V magických knihách jsou vlkodlaci popisování jako kanibalové unášející a vraždící lidské oběti. Dnes bychom jejich „řádění“ přirovnali k činům kriminálních šílenců.

První zmínka o vlkodlacích

Snad úplně první zmínky o lykantropech neboli vlkodlacích, se vyskytují v 11. století ve spisech římského biskupa Burcharda z Wormsu. Podle něj je třeba uložit pokání těm, kdo věří, že se proměňují ve vlky. Toto pokání předepisovalo trest deseti dnů o chlebu a vodě, což bylo ve srovnání s tresty pozdního středověku naprosto směšné.

V některých dobách zabíhala víra v lykantropii až k hysterii. Rozsáhle o ní pojednává například literatura v 16. století, zejména pak známý spisu Die Emeis z roku 1517, ve kterém je celé jedno kázání věnováno vlkodlakům.  Celou samostatnou studii věnoval vlkodlakům roku 1560 také německý reformátor, lékař a vědec Caspar Peucer z Wittenbergu.

vlk

Zajímavost

Zajímavostí je, že jediným „umělcem“ onoho období, který dokázal zpodobnit vlkodlaka, byl německý renesanční malíř Lucas Cranach. Učinil tak roku 1512, kdy namaloval vlkodlaka, neproměněného zcela do zvířecí podoby, jak pustoší venkovskou usedlost. Zjevně už zabil a částečně snědl dva dospělé a právě odbíhá po čtyřech s dítětem oné rodiny. Koncem 17. století začala víra ve vlkodlaky slábnout, až se nakonec stala předmětem posměchu.

Proč právě vlci

Vlkům se říká „děti noci“. Krvelačná zvířata se svítícíma očima, která útočí zejména v noci, nezřídka i na lidi, se stali těmi nejvhodnějšími „oběťmi“ zakrývajícími činy kriminálních šílenců – lidských kanibalů. A jelikož v tehdejší  době měli lidé k vlkům blízko, vůbec je takové věci neudivovali.

ukázka ze známého hororu Vlk, v hl. roli s Jackem Nicholsnem

Lidská fantazie

Pověrčiví lidé věřili, že lidé sebe nebo ostatní lidi dokážou proměnit ve vlky, ale přímo vlkodlaky se nestávají. Druzí zastávali názor, že lidé s magickými schopnostmi očarovávají vlky a používají je pak jako vykonavatele své pomsty nebo jiných zlých záměrů. Dnes bychom toto „řádění“ přirovnali k činům kriminálních šílenců, kteří nemají s vlky nic společného.

cik

Ruský masový vrah a kanibal Andrej Romanovič Čikatilo - asi jeden z nejznámějších „novodobých vlkodlaků“.

 

 

 

 

Použitý zdroj: Velká kniha magie a čarování, Regia, 2000

Čtěte také:

Reklama