Lupénka patří k těm onemocněním, která si sebou přinášíme na svět zakódovaná v genech. Asi u dvaceti procent dětí se objeví příznaky ještě před pubertou.

Co se vlastně děje na takto postižené pokožce? Zjednodušeně řečeno – kožní buňky se vyměňují asi čtyřikrát rychleji než normálně. Výsledkem jsou ostře ohraničená, zarudlá a mírně vyvýšená ložiska pokrytá stříbřitými šupinami. Vyskytují se především na zadní straně paží, na dlaních, prstech, na přední straně nohou a také na ploskách, prstech či nehtech. Objevují se ale i ve vlasech.

Toto onemocnění patří k neléčitelným a charakterizuje je střídavé zhoršování a ústup příznaků. K nejčastějším formám lupénky patří tzv. ložisková psoriáza.

I když je veděcky dokázáno, že se od psoriatika nemůžete nakazit, přesto jsou o tom mnozí přesvědčeni. Což je pro takto nemocné lidi velmi nepříjemné. I tak je pro nemocného už dost těžké se smířit s představou, že se bude muset léčit celý život. Navíc v případě této nemoci je také extrémně důležité duševní rozpoložení pacienta. Pokud je ve stresu - ať už z pracovních či osobních problémů, příznaky se mohou rapidně zhoršit.

Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje žádný stoprocentní a univerzální všelék, lékaři se snaží o individuální přístup. Lidem s lupénkou hodně pomáhá tzv. klimatoterapie neboli pobyt u moře, blahodárné jsou zejména účinky Mrtvého moře, ale efektivní je i slunění a koupele v moři Středozemním.

V současné době jsou hlavním léčebným prostředkem chronické skvrnité lupénky lokálně aplikovatelné kortikosteroidy. Dále deriváty vitaminu D3 – ten pomáhá hlavně při léčbě citlivých míst, jako třeba třísla či obličej. Pokud nezafunguje lokální terapie, pak lékař může nasadit fotoléčbu. V zásadě jde o působení UV záření na pokožku. Pro léčení menších lézí se rovněž využívají laserové paprsky.

Za bezpečnou a účinnou lze označit biologickou léčbu. Ta se podává ve formě injekcí při středně těžké nebo závažné formě. Využívá se při ní přírodních bílkovin, které blahodárně působí na imunitní systém a tak zabrání buňkám, které ovlivňují rozvoj lupénky v jejich nežádoucích aktivitách.  

Reklama