seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Zlatá barva
Zlatou si lidé odjakživa spojují s přepychem. Jde o barvu plnou života, energie a světla. Podle psychologie barev představuje vyrovnanost, velkorysost a klid. V interiéru zlatá barva působí okázale, vznešeně a elegantně. Když to s ní ale přeženeme, nebo ji zkombinujeme s nevhodnou barvou, elegance se velmi rychle promění v obyčejný kýč.

Méně je více
V případě zlaté barvy platí pravidlo, že méně je více. Na zlatou bychom měli pohlížet jako na šperk sám o sobě. Když žena do svého outfitu zkombinuje zlatou, většinou je to v podobě šperků. Zlatá v malém množství pomůže celý outfit podtrhnout a zvýraznit. Podobně je se zlatou barvou potřeba pracovat i v domácnosti. Zaměřte se hlavně na drobné detaily a dekorace.

shutterstock-1481200685.jpg
Foto: Shutterstock

Vše tkví v detailech
Chcete-li zlatou zakomponovat do interiéru, začněte u menších předmětů a vyberte jen některé z nich. Zlatá se bude skvěle vyjímat na rámech obrazů nebo na svícnech. Dobře také budou vypadat zlaté povlaky na dekorační polštáře na pohovce nebo například zlatý taburet. Nenechte se unést a neoblékněte do zlaté vše, co vám přijde pod ruku. Vyberte si ke zlaté nějakou tlumenou barvu, skvěle vypadá námořnická modř, zelená nebo různé odstíny hnědé.

Zlatá na zdi
Jestli se ve vás urodila myšlenka vymalovat interiér zlatě, upusťte od okázale velkých ploch a místo toho zlatou soustřeďte na menší části zdí. Vkusně budou vypadat nejrůznější zlaté pruhy nebo jiné geometrické tvary. Než ale zvolíte druh vzoru nebo obrazce, v potaz vezměte i velikost dané místnosti. V některých případech dovede zlatá místnost opticky rozšířit, stejně tak ji ale umí i opticky zmenšit. Zde záleží hlavně na tom, jaký geometrický tvar zvolíte. Jinak budou vypadat zlaté svislé pruhy a jinak zase zlaté vodorovné pruhy. Nejlepší je vytvořit si vizualizaci nebo oslovit designéra, ať vám s tímto krokem pomůže.

64184daac36ccblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Správná kombinace barev
Jak bylo řečeno, zlatou barvu je potřeba vhodně zkombinovat. Nelze univerzálně říct, zda si zlatá lépe rozumí se světlými nebo s tmavými barvami. V kombinaci s tmavě zelenou nebo vínovou bude působit velmi nóbl, společně se starorůžovou zase bude výsledek velmi vzdušný a romantický. Záleží tedy, co očekáváte. Určitě se ale vyhněte neonovým odstínům a pamatujte, že zlatá by neměla dominovat. Také záleží na tom, jestli zvolíte matně zlatou nebo lesklou zlatou. Existuje i více odstínů zlaté a každý z nich může ve výsledku působit jinak. Obecně platí, abyste se při zařizování drželi spíše při zemi a se zlatou barvou byli opatrní. 

Neokouká se
Zlatá barva není tou, která by se měla rychle okoukat. Zároveň se úžasně kombinuje nejen s barvami, ale i s materiály. Nebojte se kamenů, lesklých povrchů, ale zkusit můžete i dřevo. Se zlatou barvou nebudete mít problém ani v obchodě. Dekorací se prodává spousta a také seženete zlatý sprej, ktrým můžete přestříkat, co budete chtít.

Zdroj: bytová designérka Anke Glut, Westwing