Lupénka patří k těm onemocněním, která si sebou přinášíme na svět zakódovaná v genech. Asi u dvaceti procent dětí se objeví příznaky ještě před pubertou.
Co se vlastně děje na takto postižené pokožce? Zjednodušeně řečeno – kožní buňky se vyměňují asi čtyřikrát rychleji než normálně. Výsledkem jsou ostře ohraničená, zarudlá a mírně vyvýšená ložiska pokrytá stříbřitými šupinami. Vyskytují se především na zadní straně paží, na dlaních, prstech, na přední straně nohou a také na ploskách, prstech či nehtech. Objevují se ale i ve vlasech.
Toto onemocnění patří k neléčitelným a charakterizuje je střídavé zhoršování a ústup příznaků. K nejčastějším formám lupénky patří tzv. ložisková psoriáza.
I
Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje žádný stoprocentní a univerzální všelék, lékaři se snaží o individuální přístup. Lidem s lupénkou hodně pomáhá tzv. klimatoterapie neboli pobyt u moře, blahodárné jsou zejména účinky Mrtvého moře, ale efektivní je i slunění a koupele v moři Středozemním.
V současné době jsou hlavním léčebným prostředkem chronické skvrnité lupénky lokálně aplikovatelné kortikosteroidy. Dále deriváty vitaminu D3 – ten pomáhá hlavně při léčbě citlivých míst, jako třeba třísla či obličej. Pokud nezafunguje lokální terapie, pak lékař může nasadit fotoléčbu. V zásadě jde o působení UV záření na pokožku. Pro léčení menších lézí se rovněž využívají laserové paprsky.
Za bezpečnou a účinnou lze označit biologickou léčbu. Ta se podává ve formě injekcí při středně těžké nebo závažné formě. Využívá se při ní přírodních bílkovin, které blahodárně působí na imunitní systém a tak zabrání buňkám, které ovlivňují rozvoj lupénky v jejich nežádoucích aktivitách.
Nový komentář
Komentáře
já jsem viděla v TV,že paní tam měla na lupénku nějaké rybičky.Naložit se do vody s rybkama a ony požírají tu lupénkovou kůži.
bonini:
Kde je to Balneo centrum, jsem ze Středních Čech a mohla bych si to zařídit i v Praze, už rok a půl stavíme, takže se na žádnou dovču nedostanu, ale floating bych ráda vyzkoušela.
Jennynka: napiš sem prosím název těch lázní..kde to přesně je.Díky
Nevím, jestli se dědí ob jednu generaci, ale já mám lupénku po své matce a ta zase od otce. Mám sice jenom na loktech dva malý flíčky, ale i tak je to
. Od malička, a co si tak pamatuju nejhorší to bylo ještě před pubertou.
Anela: Na obličeji- hlavně okolo nosu- je mi vyrazilo cosi jako lupénca, byla jsem z toho úplně na nervy. Rok jsem se trápila, než jsem šla na dermatologii a tak mi bylo oznámeno že jde o jakousi dermatidu, dostala jsem mastičku a za týden to bylo pryč.
Lucie Štěrbová: prodyšné oděvy se sice doporučují, ale rozhodně ne proto, aby se člověk neudusil, ale třeba z důvodu kožních infekcí...
Lucie Štěrbová: tak se na to zkus zeptat nějakého lékaře...
Vanessa: ano doktorka se hned ptala zda to měli moji či manželovo rodiče. U nás to kluk má po mém otci.
Mnoho lidí se léčí u Nestora Houngbenjiho, což je doktor farmacie, působí v Novém Boru, a údajně to umí léčit. V čekárně jeho ordinace mi to potvrdilo několik pacientů. Má to ale háček: je to dost drahé.
Vanessa: nikde přece netvrdím, že byla v nemocnici ze srandy
ani nezpochybňuju, že měla problémy, ale udusit se prostě nemohla, pokud má plíce
Taky patřím pár let k těm "šťastným", vyzkoušela jsem toho spoustu, různé léky, mastičky, roztoky, biolampu, několik druhů šamponů ( většinou byl efekt jen průvan v peněžence ). Na nějakou dobu pomůže moře, jednou jsem zkoušela solnou jeskyni, bylo to supr, jenže mimo bydliště a pro nějaký větší efekt je potřeba několik návštěv za sebou. Floating bych taky vyzkoušela, ale nejbližší je asi 100 km, takže je to taky o ničem...Poslední dobou paradoxně zjišťuju, že čím míň se s ní zaobírám, tím je to o něco lepší, i když svědění a lupy jsou pořád. Pevné nervy všem, kdo s ní musí žít.
Ťapina: pocení ale není jediným termoregulačním mechanismem, ne?
Ale moc jistá si nejsem, musela bych najít učebnici chirurgie
Ale je to možné... třeba u lidí s rozsáhlými popáleninami
Ale je nesmysl, aby se člověk udusil, protože kůže nemůže "dýchat"
Vivian: Nad tím jsem tuhle přemýšlela, jak to vlastně s tím "dýcháním kůže" je. Nemůže se člověk s hodně velkým postižením kůže třeba přehřát, protož se nemá kde potit?
V článku se psalo o derivátu vitamínu D3, nikdy jsem o tom neslyšela. Eva Rajlichová, kde se můžu dozvědět víc?
Moje mamka má taky lupenku, objevila se jí až v 58 letech po hodně velikém stresu
. Léky nezabírají, navíc mám zkušenost, že je asi nějaký opačný typ - na sluníčku prudké zhoršení (už je v důchodu a celé léto na zahrádce
) a v zimě lupenka v podstatě zmizí, nemá žádné projevy. Docházela do sanatoria v Praze, ale to záření jí opravdu nijak nepomáhalo. Holt asi záleží na spoustě dalších faktorů.
Tanzánie:
U mě lupenka během puberty dost ustoupila, dřív jsem jí měla skoro všude, ale nevím jestli to je dobře lékaři se nějak nemůžou shodnout na názorech, ona totiž když zmizí tak ne úplně. Je někdě pod kůží a může se i stát že se usídlí v kloubech. Viděla jsem klouby zdeformované lupenkou a modlím se, aby mě to nepotkalo. Každopádně je to dost bolestivé tak i tak jak na kůži tak v kloubech. Na tu kosmetiku se poptej u vás v lékárně, my jsme taky malinké město a něco v lékárně měli, popřípadě se jich zeptat zda by neobjednali. Někdy u toho floatingu nabízejí možnost pobytu ve vajíčku 2 osob (za min. příplatek), ale jak říkám nemám to odzkoušené. Kopele doma ve vodě z mořské soli jsem si dělala 3 - do týdne stačí 20 min. Důležité je pak se pořádně osprchovat jinak ta sůl pak "kouše"
Lupenku mám taky, hlavně ve vlasech, ale tam to moc neřeším. Horší je, že jí mám také v obličeji. Když jdu k lékaři, tak to vůbec neřeší. Napsali mi mast, ale v lékárně mi řekli, ať si to na obličej nedávám. Nijak jinak to neřeším, naštěstí to nemám tolik. Jen loni, když jsem měla nějaké problémy, tak se mi to hodně zhoršilo. Teď už je to zase v únosné míře, ale abych mohla brzy mezi lidi a necítila se jak po skvrnitém tifu, tak se namažu. Má někdo z Vás lupenku v obličeji a ví jak s tím naložit?
Tanzánie: to teda ne
Vivian: a ty kortikoidové masti dlouhodobě užívané také zdraví určitě nepřidají
Vanessa: člověk dýchá plícemi, a ne povrchem těla. Lupenka nikoho udusit nemůže, ale přináší s sebou komplikace v podobě postižení kloubů, ale i jater a ledvin (u těžkých forem lupenky).
U nás v rodině je to taky, a že by pobyt u moře nebo bylinkové kůry nějak zabíraly, to teda ne. A rvát do sebe kortikoidy,to zas má tolik vedlejších účinků, že se toho taky bojím. Nemáte někdo dobré zkušenosti s jinou léčebnou metodou?