V nejbližších dnech si máme ještě užít tropických teplot. Ne všichni z toho ale mají radost. Zejména lidé s postižením kůže, například ekzematici a lupénkáři. Těm sice slunce dokáže od palčivého svědění pomoci podporou tvorby vitaminu D, jenže vedra mohou mít i neblahé účinky. Čeho se vyvarovat?

„Horko a teplo navozuje větší pocení a tudíž i větší svědivost u ekzematiků a lupénkářů,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Iva Špaňárová.  Následné často nevědomé škrábání způsobí jen další poškození již tak oslabené kůže. V popraskané kůži pak hrozí vznik zanícených infikovaných ložisek, která jsou velmi bolestivá a mohou vést k dalším komplikacím.

koupel

Pod sprchu častěji

Podle odborníků je vhodné kůži častěji sprchovat chladnou vodou, ideálně oplachovat vodou nechlorovanou. Pozor, horká voda může kůži ještě více rozdráždit. Obecně je doporučováno podrážděnou kůži chladit. Sprchování by ale mělo být velmi krátké, pouze omýt pot, protože vodovodní chlorovaná voda způsobuje další vysušování pokožky. Bezprostředně po sprchování by se proto kůže měla promazávat vhodnými přípravky. „Ideální na hydratování jsou spíše lehčí krémy, či suché oleje ve spreji,“ uvádí lékařka.

Její slova potvrzuje i Aleš (37), který trpí lupénkou od svých dvaceti let. „Ideální je oplachovat se chladnou vodou dvakrát až třikrát za den a pak se důkladně promazat. Ale záleží na výběru. Používal jsem proti lupénce dlouho konopné masti. Ty zabíraly, ale tělo si na ně za čas zvyklo a přestaly pak fungovat. Teď používám přírodní australskou kosmetiku, která se mi zatím velmi osvědčila.“

Pozor na ručník

lekarkaDůkladnou péči by pacienti měli věnovat kůži zejména po návštěvě veřejného koupaliště. Rizikové jsou totiž nejen chlorované bazény, ale především přírodní koupaliště, kde hrozí ve vedrech výskyt nebezpečných sinic. „Chlór je určitě menší zlo než sinice. Ale v obou případech je nutné se po vykoupání důkladně osprchovat a následně ihned kůži hydratovat,“ říká Špaňárová. Právě ve znečištěné vodě hrozí psoriatikům a ekzematikům vznik infekce na postižené kůži. Proto je nutné s nejvyšší opatrností používat ručník, který by mohl slabou kůži poranit a nebezpečné mikroorganismy do pokožky naopak ještě více vetřít. Někteří odborníci radí ručníky v těchto případech před osprchováním vůbec nepoužívat.

Hydratovat a zase hydratovat

Speciální pozornost musí ekzematici a lupénkáři věnovat slunci. To, jak už bylo řečeno, může v jisté míře velmi pomoci, ale také dost uškodit. „Kožní nemoci, jako je ekzém, bývají často spojeny a alergií. Proto je vhodné používat šetrné opalovací krémy s minerálním filtrem,“ doporučuje lékařka. Péče ale nespočívá pouze v užívání opalovacích krémů s adekvátním UV faktorem, ale především v péči po opalování, kdy je opět velmi důležitá hydratace pokožky. Na tu je lépe používat krémy, než masti a pasty.

Reklama