Díky bohaté sněhové nadílce je lyžařská sezóna v plném proudu. Než ale vyrazíte na svah, ověřte si, zda máte veškeré potřebné vybavení v pořádku. Po oprášení a navoskování lyží, seřízení vázání, hledání helmy a vyklepání pavouků z lyžáků byste neměli zapomenout ani na kvalitní ochranu zraku. Alpské lyžování je podle výzkumů hned po hokeji nejnáročnějším sportem na přesnost vidění, brýle proto patří mezi nejdůležitější lyžařské ochranné pomůcky.

Milovníci zimních radovánek, mějte se na pozoru: „Při oslnění sluncem, zejména pak ve vyšší rychlosti na lyžích, se rapidně zvyšují rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, zejména švihnutí větvičkou stromku či keře,“ varuje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize. Světelná reflexe neboli odraz paprsků od prostředí vás může dočasně krátkodobě oslepit. Dosahuje nejvyšších hodnot právě na horách pokrytých sněhem či ledem a se vzrůstající nadmořskou výškou dále stoupá.

ski1.jpg

Slunce může být i nepřítel

Pro oči prakticky neexistuje rizikovější prostředí než právě vysoké zasněžené hory. Nejnebezpečnější lidskému oku je ultrafialové záření, tedy elektromagnetické záření o malých vlnových délkách, které je člověku neviditelné. Může být příčinou tzv. „sněžné slepoty“, ale přispívá i k rozvoji šedého zákalu. Kvalitní sluneční brýle by proto měly být „povinnou výbavou“ každého lyžaře. Sportovní sluneční brýle by neměly propustit UV záření do vlnové délky minimálně 400 nm, proto jsou nejčastěji označeny jako -400.

Právě slunečné počasí bývá častým problémem sportovců a lyžařů s oční vadou, kteří potřebují sluneční i dioptrické brýle zároveň. Snadným řešením jsou kontaktní čočky v kombinaci s běžnými slunečními brýlemi. Ne každému ale kontaktní čočky vyhovují, ať už z důvodu denního vyměňování, častého vysychání očí nebo pocitu škrábání v oku. Diskomfort při nošení kontaktních čoček tak rázem může pokazit požitek z jízdy, ale třeba i celý den.

Svištět bezstarostně dolů z kopce

Na trhu lze nalézt hned několik řešení pro ty, kteří preferují dioptrické brýle. Jednou z možností jsou zabarvená dioptrická skla, která ale ne vždy splňují sportovní požadavky co do tvaru, pevnosti uchycení, houževnatosti vzorníku či stupně nebo tónu zabarvení. Vyrábí se proto i sluneční a lyžařské brýle takových tvarů, aby je bylo možné použít přes brýle dioptrické (tzv. OTG brýle z anglického „over the glass“). Některé speciální sluneční brýle také umožňují uchytit před ochranný zorník dioptrickou vložku. Módní guru by z nich ale příliš nadšený nebyl.

Vidět jako ostříž

Vidět ostře bez nutnosti nosit brýle nebo čočky je snem snad všech lidí trpících oční vadou. Jen pro představu – třetina lidí s dioptrickou vadou má potíže s odhadem vzdálenosti, každý osmý zase s prostorovou koordinací. Elegantním a především trvalým řešením takové situace může být laserová operace, která oproti kontaktním čočkám přináší mnohé výhody: „Operace je rychlá a dnes velmi bezpečná. Při nošení kontaktních čoček je největší problém možnost infikace čoček i čistícího roztoku. Oproti operačnímu řešení je tedy u nositelů kontaktních čoček významně vyšší riziko závažných očních infekcí. Taková infekce může skončit v nejhorším i oslepnutím na dané oko, v nejlepším případě dokáže pěkně znepříjemnit život. Navíc v konečném důsledku operace vyjde levněji než celoživotní nošení kontaktních čoček,“ uvádí primářka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

Své o tom ví i Michal Tomeš, nadšenec do freeridu, který před dvěma lety podstoupil laserovou operaci NeoLASIK HD® na pražské klinice DuoVize. Michal nosil brýle od základní školy. Jak říká, člověk, který chce dobře vidět, si zvykne na všechno. „Jen v létě, když bylo horko, brýle mi často sklouzávaly z nosu, a to nebylo úplně příjemné,“ konstatuje Michal. Jednodenní kontaktní čočky používal pouze na sport, především při snowboardingu a lyžování. „Při velmi rychlé jízdě se mi stalo, že mi jedna čočka z oka vypadla. Neznám moc lidí, kterým se to stalo, ale musím říct, že se jedná o dost nepříjemný pocit.

Rychle a bezbolestně

Samotná laserová operace trvá zhruba 20 minut a oči jsou během ní znecitlivěny speciálními kapkami. Pacient tak necítí žádnou bolest. Navíc uklidňující lék, který pacienti dostávají před operací, pomáhá dobře zvládat i psychické napětí, které mohou někteří pacienti pociťovat. Dnešní operační metody jsou natolik šetrné, že se pacienti vracejí do běžného života téměř okamžitě. Zákrok tak můžete podstoupit i třeba pouhý týden před lyžovačkou. „Hned po operaci vidí pacient lépe než před zákrokem a během několika hodin se zrak stabilizuje natolik, že se může dívat na televizi nebo pracovat na počítači. Druhý den po zákroku už většina lidí vidí zcela normálně. O týden později je již možné sportovat, včetně lyžování,“ vysvětluje oční lékařka.

Ať už tedy máte zrak v pořádku, anebo musíte nosit brýle či kontaktní čočky, nezapomeňte si s sebou na hory přibalit kvalitní brýle určené na sport. Správné brýle vás ochrání před sluncem větrem i sněhem a zabrání také úrazům očí od větviček či jiných okolních nástrah. Protože jednoho Žižku už jsme přeci měli.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com