V magických knihách jsou vlkodlaci popisování jako kanibalové unášející a vraždící lidské oběti. Dnes bychom jejich „řádění“ přirovnali k činům kriminálních šílenců.
První zmínka o vlkodlacích
Snad úplně první zmínky o lykantropech neboli vlkodlacích, se vyskytují v 11. století ve spisech římského biskupa Burcharda z Wormsu. Podle něj je třeba uložit pokání těm, kdo věří, že se proměňují ve vlky. Toto pokání předepisovalo trest deseti dnů o chlebu a vodě, což bylo ve srovnání s tresty pozdního středověku naprosto směšné.
V některých dobách zabíhala víra v lykantropii až k hysterii. Rozsáhle o ní pojednává například literatura v 16. století, zejména pak známý spisu Die Emeis z roku 1517, ve kterém je celé jedno kázání věnováno vlkodlakům. Celou samostatnou studii věnoval vlkodlakům roku 1560 také německý reformátor, lékař a vědec Caspar Peucer z Wittenbergu.
Zajímavost
Zajímavostí je, že jediným „umělcem“ onoho období, který dokázal zpodobnit vlkodlaka, byl německý renesanční malíř Lucas Cranach. Učinil tak roku 1512, kdy namaloval vlkodlaka, neproměněného zcela do zvířecí podoby, jak pustoší venkovskou usedlost. Zjevně už zabil a částečně snědl dva dospělé a právě odbíhá po čtyřech s dítětem oné rodiny. Koncem 17. století začala víra ve vlkodlaky slábnout, až se nakonec stala předmětem posměchu.
Proč právě vlci
Vlkům se říká „děti noci“. Krvelačná zvířata se svítícíma očima, která útočí zejména v noci, nezřídka i na lidi, se stali těmi nejvhodnějšími „oběťmi“ zakrývajícími činy kriminálních šílenců – lidských kanibalů. A jelikož v tehdejší době měli lidé k vlkům blízko, vůbec je takové věci neudivovali.
ukázka ze známého hororu Vlk, v hl. roli s Jackem Nicholsnem
Lidská fantazie
Pověrčiví lidé věřili, že lidé sebe nebo ostatní lidi dokážou proměnit ve vlky, ale přímo vlkodlaky se nestávají. Druzí zastávali názor, že lidé s magickými schopnostmi očarovávají vlky a používají je pak jako vykonavatele své pomsty nebo jiných zlých záměrů. Dnes bychom toto „řádění“ přirovnali k činům kriminálních šílenců, kteří nemají s vlky nic společného.
Ruský masový vrah a kanibal Andrej Romanovič Čikatilo - asi jeden z nejznámějších „novodobých vlkodlaků“.
Použitý zdroj: Velká kniha magie a čarování, Regia, 2000
Nový komentář
Komentáře
Ivásek — #22 la pardon, nepřečetla jsem si celou diskusi...
Alexandra Stušková — #2 zpestřit ČLÁNKAMI???
netvrdím že je článek opsaný nebo ne, nepátrala jsem, ale říct že "na tom už se nic nedá vymyslet" ... pokud píšu nějaký článek, musím do toho vložit kus sebe, tedy mít k tomu tématu nějaký vztah, zajimat se o ten obor, a magie opravdu není obor kde se dá říct "nedá se nic víc vymyslet"
vlaďko, nerozčiluj se, nestojí to za to...
peetrax — #16
peetrax — #16 Tak tak, jdu si zapnout hokej a rozčilovat u rozhodčích.
Pak se půjdu seznámit s nějakými článkami :D.
Altamora — #15 Ptala ses na můj blog, tak jsem odpověděla o svém blogu . Tam zdroj neuvádím, je to na základě vlastní zkušenosti. To, co mám načteno, tak neprezentuji. Nevím, zda by s tím autor souhlasil.
vladka006 — #14 ale klid, nerozčiluj se, stejně je to zbytečný. Nech paní Sašu, aby se dál zabývala svými článkami.
vladka006 — #14 Pokud ta životní zkušenost je vyvolán četbou něčeho, pak zdroj je to něco. Potkala jsi vlkodlaka? Pokud ano a pozorovala jsi ho a pak popsala svá pozorování, pak zdroj netřeba uvádět. (Vlkodlaka samozřejmě míním obrazně.) tomu ale příliš nevěřím, tak předpokládám, že pokud píšeš o vlkodlakovi, tak je to kompilát jiných zdrojů. A ty by měly být uvedeny, když máš strach z porušení vlastních autorských práv, nemůžeš porušovat ta cizí.
Altamora — #13 je zdroj životní zkušenost?
vladka006 — #12 S námi agnostiky to máš těžké. Nikoho nepřekvapí, když někdo opíše, třeba že Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli. Tak proč se čílíš, že někdo opíše odkudsi, že si kdysi lidé mysleli, že existují vlkodlaci, ale že dnes už na ně věří málokdo? Ty sama píšeš, že tvůj blog je vlastně kompilát. Neznám ho, tak to nevím, ale: uvádíš tam pečlivě všechny zdroje, ze kterých jsi čerpala?
Lukáš Čejka — #9 Víš, takovému ateistovi jako jsi Ty se mi to bude hodně těžko vysvětlovat .
Jsou psány např. ty rituály tak, aby neublížily. Záměrně je tam něco vynecháno, třeba.
Radek Kříž — #4 díky
Radek Kříž — #7 JJ, vím. Už jsem si to přečetla. A také k tomu píšu, že je škoda u takových témat použít jen jeden zdroj.
Je lepší přečíst víc zdrojů a udělat si vlastní názor. To se pak nestane, aby dva autoři měli shodný článek. Nebo?
vladka006 — #6 Proč to tak je? - protoze ty knihy tech carodeju nekdo kupovat musi, kam by prisli, kdyby bylo vsechno v jedne knize.
Alexandra Stušková — #2 kuty — #5 To není napadání kvůli odchodu Míši. Není to napadání k určité osobě. Jen byla tady diskuze a více si všimlo čtenářek, že jsou tu články okopírované a RK sám psal, že o ničem neví a až najdeme, máme upozornit. Tak upozorňuju . Holt smůla, že to vyšlo na paní Sašu.
Nebylo to konkrétně k paní Saše. Kdyby tento článek napsal kdokoliv jiný z redakce, včetně Míši, tak se ozvu také. Na to vemte jed.
vladka006 — #6 Ten Blog i Alexandra opisoval ze stejného zdroje:
z Velké knihy Magie a čarování
Alexandra Stušková — #2 Tak to asi o těch věcech hodně málo víš, když píšeš, že se nedá nic jiného vymyslet a je to dané.
Také je škoda čerpat jen z jednoho zdroje. Navíc každý čaroděj píše věci tak, aby nebylo vše správně. Nikdy neprozradí vše správně, ani správně nepopíše rituál. Proč to tak je? To by bylo na dlouho a každý čaroděj či čarodějnice na to časem přijde sám/sama. Proto je dobré si přečíst alespoň 20 knížek od dvaceti různých autorů na jedno a totéž téma. Pak si uděláš vlastní názor na věc, vypíšeš shodné věci a najednou z mlhy opředeného tajemství, vystoupí jasná věc. Pak se nestane, že více samozvaných čarodějek má na blogu jedno a totéž.
Ozvala jsem se až po vyhazovu Míši, protože článek o Lykantropii vyšel až dnes, nikoliv před vyhazovem Míši. Shodou okolností jsem ten článek četla dříve a tak jsem se rozhodla si vyjet i ostatní články, které jsi napsala a ouha, včetně obrázků jsou téměř totožné z určitého blogu.
vladka006 — #1 Už jsi s tím napadáním trapná
jastura — #3 Podívejte se do diskuse Žena-out.
Alexandra Stušková — #2 vím, že se to netýká tématu, ale co se teda stalo.. Míša odešla za lepším, nebo byla odejita?