Kdo má děti, jistě si stihl všimnout, že na vnější podněty reagují velmi přímým způsobem a bez obvyklé dospělácké diplomacie. Líbí, nelíbí. Mám rád, nemám rád. Chutná, nechutná apod.

lyže

Jestliže máte rádi hory, rádi lyžujete a chcete, aby to samé měly rády i vaše děti, jistě stojí za to tuto zálibu svému potomkovi vhodně předat. A především zvážit, kdy je ten vhodný čas dát potomka do lyžařské školičky. Nebo naopak, kdy ho tam ještě nedávat a proč. To proto, aby hory byly spíše z kategorie „rád a líbí“. Pak je to totiž skvělá dovolená pro celou rodinu.

Předně je nutno si uvědomit, že do čtvrtého roku dítěte se lyžováním bavíte spíše vy než ono. Jednak dítě nemá ještě takový fyzický fond, aby se cokoli, byť s lyžemi na nohou, dalo považovat za lyžování. A za druhé, v tomto věku dítě ještě nedokáže vědomě řídit koordinaci takto složitých pohybů.

Lyžařská školka ano, či ne?

Dlužno předeslat, že si lyžařskou školku pod sjezdovkou nelze plést s odkladištěm dětí, když si chcete pořádně zajezdit. To se raději na svahu vystřídejte a věnujte se jim. Jeli jste na hory přece s nimi. Odměna v podobě zářivého dětského úsměvu je pak to nejlepší.

Do lyžařské školy má smysl dát dítě v cca pěti letech, klidně až v šesti. Vezměte v potaz (z pohledu dítěte), že na něj začne úplně cizí člověk vyvíjet jakýsi tlak a nutit ho k něčemu, co doposud nedělalo. Vzpomeňte si například, jak dlouho si váš Matýsek zvykal na normální školku a co vše ovlivňovalo jeho pohodu. Lyžařská školka je z tohoto pohledu pro dítě ještě náročnější. Jistě jsou i děti, které takové změny zvládají levou zadní.

lyže

Dítě musí být v pohodě

První hodiny v lyžařské školce by ideálně měly probíhat za vaší účasti. Dítě potřebuje mít své jistoty a těmi jste v tu chvíli jen vy. Jakmile se „otrká“ už je možno dítě nechat se skupinou a instruktorem samotné. Samozřejmě, pokud máte děti školního věku, je to už o něčem jiném.

V lyžařské škole získá dítě téměř vždy kvalitní lyžařský základ pro své další zdokonalování. Ovšem musí samo chtít. Se vzdorujícím, nebo, vzhledem k nízkému věku, ještě nechápajícím děckem i nejlepší instruktor příliš nesvede. Proto je důležité dávat do lyžařské školy děti už trošku starší. Ano, skoro každá lyžařská školka nabízí, že se postará o děti již od tří let věku, ale jde spíš o hlídání, zatímco vy na svých carvech krájíte oblouky na pistě.

Nevýhoda těchto lyžařských školek může spočívat v tom, že se instruktoři starají o příliš velkou skupinu drobotiny. A spíše, než výuce se věnují tomu, aby se jim děcka při tom všem hemžení nezranila.

Další riziko tkví v tom, že pokud vaše dítě narazí na instruktora, který na učení jde příliš důrazně, může mu chuť do ježdění spíše zkazit. Samozřejmě, do těchto škol se nikdo bez příslušného vzdělání jako instruktor dostat nemůže, ale i toto je nezanedbatelná okolnost. Škoda také bývá, když dětem profesionál předá dovednosti, na které už pak rodič z různých důvodů nenaváže.

A co lyžařská helmička?

V lyžařské školičce musí mít všechny děti pochopitelně přilbu. Dětská helmička na lyže je však pro malé děti do cca 4 let spíše zátěží na krční páteř než bezpečnostním opatřením. Už jen proto, že nedosahují při učení takových rychlostí a ani nepadají z takové výšky. A vězte, že vybrat dobrou dětskou helmu na lyže není vůbec nic snadného. Navíc hlava dětem rychle roste. Z těchto důvodů je lepší dětskou lyžařskou helmu půjčit v prověřené půjčovně lyžařského vybavení.

lyže

Učení na lyžích v „domácích“ podmínkách

Učení dětí na lyžích na louce za chalupou má nepochybně své kouzlo, výhody, ale i nevýhody.  Výhod, zvláště pokud má rodič nastudováno, jak s lyžováním začít a jak lyžařské dovednosti předávat, je celá řada.

Ovšem pokud ne, je s tím spojeno nemálo rizik. Zvláště, jsou-li dětem předávány od začátku chybné nebo zastaralé dovednosti, z nichž se poté má jako sportovec formovat. Často se pak stane, že i pokročilý lyžař se musí vše učit zcela od začátku, dostane-li se do rukou profesionála.

Největší rodičovské chyby, když učí své děti lyžovat

Největší chyby při rodičovském učení bývají především v tom, že se děti do něčeho příliš nutí. Musí se tohle, nesmí se ono apod. Jestliže chcete, aby děti něco nenáviděly, nuťte jim to. Volte proto spíše metody hravé, plnění snadných a zábavných úkolů, a přitom ať se pohybují na lyžích. Hůlky ani helmu za chalupou nepotřebují.

Další zásadnější chybou bývá přetěžování dětí. Dodatečná zátěž v podobě těžké lyžařské obuvi a lyží je pro dítě podobná jako pro vás celodenní fitness centrum. Nezapomínejte na dostatek přestávek, aby váš potomek vůbec stihl ulevit svým svalům.

Nejlepší je dítěti předvádět, jak má lyžovat. Ať to po vás opakuje. Je to lepší, než když mu asistujete a taháte mu za různé části těla, aby bylo dosaženo kýženého pohybu. Opakováním si děti správné pohyby snadněji osvojí.

  • Začněte nejprve krátkými pojezdy po vrstevnici, aby si dítě osvojilo pocit skluzu
  • Přidejte následně přejezdy mírných nerovností pro nácvik stability
  • Poté ho naučte sesouvání po svahu bokem pro pochopení funkce hran
  • Pak teprve zkoušejte jízdu pluhem a další cviky pro zkoušení prvních oblouků

Mějte své děti v oku

Závěrem musíme upozornit na spěch. Ten nikdy není dobrý rádce. Natož na horách a na lyžích. Úraz se stane dřív, než řeknete švec. Zvláště dětem na vše ponechejte dostatek času. Nikdo jiný vaše děti nezná tak dobře jako vy. První známky únavy jsou jasným signálem k okamžitému odpočinku a přerušení cvičení. Profesionál v lyžařské školičce má již tyto bezpečnostní standardy zažity, vy to ale musíte včas vypozorovat, než se něco přihodí.

Suma sumárum

Lyžařská školička i domácí učení lyžování, obojí má své. Domácí učení je pro malé děti zřejmě lepší. Přítomnost rodičů při předávání jakýchkoli dovedností je pro dítě zcela zásadní a utužuje vztah. Do lyžařské školičky má smysl dávat děti na hranici věku povinné školní docházky. Tedy v době, kdy už je schopno reagovat na pokyny trenéra a rozvíjet se pod vedením cizího člověka.

Reklama