„Minulý rok pro mě hory skončily ještě dřív, než pořádně začaly. Hned první den mě na křížení dvou sjezdovek smetl chlápek, který žil v domnění, že na svahu se lyžaři řídí předností zprava. Nebyl ani natolik gentleman, aby pak zastavil. Naštěstí mi pomohl dostat se dolů se zlomenou klíční kostí jiný pán,“ vypráví svou nemilou zkušenost z Krkonoš studentka Veronika (23). Viník nehody svým chováním porušil hned několik základních pravidel lyžařského provozu schválených Mezinárodní lyžařskou federací. A neposkytnutím první pomoci dokonce i zákon.
5e2830eda14f9obrazek.png
Co je zapotřebí vědět ještě před tím, než se vydáte do ski areálu? Tady je desatero, které by měl mít každý lyžař či snowboardista v malíčku.

1) Buďte ohleduplná k ostatním

Přestože si chcete po zaplacení permanentky, často hříšně drahé, lyžování dosyta užít, nezapomínejte, že nejste na svahu sama. Na sjezdovce navíc platí, že přednost mají ti pomalejší, kteří jedou před vámi. Vždy se chovejte tak, abyste neohrozila jinou osobu ani nezpůsobila škodu.

2) Nejezděte zbytečně rychle

Sjezdovka není závodní dráha. Musíte stále počítat s tím, že se potkáte s pomalejšími lyžaři, nebo že proti vám vyjede například skútr nebo rolba. Dodržujte proto přiměřenou rychlost a jeďte jen v souladu se svými schopnostmi, ale i aktuálními terénními podmínkami, počasím a naplněností sjezdovky.

3) Zvažte, kudy pojedete

Pustit se ze svahu a cestou nadávat na pomalejší lyžaře, kteří vám „překáží“ v krasojízdě, není tou správnou cestou. Je totiž na místě, abyste se jim v bezpečné vzdálenosti vyhnula, nebo za nimi zpomalila. Zkrátka udělala vše pro to, abyste se vyvarovala nebezpečí srážky s člověkem pohybujícím se před vámi.

4) Předjíždějte s rozumem

Na svahu neplatí pravidlo předjíždění zleva, jak je tomu na silnici. Dostat se před pomalejšího lyžaře můžete klidně i zprava, případně seshora či zespoda. Jde hlavně o to, dát mu takový prostor, abyste ho neomezila v jakémkoli případném manévru.

5) Křižte cestu správně

Tady pomůže jediné – buďte ve střehu a sledujte, co se děje kolem vás. Lyžař vjíždějící na sjezdovku, anebo ji přejíždějící, musí dávat pozor a sledovat vše nad a pod sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné. Rozhodně se tu nikdy, co se přednosti týče, neřiďte pravidlem pravé ruky.

6) Pozor na zastavování

Dát si pauzu uprostřed sjezdovky a pokochat se výhledem? Naprosto nemyslitelné! Není-li to nevyhnutelně nutné, nikdy nesmíte zastavit uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti. Pokud jste v těch místech upadla, musíte se co nejrychleji zvednout. Jestliže potřebujete pád rozdýchat, tak na kraji sjezdovky.

7) V protisměru podle pravidel

Ztratila jste něco cestou dolů? Udělat čelem vzad a stoupat nahoru smíte jen po okraji sjezdovky. Zvláště v místě se zhoršenou viditelností se držte co nejvíce mimo lyžařskou trasu. Totéž platí v případě, scházíte-li po sjezdovce pěšky.

8) Sledujte signalizaci

Pokud je na sjezdovce jakékoli označení a signalizace, musíte ji respektovat.

9) U nehody zastavte

Pokud způsobíte nehodu, nebo jste jen její svědkyní, musíte zastavit a poskytnout případnou první pomoc. To se ostatně nijak neliší od vaší povinnosti kdekoli jinde. Místo nehody označte nad zraněným lyžařem zkříženými lyžemi zapíchnutými do sněhu.

10) Identifikujte se

Říkáte si, že nikdo nemá právo chtít po vás na svahu, abyste se identifikovala? Omyl. V případě zavinění nehody, nebo pokud jste jen jejím svědkem, je vaší povinností poskytnout údaje o své osobě.

Čtěte také:

Reklama