Lupy se mohou týkat i malých dětí. Suché lupy pak často signalizují citlivou a suchou pokožku hlavy. Mastné lupy (shluky mastných a nažloutlých šupin) zpravidla opět značí seboreu. Touto nemocí bývají nejčastěji postiženi kojenci (bez rozdílu pohlaví) a postup léčby je vždy na místě konzultovat s ošetřujícím pediatrem – lupy nikdy neodstraňujte z povrchu hlavy dítěte násilím.

6343ec2d406f1obrazek.png
Foto: Shutterstock

V případě suchého typu lupů se např. doporučuje postiženou oblast potřít olivovým či slunečnicovým olejem a nechat působit celý den. Pak vlasy umýt jemným šamponem, opatrně vyčesat a celý postup po několika dnech opakovat.
Pokud se stav nezlepší, je pochopitelně na místě návštěva lékaře, který obvykle zahájí adekvátní léčbu.

Šampony na dětské lupy

Dětem je určena speciální kosmetika. Při výběru se nevyplácí experimentovat, dětská pokožka se totiž snadno podráždí.
Suchou pokožka dětské hlavy je též dobré chránit před větrem a sluncem. Rizikem je i chlorovaná voda v bazénech či fénování horkým vzduchem. Dále se nedoporučuje silně stahovat vlasy – může dojít k poškození vlasových kořínků, dokonce až ke vzniku drobných lysinek.

Kdy navštívit lékaře?

Lupy většinou nebývají projevem závažného onemocnění. Mohou však značit např. nedostatek vitamínů či jiné kožní onemocnění. Jak uvádíme v článku, mastné lupy nejčastěji značí seboroickou dermatitidu, případně se může jednat o ekzém či lupénku. Zvláště u dětí je pak třeba myslet na plíseň. Pokud tedy vyloučíme příčinu, lupy se stále tvoří a nepomáhají ani přípravky doporučené v lékárně, je čas navštívit lékaře. Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.

Zdroj: www.euc.cz

MUDr. Petra Vondráčková, dermatoložka z EUC Klinika Ústí nad Labem

Reklama