Ztuhlost kloubů po ránu, případně po určité době nečinnost, která neodezní během pár minut. A k tomu bolavé, nateklé klouby, citlivé na dotek, záněty a otoky úponů šlach, nebo rovnou zánět celého prstu. To jsou nejčastější příznaky ukazující na zánětlivé kloubní onemocnění známé jako psoriatická artritida.
lip.jpg
Foto: Shutterstock

Lupénkou trpět (ne)musíme

Slovo psoriatická není v názvu náhodou. Touto kloubní chorobou totiž trpí pacienti, kteří mají sklon k psoriáze, tedy lupénce. Postihne zhruba 30 procent z nich. A to třeba i ve chvíli, kdy kožními projevy zrovna netrpí. Stává se také, že pacienti potýkající se s psoriatickým zánětem kloubů o své predispozici k lupénce vůbec nevědí. Jejich kožní ložiska mohou být skrytá ve vlasech či v kožních záhybech, nebo napadat jen nehty. Vyloučeno ovšem není ani to, že kloubní onemocnění propukne jako první a kožní problémy se přidruží až za několik let. Proto nebývá vždy snadné tuto nemoc diagnostikovat.

Pozor na záměnu

Psoriatickou artitidu lze kvůli nespecifickým příznakům zaměnit za revmatoidní artritidu neboli artrózu, osteoartrózu, nebo za problémy s dnou. Nezřídka je také otok a bolest kloubu, často třeba kolene, přisouzena úrazu při sportu. Právě drobná traumata jsou totiž jedním ze spouštěčů dřímajícího zánětlivého onemocnění. K dalším neblahým vnějším vlivům patří například stres, viróza či infekce.

Jaké klouby postihuje?

Postižen může být jakýkoli kloub v těle. Jeden, nebo hned několik. Nejčastěji psoriatická artritida napadá klouby na periferii těla – na prstech rukou a nohou. Objevuje se často také na kolenou, kyčlích, případně na páteři, především v křížové oblasti. V první fázi onemocnění však zánět může postihnout jen měkké tkáně - úpony šlach ke kloubu, až pak napadá samotnou kost kloubu.

Kdy jít k lékaři?

Pokud vás nějaký kloub pobolívá soustavně (bolest může být i stěhovavá), nebo máte akutní potíže s oteklým, zabarveným a bolavým kloubem, je nezbytné navštívit praktického lékaře a své potíže mu popsat. Měl by vás odeslat na vyšetření k revmatologovi. Ten zhodnotí klinický obraz, provede laboratorní a také ultrazvukové vyšetření.

Hlavně neotálet!

Přestože je psoriatická artritida společníkem na celý život, lze ji díky léčbě úspěšně potlačit. Tak jako u většiny onemocnění, i v tomto případě ale hraje roli čas. Čím dříve revmatolog lupénkový zánět kloubu odhalí, tím větší šanci na plnohodnotný život máte. V opačném případě může v těch nejhorších případech dojít až k nevratnému poškození, někdy dokonce až k vymizení postiženého kloubu.

Jak probíhá léčba?

Léčbu, která bývá doživotní, řídí zkušený revmatolog na základě pacientových obtíží. V první fázi nasadí nesteroidní antirevmatika s protizánětlivým a protibolestivým účinkem. Pokud nezaberou, přijdou na řadu imunosupresiva, která upravují nesprávně reagující imunitu. Jestliže se i ty minou účinkem, nasadí lékař biologickou léčbu.

Biologické léky cílí na imunitní systém pacienta a blokují zde funkci konkrétních molekul. Díky tomu mohou zmírnit projevy onemocnění, ale také zpomalit, nebo dokonce zastavit zhoršování nevratného poškození kloubů.

Čtěte také: