Jméno Lukas Landa znají lidé možná lépe ve Švýcarsku nebo na Taiwanu, než u nás. Mladý a talentovaný muzikant/architekt se vydal za kariérou do světa a daří se mu. Jak v architektuře, tak v hudbě.

Jak ale sám říká, muziku by kvůli architektuře nikdy neopustil. Ačkoliv už před časem zakotvil ve Švýcarsku,kde pracuje právě jako architect, v současné době cestuje napříč Taiwanem v rámci svého turné. A přímo z této exotiky nám odpověděl na pár otázek.

Pracuješ jako architekt, jak ses vůbec dostal k hudbě?
Od mala, nejdřív housle, to byl často boj, v šestnácti pak Red Hot Chilli Peppers a první hraní v Batalionu s revivalem Alice in Chains. Nebylo cesty zpět. Ta atmosféra tam a všechno. Současně s tím jsem začal zpívat a psát první věci.Když to vztáhnem jenom na kytaru, věnuju se hudbě čtrnáct let let.

Žiješ převážně ve Švýcarsku, proč právě tam?
Po škole jsem byl dost rozcestovanej. Po nějakém čase v Praze jsem se rozhodl, že ještě někam vyrazím. Švýcarsko je s úrovní architektury vysoko a shodou všech okolností jsem tam měl i přítelkyni.

asfs

Jak ses tam dostal?
Autobusem z Florence :) Napsal jsem 25 mailů, zpátky přišla dvě pozvání k pohovoru.Tak jsem si zabalil a jel.

Daří se ti tam I v hudbě?
Měl jsem tam jen několik koncertů okolo vydání alba a všechno super. Křest desky proběhl v obchodě s oblečením v ulici, kde jsem bydlel. Když jsem chodil okolo, často mě napadalo, že by bylo pěkný tam hrát. Tak jsem tam jednou zašel a dohodl to. Byl to nejvýdělečnější koncert, co jsem kdy hrál :).

Dá se skloubit muzika s architekturou?
Těžko. Pokud se muzika bere jen jako zábava po práci, tak to samozřejmě jde. Pokud to ale člověk chce začít brát trochu vážně (koncerty, emaily, cestování) začně to časově kolidovat. Takže teď jsem zrovna jenom muzikant. Obecně ale věřim, že to jde. Záleží na tom jak.

 

Vzdal by ses kariéry architekta pro muziku a naopak?
Kariéry architekta pro muziku ano. Muziky pro architekturu ne.

Když porovnáš české a švýcarské publikum, jaký vidíš rozdíl?
Švýcarský publikum si podle mě víc váží umělců obecně. Mám pocit, že v Čechách je umělec vnímanej víc jako bohém a ne jako seriózní povolání. Ve Švýcarsku vnímám víc obdiv a respekt společnosti k umělcům. Je to samozřejmě spojený s penězma a s cestováním. Dá se tu uživit i s poměrně alternativním pojetím umění. Člověk má díky poloze Švýcarska větší možnost cestovat a díky ekonomický vyspělosti i víc peněz.

rgdfg

Poměrně často dojíždíš do Čech na koncerty. Vyplatí se ti to?
Ne :) Mám ale Čechy rád (a Moravu a Slezsko že jo), mám tu kamarády a nemohl bych si to nechat ujít.

Letos ses vydal na Taiwan, kde sis zařídil i malé turné. Jak k tomu vlastně došlo?
Jak malé?? :) Je to celkem asi 15 koncertů. Už jsem na Taiwanu několik měsíců žil (v roce 2012) a chtěl jsem se podívat zpět. Tak proč to nespojit s hudbou a nezkusit zorganizovat tour po klubech. Dodávka, cesta, nový místa, lidi - chtěl jsem to zažít.

Jak probíhalo domlouvání koncertů?
Rozeslal jsem emaily s nabídkou na hraní. A v těch klubech, které odepsaly, teď hraju.

sdgdg

 

Proč sis vybral právě Taiwan?
Taiwan je úžasná země. Je to pro mě taková kombinace Japonska a Číny. Ačkoliv jsem pořádně nebyl ani v jedný z těch dvou zemí, lidi mi to potvrzujou.

Jací jsou tam fanoušci a jak turné probíhá?
Skvělí. Spontánní, nebojí se třeba po koncertě přijít a nechat si podepsat CD. I když nepřijde zrovna moc lidí, vždycky se najde někdo, koho to osloví. Stojí tam pak pod pódiem se zavřenejma očima, nebo si zkouší svý pohyby na rychlejší věci.

sgdg

Kde máš podle tebe největší šanci na to, udělat v muzice kariéru?
Všude stejnou :)

Přemýšlíš o návratu do Čech, nebo hodláš zůstat ve Švýcarsku natrvalo?
Přemýšlím o návratu do Čech. Možná to ale nebude hned, uvidíme. 

Jaké jsou tvé další plány do budoucna?
Nahrát druhý album a věnovat se hudbě. Chci to zkusit odspoda, pomalu ale jistě. Hlavně ale chci, abych na to co vytvořím, byl hrdej. Věřím tomu, že dobrá hudba si fanoušky vždycky najde. Jde jen o to, dát tomu ne-li všechno, tak opravdu hodně a nepřestat. Hodně mi pomohlo, když jsem si jednou v Praze v tramvaji uvědomil, že není třeba nikam pospíchat. Je třeba jen se neustále snažit posouvat dál. Hudba se dá dělat do smrti. Stejně jako architektura.

sfsdf

Zdroj foto: Archiv Lukase Landy

Reklama