Lupy snášející se z hlavy na oblečení nejsou ničím pěkným. Navíc dovedou pořádně svědit, což vede k prohrabávání kštice a nezřídka o to větší tvorbě další nežádoucích šupinek. Většina lidí, kteří mají lupy, se s nimi smířila, případně jim s většími či menšími úspěchy boj pomocí běžně dostupných šamponů z drogerie. Že k nim taky patříte? A napadlo vás vyrazit s tímhle trápením k lékaři?

Možná se teď podivujete, ale lupy jsou skutečně spíše nemocí než pouhým kosmetickým problémem, a proto je návštěva dermatologické ordinace zcela na místě. Většina lidí, kteří se s nimi potýkají dlouhodobě, totiž šampony z reklam nepomohou.
"Pomoc v drogérii  mohou hledat jen ti, pro něž tvorba lupů ve vlasech znamená jednorázový problém, způsobený nevhodnou péčí o kštici," vysvětluje Michaela Havlíčková, lékařka z dermatovenerologické kliniky pražské fakultní nemocnice na Královských Vinohradech. Řeč je o případech, kdy za lupy může třeba používání kosmetiky neodpovídající typu vlasů a pokožky hlavy, špatná kadeřnická úprava, nebo příliš časté mytí vlasů vysušujícím šamponem. V praxi ovšem často jednoduchá řešení nestačí.

Pomoc dermatologa, který předepíše účinné lokální nebo celkové léky, by měli vyhledat lidé, jejichž vlasová pokožka je lupy postižena silněji, tento problém se nedaří řešit, a kromě prostého olupování pokožky se přidávají i projevy zánětu, jako je zarudnutí kůže či tvorba strupů.

Kde se vlastně lupy ve vlasech berou?
Kromě výše zmíněných příkladů, kdy se lupy tvoří kvůli špatné kosmetice, existuje hned několik nemocí, mezi jejich projevy patří právě lupy.

Nejmírnější formou postižení vlasové kštice, při němž se objevují lupy, je pityriasis simplex. Při tomto onemocnění se pouze drobně olupuje pokožka pod vlasy, občas může svědit, ale není zanícená. Pityriázou jsou nejčastěji postiženi lidé se sušší kůží, kojenci a děti před pubertou. Příčinou je snížená tvorba vlasového mazu.

Hodně často za lupy ve vlasech mohou kvasinky, konkrétně zvýšené množství kvasinek Pityrosporum ovale a vzájemné ovlivňování se mikrobiální flóry. Kvasinky Pityrosporum ovale se živí lidským mazem, který rozkládají. Látky vznikající při jejich metabolismu pak kůži dráždí, což urychluje olupování nejsvrchnější vrstvy pokožky. Odumřelé buňky se viditelně odlupují, a tak vznikají lupy. Za pomnožení kvasinek často může používání příliš agresivní kosmetiky, avšak změna značky často nestačí a je třeba koupit si v lékárně speciální šampon proti lupům.

Tvoří se vám lupy, ale krom toho vás trápí i zánět kůže mezi vlasy? Zarudnutí a stroupky? Zřejmě se u vás ke kvasinkám přidala ještě potíž jménem seboroická dermatitida, jejíž léčba již patří do rukou dermatologů. Jedním z podkladů pro její rozvoj bývá zvýšená tvorba vlasového mazu, za což mohou mužské pohlavní hormony androgeny. Potíže s lupy a kůží hlavy dále zhoršují stres, hormonální výkyvy, někdo rovněž reaguje na změnu ročních dob, protože různě dlouhé dny a noci v jednotlivých ročních obdobích ovlivňují endokrinní systém, který se podílí na stimulaci mazových žláz. Někomu vadí i střídání vnější a vnitřní teploty, a proto lupy trápí zejména v zimě.

Tvorba lupů ve kštici provází i další kožní choroby, příkladem je lupénka. Plísňová onemocnění kštice (tinea capitis), která se rovněž projevují zánětem a olupováním kůže kštice, jsou v naším podmínkách velmi vzácná. Léčba je v těchto případech již složitější a je plně v kompetenci dermatologa.