5e3945e3856a3obrazek.png
Kde se berou?

Naše pokožka se co čtyři dny stále obměňuje, a ta na hlavě není výjimkou. Jenže pouhým okem nepostřehnutelné šupinky se někdy změní na pořádné šupiny, které už přehlédnout nelze. Bílou záplavu ve vlasech i na šatech vidíte nejen vy, ale i vaše okolí.

Proč jsou různě velké?

To ovlivňuje složení kožního mazu každého člověka. Čím je hutnější, tím více mikroskopických kousíčků kůže drží pohromadě.
Lupy se co do množství mazu také dělí na dva typy – suché a mastné. Poznáte je jednoduše. Ty suché jsou menší a snadno padají z hlavy na ramena. Mastné zase zůstávají u kořínků vlasů a pokožka hlavy více svědí.

Proč se tvoří?
5e394679423c3obrazek.png

Příčin je více. Od špatného jídelníčku, přes nedostatek některých minerálů a vitaminů (hlavně zinku, selenu a vitaminu B), až po stres a duševní vypětí. Nejčastěji ale působí potíže suchá pokožka a nevyhovující vlasová kosmetika (od šamponů až po tužidla a gely na vlasy). Škodí třeba parabeny a silikony, které řada z ní obsahuje. Nebo může za vznik lupů jen to, že ji špatně používáte. Nemyjete si vlasy až příliš často? A oplachujete dostatečně šampon?
5e39468ea499eobrazek.png

  • Za lupy je někdy zodpovědné také kožní onemocnění. Ať už je to kvasinková infekce, seboroická dermatitida, nebo třeba lupénka.

Jak s lupy zatočit?

Někdy stačí změnit značku vlasové kosmetiky. Pokud to nepomůže, mohou nás zachránit speciální šampony. Možná vám zaberou ty úplně obyčejné, z drogerie, ale větší šanci na úspěch máte s kvalitní vlasovou kosmetikou z lékárny. Tam se také můžete poradit, které jsou právě pro vás nejvhodnější. 
5e3946a17dc26obrazek.png

  • Jestliže věříte bylinkám, proti lupům pomáhají bojovat kopřivy nebo rozmarýna.

Pokud je ale problém vážnější, a nedaří se vám příval lupů dlouhodobě zastavit, poraďte se s lékařem. Možná budete potřebovat předepsat antimykotika.

Čtěte také:

Inzerce

revalid.jpg

Reklama