Před sedmdesáti lety byl v centru
 Prahy otevřen nový obchodní dům – 
  Bílá labuť. Už v době svého vzniku
 byl na tehdejší poměry plný vymožeností.

Původně zájezdní hostinec a pivovar a později proslulý šantán a jeden z prvních pražských kabaretů stávaly na místě v ulici Na Poříčí, kde byl 18. března 1939 otevřen obchodní dům Bílá labuť.

Až do roku 1975, kdy byly otevřeny domy Kotva a Máj, byl tento funkcionalistický palác ze skla a železobetonu největším a nejmodernějším obchodním domem v Praze.

Při otevření obchodního domu v roce 1939 vzbudila tato stavba známých architektů Josefa Kittricha a Josefa Hrubého velikou pozornost, protože byla vybavena i řadou v Čechách tehdy nevídaných vymožeností. Například eskalátory, vytápěním vedeným ve stropě či klimatizací.

Bílá labuť se pyšnila dokonce i evropskými unikáty – pokladní potrubní poštou či automatizovaným sběrem odpadu.

Neobvyklé bylo i reklamní osvětlení, jemuž dominovala neonová osmimetrová otáčející se labuť, dodnes známý symbol obchodního domu.

Pozoruhodná byla ve své době také kapacita a rychlost výtahů a pojízdných schodů, na kterých se svezlo až 4 tisíce osob za hodinu. Instalováno bylo celkem pět velkých osobních výtahů pro deset osob, výtah nákladní a z přízemí do prvního patra pohyblivé schodiště.

Obdivuhodná byla vstupní hala výkladů, které měly plochu 600 metrů čtverečních. Zařízení interiéru navrhl akademický architekt Jan Gillar.

Celkem měl objekt 11 pater, z toho dvě pod zemí. Nad šestým administrativním patrem byla třípatrová věžová nástavba s terasou, tehdy přístupnou veřejnosti. O tři patra níže byla menší terasa pro zaměstnance, aby tam mohli na lehátkách pod slunečníky trávit polední přestávku v letním období.

Pro zákazníky byla v každém patře pohodlná odpočívadla, vychovatelky v dětském koutku s rájem hraček se staraly o malé děti po dobu nákupů, k dispozici byla úschovna zavazadel a dětských kočárků.

Obchodní dům Bílá labuť vyrostl na místě, kde dřív stával jednopatrový dům se zájezdním hostincem u kdysi frekventované kupecké cesty.

V domě byl proslulý šantán, který se v 80. letech 19. století odstěhoval do Ostrovní ulice, ale až do roku 1937 v něm zůstal slavný kabaret U Labutě. Od roku 1910 v domě bylo i kino Invalidů.

Ve 30. letech 20. století dům koupil známý pražský podnikatel Jaroslav Brouk, aby na jeho místě vybudoval moderní obchodní dům. Starou budovu v létě roku 1937 zboural a za 25 měsíců na jejím místě vystavěl skleněný palác.

Vzpomínáte s nostalgií na kouzlo prvorepublikových, respektive „socialistických“ obchoďáků? Nebo byste ani za nic neměnila dnešní super a hypermarkety? Která oddělení jste nejraději navštěvovala a proč? Jak by se vám v zaměstnání líbila terasa na polední pauzu?

Reklama