u horní stanice lanovky Dachstein-Gletscherbahn. Za optimálních podmínek se na vrchol dostanete za tři hodiny. Samotné lezení ve skále a sněhu trvá cca 30 minut. www.dachstein.net a www.schladming-dachstein.at/cs/

Free lyžování

skiamade

Stát se freeriderem je touha většiny z nás aspoň ve skrytu duše. Pohybovat se nedotčeným terénem, sjíždět rozlehlé zasněžené pláně nebo úzké náročné soutěsky. Je to náročná lyžařská disciplína, musíte mít dobrou kondici. Super podmínky pro free - lyžování najdete v celém Rakousku. Dobrým tipem je například středisko Kauntertal. Prudké svahy pokryté prašanem, snowpark a výborně udržovaná boardercrossová dráha z něj dělají oblíbené dostaveníčko freeriderů. K nejoblíbenějším sjezdům patří varianta Weißseejoch. Samozřejmě pouze za předpokladu, že nehrozí lavinové nebezpečí. Pamatujte, že sonda, lopata a pípák patří k povinné výbavě. V Kaunertalu existuje dokonce i značení freeridových tras mimo oficiální sjezdovky. Bezpečnostní tabule připomínají zásady bezpečného chování a také upozorňují na nebezpečná místa při sjezdu. www.kaunertaler-gletscher.at , www.kaunertal.com/

Mejdan pod širým nebem

Pořádná dovolená je také odpočinek a zábava. Střediskem, které se přímo specializuje na noční dovádění, je rakouský Isgl. Lyžařské diskotéky a šnaps s kompotovanou hruškou vás dostanou. Konají se tady nejlepší apres-ski party, včetně megakoncertů pod širým nebem. Bývají dva do sezony, naposledy za účasti hvězd, jako je Rihanna nebo Elton John. Mejdan pod širým nebem, kde se všichni náramně baví, končí většinou až k ránu. Vedle nočních party si dobře zalyžujete, středisko má 215 km sjezdovek. Co všechno se bude dít letos, najdete www.ischlg.com. Dalším oblíbeným místem zábavy je tyrolský Solden. Právě kvůli bujným večírkům si Soelden oblíbila zlatá mládež. Nejen že jsou svahy plné apres-ski barů, ale každý pátek se přímo na sjezdovce koná živý koncert.

Kde se ubytovat? Vyzkoušejte rakouskou kvalitu!

skiSalzbursko Hotel Neubergerhof http://www.neubergerhof.at/
Korutany Falkensteiner Hotelu a Spa Carinzia http://www.falkensteiner.cz
Tyrolsko Hotel Sonneck http://www.hotel-sonneck.at/

Kam na lyže?
Super lyžovačka je v oblasti Ski amadé http://www.skiamade.com/cs/

imodium

Reklama