V jednom z článků o hubnoucí Ivě jsme slíbili, že více napíšeme o lymfatické masáži, která je účinná nejen pro ty, kteří chtějí hubnout. Nemůžete se občas pro nateklé nohy dostat do bot? Tak i pro vás je vhodná tato masáž, stejně tak jako pro ty, kteří mají pocit únavy v nohou, trpí otoky i na jiných místech, například v obličeji - nejvíce na horních víčkách. Může se jednat i o skryté otoky v břiše, které jsou zaměňovány s otylostí.  Dále je masáž vhodná po nemoci, například po chřipce, protože pomůže rychle odvést škodlivé látky z těla po nemoci a pomáhá zvýšit imunitu.

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém je oběhový systém, který existuje vedle krevního oběhu, ale na rozdíl od něho nemá svůj pohon. Tekutina – lymfa se pohybuje v lymfatických cévách a kapilárách pomocí stahování kosterních svalů. Lymfatické cévy jsou ve většině orgánů těla a slouží k odvodu škodlivin, které nahromaděním vytvářejí otoky. Nakonec se lymfa filtruje v lymfatických uzlinách, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterii. Lymfatický systém bohužel není doceňován, přestože je to jediný systém, který odnáší z těla veškeré zplodiny.

Proč je lymfatická masáž tak účinná při hubnutí?

Lymfatická drenáž je nedílnou součástí  hubnutí, společně se změnou jídla, cvičení a myšlení. Proč tomu tak je? Nemůžeme totiž očekávat snížení váhy, když máme chabé trávení a zadržujeme v těle tuky, toxiny a tekutiny. Pro tento případ lze aplikovat dva druhy masáží. První z nich je lymfodrenáž, kde se odvádí přebytečná tekutina z těla a rozproudí se lymfa. Tím se dosáhne lepšího vstřebávání tekutin a odvodu škodlivin. Zmenší se objem těla, zrychlí se vstřebávání. Pak se rychleji rozkládají tuky a v těle se neukládají hleny a hlenotvorné látky. Působí i na celulitidu, protože rozmasírováním se lépe prokrví místo, vyrovná se svalové napětí a místo je schopné lépe odvádět škodliviny. Druhým typem je masáž zaměřená na rehabilitaci energetických drah. Systém drah a jejich významných bodů je znám tisíce let například z akupunktury. Například zharmonizováním toku energie na dráze jater a žlučníku dosáhneme lepšího metabolismu tuků nebo také rychlejšího odbourávání alkoholu v těle.

Jak probíhala lymfatická masáž u Ivy?

Terapeutka Jitka Mathernová, která se dlouhodobě zabývá poradenstvím zdravého životního stylu, jehož součástí jsou i různé druhy masáží a stravovací doporučení, říká: „Iva trpí otoky některých sliznic díky alergické rýmě a astmatu. Masáž jí uvolnila dutiny nosní. Také jsem se soustředila na otoky u kolen, kotníků a kolem boků – z hlediska Iviny postavy problematická místa, kde lymfa v jejím případě nejvíce stagnuje. Lymfatitická masáž jí může pomoci zeštíhlit pas, ale také v jejím případě i uvolnit bolest zad, protože jí otok v oblasti bederní páteře tlačil na nervová zakončení. Tato masáž u ní vhodně doplňuje její cvičení. Zeštíhluje, zrychlí očistné procesy v těle a má podpůrný vliv na zlepšení držení těla a na uvolnění napětí v oblasti páteře. Po lymfatické drenáži je třeba pozorovat, za jakou dobu se otoky objeví znovu – většinou již v mnohem menším rozsahu. To závisí na dispozici, na míře pohybu, na čistotě a hustotě lymfy. Každou lymfodrenáží se lymfa čistí, řídne, zprůhlední a tím časem sama znormalizuje svůj chod. Proto je nutno individuálně postupovat a sledovat stav lymfy zpočátku po každé lymfodrenáži. U Ivy bude třeba, aby se lymfodrenáž  opakovala jednou za 14 dní. Jde o zhruba dvouhodinovou masáž. Jsem si jista, že se její stav během krátké doby zcela znormalizuje. Pokud se prokáže, že Iva má dispozici k tvorbě otoků, určitě bude stačit masáž jednou za měsíc až 6 týdnů.“

 

Připravte se na léto nyní

Největší prověrkou lymfy je léto, protože sluníčko nás vysouší a lymfa se zahušťuje. Tím se zpomalí. Proto v létě tolik lidí trpí otoky, především nohou, prstou na rukou případně obličeje. Z toho důvodu je nejlepší čas pracovat s lymfou v zimě a na jaře, aby se lymfatický systém připravil na toto zátěžové období. Teď už je skutečně nejvyšší čas pro ty, kdo se chtějí na léto připravit a nemít strach, že se nevejdou do lodiček.

Na závěr však ještě Jitka Mathernová varuje před lokální lymfomasáží, která se někdy dělá například  v kosmetických studiích nebo některých rehabilitačních zařízeních strojově. Může docházet k tomu, že se lymfa pouze „přemístí“ nebo „přeleje“ do jiné části těla, v níž přetížené lymfatické uzliny nestačí takto „nahrnutou“ lymfu zpracovat a dojde k dalším – mnohem problematičtějším otokům, které se mnohem hůře odstraňují, stagnují a v některých případech vedou ke zdravotním komplikacím (např. zánět uzlin).

Jakou máte zkušenost s lymfatickou masáží vy? Už jste ji někdy vyzkoušeli?
 

Reklama