az.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud nevyhledáváte tropické vedro a dáváte přednost příjemnému, ale teplému jarnímu klimatu, jsou Azory to pravé místo pro vás. Toto souostroví ležící v Atlantském oceánu autonomním územím státu Portugalsko a zeměpisně spadá do Makaronésie – tedy seskupení ostrovů vyskytujících se nedaleko Pyrenejského poloostrova poblíž severu Afriky. Jedná se o původně řecký název, který by v překladu znamenal „šťastné ostrovy“. Kromě Azorů patří do Mararonésie také Kanárské ostrovy, Madeira a Kapverdské ostrovy.

Azorských ostrovů je celkem devět (São Miguel, Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa María, Graciosa a nejmenší Corvo s rozlohou pouhých 17 kilometrů čtverečných). Nejnavštěvovanějším je však především první ze jmenovaných São Miguel, který se také může pochlubit prvenstvím v žebříčku rozlohy. Kromě ostrova Santa María je zbývajících osm sopečného původu, což propůjčuje jejich krajině zcela nezaměnitelný ráz a kouzlo.

Jak cestovat na Azorské ostrovy
Již z názvu „ostrovy“ je patrné, že bude nezbytné k přepravě použít letadlo. Výhodou je, že prakticky každá cestovní kancelář nabízí zájezd do této oblasti. Let z Prahy vám bude trvat přibližně pět hodin a někdy bývá operován s mezipřistáním na portugalské pevnině, nejčastěji v hlavním městě Lisabonu.

Který ostrov si vybrat?
Jak již bylo zmíněno, podstatná část turistů míří na největší z ostrovů. Nemusíte se ovšem obávat, že by vám nutně při výběru jednoho měla uniknout krása ostatních. Mezi jednotlivými ostrovy a ostrůvky je zavedena trajektová přeprava a tratě nejsou delší než tři čtvrtě hodiny. Tím pádem máte během dovolené reálnou šanci vidět úplně celé Azory. Přeprava trajektem skýtá ještě jednu unikátní a nespornou výhodu. Mezi jednotlivými ostrovy se dají pozorovat volně plavající a skákající delfíni, což je pro většinu lidí zážitek na celý život.

Vévodství přenádherných exotických květin
O divoké nespoutané přírodě jsme již psali v cestovatelském okénku věnovanému Madeiře, ovšem ani Azory rozhodně nezůstávají pozadu. Ne nadarmo se jim přezdívá „ostrovy hortensií“.  Ostrov Faial je jimi natolik posetý, že si vysloužil přízvisko „modré království“. Květin a cizokrajných rostlin tu ovšem uvidíte mnohem více.

Láva a její přírodní krásy
Zmínili jsme, že ostrov vznikl následkem sopečné činnosti. Díky tomuto historickému faktu jsou celé Azory doslova protkány průzračnými lávovými jezírky, která lákají ke koupeli nejen čistou vodou, ale také výskytem masážních lávových kamenů. A zdaleka tu nenajdete jen jezera. Azory mají i své hory vhodné k četným trekům a při výšlapech je možné krátit si čas výhledem do panenské přírody, jenž doslova bere dech. Toužíte trávit dovolenou aktivně a povalování na pláži je vám cizí? Tady si přijdete na své.

Víno, ženy a jiní pohodáři
To ostrov Pico se může pochlubit zbraní pro Čechy jistě velmi přitažlivou. Nejedná se o nic jiného než o prvotřídní víno. Najdete tu rozlehlé vinice zapsané v seznamu dědictví UNESCO ležící jen pouhých 100 metrů nad mořem. Před nepříznivým počasím i vodou je chrání zídky stojící zde po mnoho a mnoho generací. A kdyby vám snad u degustace vína vyhládlo, skvěle se vám ke sklence vychlazeného bílého bude hodit i místní specialita, a sice steak z tuňáka. Ryby a mořské plody tu získáte vždy čerstvé a v prvotřídní kvalitě.

Příjemné posezení nad talířem dobrého jídla a sklenkou lehkého vína vám jistě rádi zpříjemní i místní obyvatelé. Jsou povětšinou dobře naladěni a čas jim plyne mnohem pomaleji než zbytku Evropy. Rádi si s turisty popovídají a valná většina umí perfektně anglicky.

Počasí, podnebí a kdy vyrazit
Azory se pyšní mírným podnebím a divoce jarním počasím. V letní sezóně se teploty zpravidla pohybují 20-25 Stupňů Celsia. Naproti tomu nejchladnější bývá leden a únor, kdy tu naměříte cca 15 stupňů. Kouzelná je ale místní proměnlivost počasí. Často tu padají srážky, a pokud budete mít štěstí, můžete v jeden den pozorovat snad všechny druhy možného počasí, a to především pokud se rozhodnete přiletět v období listopadu a prosince, kdy je srážek nejvíce.

Čtěte také: 

Zdroj: Respondent redakce palubní průvodčí české letecké společnosti Miloslav Ch., Rady na cestuEnjoy travel, Wikipedie, Web Kam a kdy

Reklama