Také se ráda vracíte do míst, kde jste byla jako dítě, a přesto si pamatujete, že ono místo ve vás nechalo jen ty nejkrásnější vzpomínky?
Pro mne je jedním takovým kouzelným místem lázeňské město Luhačovice.

 

Pamatuji si nejen na to, jak jsme se tam byli podívat s rodiči o dovolené, ale především mi v hlavě utkvělo vyprávění mé babičky, která tam rok co rok s dědou jezdila do lázní.

 

Těm z vás, kteří ještě do tohoto fantastického města nezavítali, mohu jen doporučit, určitě tuto chybu napravte.


Víte, jak vznikl název Luhačovice?
Existuje několik teorií, jak tento název vznikl.
Všeobecně se soudí, že názvy obcí končící na "-ice" se odvozovaly od jména zakladatele rodu, tedy Luhač (Luhačovice). Název Luhačovice mohl být odvozen také z toho, že v okolí Horní Olšavy byly luhy.

O lázních
Luhačovice jsou největší moravské lázně s dlouhou tradicí lázeňské léčby dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, ve kterém se snoubí krásná příroda a typická architektura.

Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. Nejznámějšími minerálními prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10-12 °C. Luhačovické vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě pro vysoký obsah minerálních látek a pro vynikající proplynění volným kysličníkem uhličitým.

Víte, že.....
V roce 1590 náležely Luhačovice rodu Bartodějských z Bartoděj?
Po Bílé Hoře propadly konfiskaci a získal je Maxmilián z Lichtenštejna. Ten je 1629 odprodal Gabrielovi Šerenyimu, v jehož rodě zůstaly do roku 1945. Tento rod sehrál v dalším rozvoji místa mimořádnou úlohu. Šerenyiové si uvědomili význam léčivých vod a jejich využitelnost pro podnikání. Hrabě Ondřej Šerenyi dal na severním úpatí Malé Kamenné upravit pramen, který pronikal na povrch s hlasitým bubláním a nazýval se Bublavý. Koncem 18. století byl přejmenován a označen názvem odvozeným od křestního jména mužského člena šlechtické rodiny. V tomto případě šlo o Amanda Šerenyiho, a proto dostal jméno Amandka.

Kolem roku 1860 byl upraven další pramen. Původně se jmenoval Hlavní, později byl přejmenován podle hraběte Vincenta Šerenyiho na Vincentku. Zprávy o hojivé moci luhačovických vod se roznesly po okolí a u pramenů se začali objevovat první hosté. Pro několikadenní pobyt, který byl předpokladem léčebného účinku, nebylo ubytování, chyběla možnost stravování i léčebná zařízení. Postupně však zájem o zdejší prameny vzrůstal a tehdejší majitel luhačovického panství dal postavit v roce 1789 poblíž pramenů hostinec s několika pokoji pro ubytování hostů.

Co se v Luhačovicích léčí?
- Onemocnění dýchacího ústrojí (astma, alergická onemocnění dýchacích cest, chronická bronchitida, poruchy hlasu a chraptivost, pooperační stavy dýchacích cest, průduškové astma, fibróza plic)

- Nemoci trávicího ústrojí (poruchy trávení a nechutenství, klidové stadium vředové nemoci žaludku a dvanácterníku, stavy po operacích jícnu, žaludku a žlučníku)

- Nemoci z poruch látkové výměny (cukrovka, otylost)

- Poruchy pohybového aparátu (bolestivá onemocnění šlach, svalů, úponů, mimokloubní revmatismus, bolestivé syndromy páteře)

- Nemoci oběhového ústrojí 

- Onkologické nemoci (onkologické případy po ukončení léčby)

Lázeňská léčba spočívá ve využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami.

A pokud jste vyznavatelem turistiky, pak věřte, že i vy si v Luhačovicích přijdete na své!
Pěší turistiku (po dobře vyznačených trasách) v okolí města je možné provozovat totiž jednak po trasách terénní léčby rozdělené dle obtížnosti do jednotlivých okruhů a jednak po trasách, jež procházejí okolím města v rámci turistických tras Klubu českých turistů
.

Tak co říkáte, až se trochu umoudří počasí a konečně přijde jaro, nestálo by za to vyrazit do Luhačovic? Nevím jak vy, ale já mám jasno!
První teplý víkend bude rozhodně patřit těmto úžasným lázním ;o)

Zdroj: www.luhacovice.cz