Copak dneska, to je nám hej. Díky technickému pokroku, který je stále rychlejší, patrně díky tomu, že člověk je stále chytřejší, máme dnes k dispozici vysavače, které šmejdí po bytě samy a vyčmuchají kdejaký drobek, který pak sezobnou. Ovšem, pradědečkové těchto miláčků vypadali pomalu jako autobus…

Nevysával, odfoukával

vacuumČlověk je koumák a už historicky zpátky rozhodně byl. Co s prachem, který se pořád potvora někam usazuje? Odfoukneme ho! A patentujeme tu novinku. A opravdu. Stalo se.

Pradědeček vysavače se zrodil jako jakýsi „odfukovač“ a obsluhovali ho dva lidé. Jeden měl na starosti dmychadlo a dmýchal. Stlačeným vzduchem pak druhý odfukoval prach pryč. Výsledkem byl prach rozvířený ve vzduchu či lépe řečeno akčně přemístěný někam jinam. A první astma. :-)

Na opravdový vysavač se musíte nudit

To si takhle jedno sychravé odpoledne Herbert C. Booth ležel doma na kanapi, vzal do pusy kapesník a nahnul se k zemi. Pak přes kapesník vysál vzduch z podlahy. A hele, je po nudě. Bujaře vyskočil a dal se do přemýšlení.

Výsledkem byl v roce 1902 první, moderní elektrický vysavač. Jenže nebyla elektrika. Ne v takové podobě, aby měl doma prostě každý miliony zásuvek. Co s tím?

Důmyslný pan Booth vyřešil jeho používání originálně. Svůj vynález umístil na vůz tažený koňmi a hadicí dlouhou téměř 250 metrů dosahoval z ulice na kterékoli místo v okolních domech.

No, to je přece bomba! Hospodyňky ho zbožňovaly. Mělo to jedinou drobnou vadu. Vysavač byl tak hlučný, že se ostatní koně v ulicích plašili a uháněli pryč. Však oni se zase najdou. Taková drobnost nás přece neodradí od pokroku. Však ono se to časem doladí.

A Herbert nelenil.

Při korunovaci krále Edwarda VII. v roce 1902 nabídl Herbert své služby a za několik hodin potom zářily královské koberce čistotou.

Krále to tak nadchlo, že objednal hned dva vysavače! No, tak jemu se domů asi vešly. A to i přes to, že prakticky vypadaly jako dnešní dodávka.

A pak už se jen zmenšoval a zmenšoval a při svém zmenšení zvyšoval výkon a byl čím dál samostatnější a krásnější, až se z něho stal dnešní zázrak techniky, na který se můžete dívat z pohodlí postele, nehnout ani prstem a tloustnout z nedostatku pohybu. :-)

Naštěstí je robotický vysavač ještě tak drahý, že se my, lidé zaměstnaní a živící poctivou prací, musíme alespoň trochu pohybovat s tím naším miláčkem poloautomatickým.

Reklama