V českých lyžařských střediscích se už letos poprvé objevila sněhová děla.

S umělým zasněžováním začali provozovatelé v Krnonoších, na jihu Čech i na Liberecku. Termín, kdy si budou moci první zájemci zalyžovat, se podle vlekařů různí. Prý záleží hlavně na počasí.

 

Už v neděli začali zasněžovat v areálu na Černé hoře v Janských Lázních na Trutnovsku a v areálu Horní Mísečky. „K zasněžování využijeme každého vhodného okamžiku. Pokud nám bude přát počasí, mohlo by se lyžovat již příští víkend,“ odhaduje datum, na které čekají stovky lyžařů, Jiří Beran z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně.

 

„Na vrcholu Černé hory je nyní šest stupňů Celsia pod bodem mrazu, spustili jsme technické zasněžování na vrchní části sjezdovky Anděl, postupně začneme zasněžovat celou sjezdovku,“ potvrdil Petr Hynek z lyžařského areálu na Černé hoře.  

 

 

Lipno zahájí 5. prosince

S umělým zasněžováním dnes začaly největší jihočeské skiareály Lipno a Zadov. Podmínky zatím ale nejsou takové, aby sněžná děla pracovala po celý den. Sníh vyrábějí hlavně v noci a k ránu, kdy jsou teploty pod nulou. Pokud mrazivé počasí vydrží a napadne i přírodní sníh, lanovky by se měly v obou areálech rozjet první prosincový týden. Lipno už má dokonce oficiální termín: provoz zahájí v pátek 5. prosince. Loni se v obou areálech poprvé lyžovalo už v půlce listopadu.

 

Technický sníh i na Liberecku

I v Libereckém kraji se v noci na dnešek objevil na prvních sjezdovkách technický sníh. Teploty klesly na některých místech až na minus osm stupňů Celsia. Sněžná děla v Kořenově–Rejdicích se rozjela již v pondělí odpoledne. Zasněžovací systémy si vyzkoušeli také zaměstnanci lyžařských středisek v Harrachově, na tanvaldském Špičáku a v Bedřichově.

 

„Dnes ráno jsme měli na malé sjezdovce až deset centimetrů technického sněhu. V zasněžování chceme pokračovat a doufáme, že se u nás bude lyžovat už o víkendu. Ve čtvrtek se má sice oteplit, ale od pátku meteorologové předpovídají znovu mrazy a také sněžení,“ oznámil majitel lyžařského areálu v Rejdicích Martin Martínek.

 

Nové Město na Moravě zatím otálí

První noční mráz v Novém Městě na Moravě, kde se uskuteční na přelomu roku závody Světového poháru v běhu na lyžích, zatím organizátoři k výrobě umělého sněhu nevyužili. Zasněžovací systém chystají na Českomoravské vysočině spustit ale hned o víkendu.
Reklama